dnes
Pondělí - polojasno
15°C
zítra
Úterý - zatazeno
19°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
14°C
Zpravodajství

Vouchery za téměř půl miliardy korun podpoří metropole inovace a technologie

Pražští radní dnes schválili žádosti o podporu v rámci dvou výzev Operačního programu Praha – pól růstu ČR, takzvané inovační vouchery.

„Inovace a startupy podporujeme dlouhodobě, například jsme už otevřeli Prague startup centrum v paláci Adria nebo Pražské kreativní centrum v bývalých radničních domech. Myslím, že podpora inovací a technologií se Praze vrátí mnohanásobně,“ uvedla primátorka Adriana Krnáčová.

„Tentokrát jde o konkrétní finanční podporu, přičemž bude existovat několik typů voucherů a celkově počítáme s částkou 480 milionů korun,“ dodala.

Jednou z variant budou Pražské vouchery na inovační projekty, jejichž cílem je podpořit mezisektorovou spolupráci v oblasti inovací. Na ty je celkově alokováno zhruba 240 milionů korun. Praha bude tímto způsobem poskytovat podporu malým a středním podnikům na nákup služeb od výzkumných organizací a tím je více s těmito institucemi propojit.

Jedná se o finanční podporu, která bude poskytována formou zpětně proplácených dotací. Voucher se pohybuje v rozmezí 75 tisíc korun – 2 miliony korun na jeden projekt. Povinnost podniku je spolufinancování ve výši 25 % u projektů do 500 tisíc korun a 50 % u projektů nad 500 tisíc korun.

Druhým typem voucherů jsou takzvané specializované vouchery, na které je, stejně jako u prvního typu, počítáno s částkou 240 milionů korun. Těmito typy voucherů bude město podporovat startupy hned čtyřmi způsoby.

Za prvé vznikne voucher na pobyt v zahraničních inkubátorech tak, aby začínající startupy měly možnost  získat zkušenosti, ale i uplatnění  prostřednictvím poradenských služeb od zahraničních mentorů.

Praha chce podporovat pobyty především  těchto destinacích: Západní pobřeží USA –Silicon Valley;  Východní pobřeží USA – zejména New York, Čína – zejména Shanghai a Shenzhen.

Další Pražské vouchery jsou potom zaměřeny na zahraniční veletrhy a výstavy; na koučing a mentoring a na kreativní služby. Výzvy na Pražský voucher na inovační projekty a Specializované vouchery budou vypsány od 1. ledna 2018.


Zápisy do 1. tříd ZŠ v Praze 5: Na první pohled to může vypadat jinak, ale míst pro prvňáčky je dostatek

Dnes v 16:50

Po proběhlých zápisů do 1. tříd základních škol v Praze 5 pro školní rok 2019/2020 sice ještě ředitelé škol neznají konečný počet prvňáčků, které zařadí do prvních tříd na „svých“ školách, nicméně se neobávají, že by na základních školách na území Prahy 5 byl míst...

Další články
Nahoru