Dnes Pátek - polojasno 19°C
Zítra Sobota - bourky 20°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Vombat Cooper se v pražské zoo brzy dočká partnerky
Čtyřletá Winkleigh těsně před stěhováním z Kodaně do Prahy. Foto: Oliver Le Que / Zoo Praha

Vombat Cooper se v pražské zoo brzy dočká partnerky

Návštěvníci Zoo Praha si zhruba od poloviny května budou moct v expozici Darwinův kráter prohlédnout čtyřletou samičku vombata obecného Winkleigh, která vytvoří chovný pár s populárním Cooperem. Nyní dvouletý samec přijel do Prahy na začátku prosince 2021, samička má dorazit z kodaňské zoologické zahrady dnes, poté ji čeká povinná karanténa. Informoval o tom mluvčí trojské zoo Filip Mašek.

Do Česka míří první samička vombata obecného. Tým Zoo Praha ji dnes přivezl z kodaňské zoologické zahrady. Čtyřletá Winkleigh utvoří chovný pár s Cooperem. K vidění bude v expozici Darwinův kráter zhruba za měsíc po uplynutí povinné podovozní karantény.

„Příchod vombatů z Tasmánie do Evropy zkomplikovala pandemie covidu, a tak sameček Cooper zůstával v Darwinově kráteru bez partnerky. To se nyní změní,“ řekl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Podle něj se Cooper mezitím stal hvězdou návštěvníků, dnes je proto součástí kampaně Seznamte se, která podobné zvířecí osobnosti pražské zoo představuje. „Nepochybuji o tom, že i Winkleigh si získá zájem návštěvníků Zoo Praha a že časem je snad potěší i mládě našeho vombatího páru,“ dodal.

Winkleigh se narodila v únoru 2019 v Trowunna Wildlife Sanctuary v Tasmánii. Stejně jako Cooper patří k tasmánskému poddruhu vombata obecného, který se oproti kontinentálním vombatům vyznačuje šedší srstí, menším vzrůstem a díky tamnímu chladnějšímu klimatu i lepší snášenlivostí českého podnebí.

Vombat obecný je nejbližším příbuzným koaly, obývá Tasmánii a vlhčí oblasti Austrálie. Za potravou, kterou tvoří převážně různé druhy trav, se vydává zpravidla v noci.

„Své teritorium si značí trusem, který má neobvyklý tvar krychle. Velkou část života tráví vombati hloubením podzemního systému nor a chodeb. Z tohoto důvodu mají samice vak obrácený otvorem dozadu, aby mládě nezasypávaly hlínou,“ popsal ředitel Zoo Praha.

Pražská zoo se stala prvním českým a teprve osmým evropským zařízením, které tohoto zajímavého vačnatce začala chovat.


Autor: Karel Netolický

Střet vlaku s lokomotivou u hlavního nádraží způsobil velkou škodu

Včera ve 22:43

Škodu za více než 100 milionů korun v pátek dopoledne střet osobního vlaku s posunovací lokomotivou na pražském hlavním nádraží. Záchranáři ošetřili tři lidi, kteří utrpěli šok a odřeniny. Podle původních odhadů měla být materiální škoda výrazně nižší, mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal ale...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

Včera v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru