dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
4°C
Voržáčková: Chtěla bych se v zastupitelstvu Prahy 10 zaměřit na oblasti, o kterých se mlčí
Sympatická ředitelka mateřinky Na Sychrově Květuše Voržáčková. Foto: archiv

Voržáčková: Chtěla bych se v zastupitelstvu Prahy 10 zaměřit na oblasti, o kterých se mlčí

Na sedmém místě kandidátní listiny nového hnutí Nezávislí pro Prahu 10 pro říjnové komunální volby do zastupitelstva desáté městské části je ředitelka nedávno zrekonstruované mateřské školy Na Sychrově Květuše Voržáčková. „Svou otevřenou komunikací jsem schopná dát do pohybu to, co nás nejen ve školství pálí," říká v rozhovoru pro server Pražský patriot.

Proč jste se rozhodla kandidovat v letošních komunálních volbách a proč zrovna v „barvách“ hnutí Nezávislí pro Prahu 10?
Strana Nezávislých pro Prahu 10 je novou stranou nezatíženou minulostí. Lidé, se kterými jsem se měla možnost setkat při vzniku strany, mne oslovili nejen jako odborníci ve svém oboru, ale hlavně jako lidé, kterým není lhostejný život v místě, kde žijí. To bylo poznání, které rozhodlo o mé kandidatuře.

Jednou z priorit hnutí ve volbách je zvýšení počtu míst v mateřských a základních školách. Jakými kroky by toho mělo podle vás být dosáhnuto?
Myslím, že již v letošním roce je nakročeno správným směrem a díky zvýšení kapacity v několika mateřských školách se podaří umístit do konce tohoto roku mnoho uchazečů, kteří byli při jarním zápisu neúspěšní. V roce 2015 bude dokončena dostavba MŠ Na Sychrově a zahájeno další navyšování míst. Základní školy čeká ještě několik let příliv dětí, které bude nutné řešit nejen dostavbou škol, ale také novou budovou.

Hnutí si také klade za cíl zajistit lepší „servis“ škol. Co to znamená?
Pro naše mateřské školy je zlepšením servisu vyřešení potřeb školy, které nám ředitelkám přináší nejednu vrásku. Je to lepší spolupráce zřizovatele při péči o technický stav budov, pomoc při zajištění mobility dětí na akce mimo školu – ideální by byl „školkový mikrobus“. Také vlastivědné vycházky s průvodcem po památných místech Prahy 10 by bylo osvěžením našich aktivit.

Před prázdninami se podařilo kolaudovat zrekonstruovanou mateřinku Na Sychrově. K jakým změnám došlo a jak opravy změnily podmínky pro děti i dospělé ve školce?
Mateřskou školu Na Sychrově lze popsat dvěma slovy: splněné přání. Jsou zde vytvořeny ideální podmínky předškolního vzdělávání nejen pro děti, ale také pro pedagogy a ostatní zaměstnance. Duha na budově má tedy svůj důvod.

O umístění dětí do školky je ze strany rodičů velký zájem. Jak si to vysvětlujete?
Vysvětluji si to pozitivitou, která je z budovy a zaměstnanců vysílána směrem ke každému, kdo školu navštíví. Všem, kteří se podíleli na zachování a vybudování této MŠ, musím poděkovat. Děti jsou zde šťastné a já jako ředitelka zatím nenašla nic, co by chybělo našemu ideálnímu předškolnímu zařízení. Právem se budova ucházela o Stavbu roku 2014.

V jaké fázi je příprava rekonstrukce posledního pavilonu školky?
Je zpracováván projekt, který naváže na zdařilou rekonstrukci dvou pavilonů. V příštím roce přivítáme další děti, které ocení nejen krásnou budovu, ale i blízkost lesoparku.

Jakým dalším oblastem kromě školství byste se v případě zvolení v zastupitelstvu věnovala?
Vybavila se mi rada jednoho záchranáře. Pokud chcete pomoci, nepomáhejte prvotně těm, kdo křičí, ale těm, kteří jsou stranou a tišší. Ti potřebují nejvíce vaši pomoc. Chci tedy svou pozornost zaměřit na oblasti, o kterých se mlčí, ale je třeba je řešit.

Zakladatel hnutí Nezávislí pro Prahu 10 Bohumil Zoufalík dává velký důraz na lokální patriotismus. Jaký význam má toto slovní spojení pro vás?
Lokální patriotismus je pro mne nebýt lhostejný k věcem, které se dějí blízko mého domova, být připravený pomoci zvelebit toto místo, přispět k tomu, že mohu hrdě říci – žiji v historickém, kulturním místě a mám ho ráda.

Na závěr mi řekněte, proč by vám lidé měli v říjnových volbách dát hlas?
Protože svou otevřenou komunikací jsem schopná dát do pohybu to, co nás nejen ve školství pálí.


Další rezignace na zastupitelský mandát v Praze 1, na řadě je důchodce Král

23. října 2014 v 16:43

Na mandát v zastupitelstvu Prahy 1 rezignoval Karel Grabein Procházka, který byl zvolen na kandidátce za ANO 2011. Standardně je jeho mandát postoupen dalšímu v pořadí na kandidátce této strany.

ODS, ČSSD a TOP 09 podepsaly v Letňanech koaliční smlouvu

21. října 2014 v 15:27

ODS, ČSSD a TOP 09 podepsaly v Praze 18-Letňanech koaliční smlouvu. Společně vládly radnici i v minulém volebním období, starostou bude dál Ivan Kabický (ODS). Strany dosud vládly s jasnou většinou 18 z 21 hlasů, teď mají těsných 11.

TOP 09 v Praze 6 uzavře koalici se zelenými, starosty a lidovci

21. října 2014 v 15:23

Ve 45členném zastupitelstvu bude mít koalice pohodlnou většinu 24 hlasů. Druhé ANO tak stejně jako dosud vládnoucí ODS a ČSSD skončí v opozici.

Složitá povolební jednání v Praze 3, koalice se nerýsuje

16. října 2014 v 16:19

V Praze 3 vedou povolební vyjednávání o možné koalici dosavadní partneři – vítězný Žižkov (nejen) sobě, druhá TOP 09 a ČSSD. Koalice se ale zatím nerýsuje. Zda se nakonec strany dohodnou na pokračování spolupráce, není vůbec jisté. Koalici by totiž mohly sestavit strany i bez...

V Praze 6 může vítěznou TOP 09 předběhnout ANO

16. října 2014 v 16:16

Vyjednávači TOP 09, která se ziskem 11 mandátů v 45členném zastupitelstvu zvítězila ve volbách v Praze 6, se v posledních dnech setkali se všemi zvolenými stranami s výjimkou KSČM. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl Tomáš Jílek z vyjednávacího týmu TOP 09.

Partnerství po volbách v Praze 2? Klíčem je privatizace

16. října 2014 v 16:12

Vítězná ODS v Praze 2 začala vyjednávat s ostatními stranami budoucí koalici pro místní radnici. Za sebou má první jednání, řekla ČTK zastupitelka a členka vyjednávacího týmu ODS Aleksandra Udženija.

Další články
Nahoru