dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - oblacno
4°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
Segway se budou v centru pohybovat jen v určených koridorech, třeba na cyklostezkách
Vozítka Segway na chodníku mostu Legií. To by mělo letos skončit. Foto: Jan Puci

Segway se budou v centru pohybovat jen v určených koridorech, třeba na cyklostezkách

Praha 1 chce do několika týdnů připravit návrh vyhlášky, která by omezila provoz Segway v centru hlavního města. Umožňuje jí to novela zákona o provozu na pozemních komunikacích. Vyhlášku následně bude muset schválit pražské zastupitelstvo. „Věřím, že se vše stihne do začátku letní sezóny,“ sdělil serveru Pražský patriot starosta první městské části Oldřich Lomecký TOP 09).

„S kolegy budeme debatovat, kde konkrétně Segway zakážeme. Chceme omezit jezdění bez jakýchkoli pravidel. Mohly by existovat nějaké koridory, do kterých by vozítka směla. Mám na mysli například cyklostezky, náplavky či široké úseky na nábřeží,“ sdělil Lomecký.

„Nechceme tento business zlikvidovat, ale musí se mu dát pravidla. Ať třeba lidé přijedou na Segway do centra po daných úsecích, na určených místech ho odloží, ale v uličkách s vysokou koncentrací lidí ať se pohybují pěšky. Bezbřehé kličkování mezi chodci skončí,“ ujistil starosta Prahy 1. Podle něj má výrazné omezení provozu vozítek v centru metropole také podporu u Petra Dolínka (ČSSD), náměstka primátorky.

Zatímco ve světě platí pro Segway, v rámci ochrany chodců, přísná pravidla, v České republice to dlouho neplatilo. Doposud byla těžká vozítka považována za chodce. Při častých srážkách se skutečnými chodci došlo už k mnoha zraněním.

Loni v prosinci schválila Poslanecká sněmovna zákon, který umožňuje samosprávám určit na svém území místa, kam Segway nesmí. Minulý týden schválil tuto novelu i Senát. Beze změn. Ještě se čeká na podpis prezidenta republiky.


Další články
Nahoru