dnes
Čtvrtek - zatazeno
12°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
13°C
pozítří
Sobota - polojasno
16°C
Vonná stezka byla zpřístupněna v trojské botanické zahradě, zatím má čtyři zastavení
Svatojanské bylinky, jedno ze zastavení nové stezky v areálu botanické zahrady. Foto: BZHMP

Vonná stezka byla zpřístupněna v trojské botanické zahradě, zatím má čtyři zastavení

Od roku 2016 v areálu trojské botanické zahrady postupně vzniká stezka, který svět rostlin představuje pomocí vůní. Na jednotlivých zastaveních se návštěvníci seznámí s exotickým kořením, tradičními svatojánskými bylinami, omamně vonícími růžemi, ale i aromaty ukrytými ve víně. 

Vonná stezka je vzdělávací projekt, který vznikl díky spolupráci s přední českou odbornicí na vůně Petrou Hlavatou. „Vonná stezka postupně propojuje celý areál prostřednictvím vonných stanovišť, na nichž se návštěvníci zážitkovou formou seznámí s aromatickými rostlinami a jejich vůněmi. Nyní je možné prohlédnout si první čtyři zastavení, v dalších letech přibudou ještě tři,“ uvedl ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy Bohumil Černý. 

První zastavení Vonné stezky se nachází v tropickém skleníku Fata Morgana. Návštěvníkům představí zrod tělového parfému, který vznikl přímo zde. „Parfém nazvaný příznačné
Fata Morgana No. 1 byl vytvořen ze silic z 21 vybraných exotických rostlin, kterým dominuje vůně květů stromu ylang-ylang a citronové trávy. Vzácné silice jsme přivezli ze zahraniční expedice na Madagaskar,“ řekl Klára Lorencová, kurátorka exotických užitkových rostlin.

K devíti vybraným složkám parfému si přivoníte na doprovodném edukačním panelu umístěném uvnitř skleníku. Uvidíte také speciální kotel, v němž olejová směs zrála a část parfému je tu uložena dodnes. Výsledná vonná kompozice pojmenovaná Fata Morgana No. 1 je v prodeji v infostáncích zahrady.

Druhé zastavení stezky je věnováno růžím a nachází se v Rozáriu. Seznamuje s tajemstvím těchto růží a díky vonné skulptuře ve tvaru stylizovaného růžového keře poznají návštěvníci širokou škálu růžových aromat. V jednotlivých květech jsou ukryty silice čtyř různých růží a tří rostlin, jež svou vůní růže připomínají. Autorem skulptury je měditepec a grafik Vojtěch Jirásko.

Rozárium je v severní části botanické zahrady nedaleko expozice kosatců a denivek. Přičichnout si můžete i ke skutečným květům a nechat se okouzlit vůní růží pěstovaných ve zdejším Rozáriu. 

Třetí zastavení Vonné stezky je v expozici Stráň a jeho součástí je i umělecká skulptura od měditepce Vojtěcha Jiráska symbolizující Slunce a sloužící k vykuřování vonnými rostlinami.

„Lidé v minulosti sbírali v předvečer svátku Jana Křtitele léčivé, aromatické i jinak atraktivní rostliny. Věřili totiž, že byliny utržené v době letního slunovratu mají zvláštní moc. Ačkoliv se řídili pouze svou intuicí, sbírali je právě v době, kdy mají nejvyšší obsah účinných látek,“ uvádí Klára Lorencová.

Čtvrté zastavení je ve vinici sv. Kláry, která je součástí botanické zahrady. Banku vůní nově doplnilo 20 vonných soudků. Strom i soudky ukrývají vonné složky vinného buketu.

Ke stávajícím zastavením přibudou v následujících letech například i ta spjatá s biblickými rostlinami nebo vůní lesa. Vonné zastavení v lesní expozici představí vůně pryskyřic, květů stromů a bylin a dokonce i lišejník.


Na několika místech v centru se demonstrovalo proti vládním opatřením

Včera v 19:12

Odpůrci vládních opatření proti šíření koronaviru se dnes sešli zhruba na hodinu a půl trvajícím protestu na náměstí Republiky. Policie po příchodu první stovky demonstrantů prostor před pódiem ohradila, protože opatření proti epidemii covidu-19 umožňují konat demonstrace maximálně se...

Praha podpoří přepravu seniorů a lidí se zdravotním znevýhodněním

Včera v 17:54

Rada hlavního města Prahy schválila poskytnutí finančních prostředků na specializovanou přepravu seniorů a Pražanů se zdravotním znevýhodněním, kterou poskytuje spolek HEWER. Necelý jeden milion korun poslouží k nákupu pohonných hmot, na platy řidičů nebo na zajištění zázemí...

Magistrát zajistil extra vakcíny proti chřipce

Včera v 17:49

Hlavní město zajistilo pět tisíc vakcín proti sezónní chřipce navíc, nyní je ve spolupráci s Městskou poliklinikou Praha distribuuje.

Praha 8 si dnes připomene založení samostatného československého státu

Včera v 08:07

Výročí založení samostatného československého státu si vedení Prahy 8 dnes připomene pietou u Památníku protifašistického odboje na Kobyliské střelnici. Byla místem popravy 539 vlastenců převážně během roku 1942.

Praha 4 položila věnce u Památníku Tří odbojů

27. října 2020 v 07:40

Pietní akt, kterým si Praha 4 každoročně připomíná založení Československé republiky v roce 1918 se letos kvůli mimořádným opatřením vlády nekonal.

Další články
Nahoru