dnes
Sobota - zatazeno
21°C
zítra
Neděle - polojasno
26°C
pozítří
Pondělí - oblacno
27°C
Vonná stezka byla zpřístupněna v trojské botanické zahradě, zatím má čtyři zastavení
Svatojanské bylinky, jedno ze zastavení nové stezky v areálu botanické zahrady. Foto: BZHMP

Vonná stezka byla zpřístupněna v trojské botanické zahradě, zatím má čtyři zastavení

Od roku 2016 v areálu trojské botanické zahrady postupně vzniká stezka, který svět rostlin představuje pomocí vůní. Na jednotlivých zastaveních se návštěvníci seznámí s exotickým kořením, tradičními svatojánskými bylinami, omamně vonícími růžemi, ale i aromaty ukrytými ve víně. 

Vonná stezka je vzdělávací projekt, který vznikl díky spolupráci s přední českou odbornicí na vůně Petrou Hlavatou. „Vonná stezka postupně propojuje celý areál prostřednictvím vonných stanovišť, na nichž se návštěvníci zážitkovou formou seznámí s aromatickými rostlinami a jejich vůněmi. Nyní je možné prohlédnout si první čtyři zastavení, v dalších letech přibudou ještě tři,“ uvedl ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy Bohumil Černý. 

První zastavení Vonné stezky se nachází v tropickém skleníku Fata Morgana. Návštěvníkům představí zrod tělového parfému, který vznikl přímo zde. „Parfém nazvaný příznačné
Fata Morgana No. 1 byl vytvořen ze silic z 21 vybraných exotických rostlin, kterým dominuje vůně květů stromu ylang-ylang a citronové trávy. Vzácné silice jsme přivezli ze zahraniční expedice na Madagaskar,“ řekl Klára Lorencová, kurátorka exotických užitkových rostlin.

K devíti vybraným složkám parfému si přivoníte na doprovodném edukačním panelu umístěném uvnitř skleníku. Uvidíte také speciální kotel, v němž olejová směs zrála a část parfému je tu uložena dodnes. Výsledná vonná kompozice pojmenovaná Fata Morgana No. 1 je v prodeji v infostáncích zahrady.

Druhé zastavení stezky je věnováno růžím a nachází se v Rozáriu. Seznamuje s tajemstvím těchto růží a díky vonné skulptuře ve tvaru stylizovaného růžového keře poznají návštěvníci širokou škálu růžových aromat. V jednotlivých květech jsou ukryty silice čtyř různých růží a tří rostlin, jež svou vůní růže připomínají. Autorem skulptury je měditepec a grafik Vojtěch Jirásko.

Rozárium je v severní části botanické zahrady nedaleko expozice kosatců a denivek. Přičichnout si můžete i ke skutečným květům a nechat se okouzlit vůní růží pěstovaných ve zdejším Rozáriu. 

Třetí zastavení Vonné stezky je v expozici Stráň a jeho součástí je i umělecká skulptura od měditepce Vojtěcha Jiráska symbolizující Slunce a sloužící k vykuřování vonnými rostlinami.

„Lidé v minulosti sbírali v předvečer svátku Jana Křtitele léčivé, aromatické i jinak atraktivní rostliny. Věřili totiž, že byliny utržené v době letního slunovratu mají zvláštní moc. Ačkoliv se řídili pouze svou intuicí, sbírali je právě v době, kdy mají nejvyšší obsah účinných látek,“ uvádí Klára Lorencová.

Čtvrté zastavení je ve vinici sv. Kláry, která je součástí botanické zahrady. Banku vůní nově doplnilo 20 vonných soudků. Strom i soudky ukrývají vonné složky vinného buketu.

Ke stávajícím zastavením přibudou v následujících letech například i ta spjatá s biblickými rostlinami nebo vůní lesa. Vonné zastavení v lesní expozici představí vůně pryskyřic, květů stromů a bylin a dokonce i lišejník.


Praha 8 sbírá vavříny, dostala několik ocenění za komunikaci

Včera v 07:56

Zlatý erb za webové stránky, Zlatý lajk za facebookový profil, cena Radniční listy za Osmičku…tři medailová ocenění v letošním roce v rámci Hl. města Prahy. 

Radnice Prahy 1 mění úřední hodiny

13. srpna 2020 ve 12:59

Od 1. září stanovila radnice první městské části úřední hodiny úřadu na pondělí od 8 do 18 hodin a středu od 8 do 18 hodin.

Další články
Nahoru