dnes
Středa - zatazeno
9°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
10°C
pozítří
Pátek - zatazeno
12°C
Praha poletí volným pádem. Napříč handicapy a proti předsudkům
V Letňanech lze zažít volný pád. Foto: Irena Vanišová

Praha poletí volným pádem. Napříč handicapy a proti předsudkům

Praha je letos Evropským hlavním městem sportu a bude tak hostit netradiční sportovní manifest „Praha letí napříč handicapy.“ Do jediného větrného tunelu v České republice, simulujícího volný pád, se v pondělí 25. dubna sjedou zástupci zdravotně postižených ze všech krajů republiky, aby společným létáním dokázali, že i s handicapem je možné dělat téměř cokoli. Třeba rozdat si to ve čtrnáctimetrovém skleněném tubusu s větrem o síle hurikánu.

Projekt za podpory pražského magistrátu pořádá nezisková organizace Cesta za snem ve spolupráci s Hurricane Factory Praha, provozovatelem jediného simulátoru volného pádu v České republice.

„Naše projekty jsou postaveny na principu „jedeme v tom všichni. Neděláme rozdíly mezi různými druhy handicapu. Lítat tak společně budou vozíčkáři, amputáři, neslyšící, nevidomí, lidé s dětskou mozkovou obrnou nebo Downovým syndromem. Sjedou se ze všech krajů České republiky,“ říká Heřman Volf z organizace Cesta za snem.

Cílem projektu je upozornit handicapované, ale také širokou veřejnost, že není třeba stavět mezi sebe pomyslné bariéry. „I člověk s těžkým postižením může být aktivní a žít naplno. Našimi projekty se snažíme nastavit nové, moderní vnímání společnosti, kde se lidé navzájem podporují. Integrace není o tom, že handicapované separujete do skupin a necháte je sportovat za zdmi rehabilitačního ústavu. Chceme jít ven, bavit se a sportovat společně,“ dodává Volf, který sám usedl na invalidní vozík po nehodě na lyžích.

Projekt podpoří celá řada zajímavých osobností. Společně s handicapovanými bude lítat také Mistr světa v běhu na lyžích Martin Koukal s olympioničkou Kateřinou Neumannovou, paralympionik a legenda para cyklistiky Michal Stark, Český reprezentant v paragolfu Pavel Bambousek nebo Mistr republiky v akrobatickém lyžování Daniel Honzig. Vyzkoušet stav beztíže, ve smíšených týmech spolu s lidmi s postižením, přijde také Jan Rosák, zpěvačka Kateřina Mátlová, konferenciér skupiny The Tap Tap Ladislav Angelovič, zprávařka televize Prima Sandra Parmová, úspěšný český youtuber Martin Rota, ředitel Centra Paraple David Lukeš nebo zastupitel hlavního města Prahy Antonín Lébl.

Netradiční letecký den bez bariér odstartuje v pondělí 25. dubna v devět hodin ráno. Poslední skupina vstoupí do oka hurikánu v pravé poledne. Od dvanácti třiceti bude v Hurricane Factory Praha probíhat veřejná tisková konference. Poté se účastníci přesunou do centra Prahy, na Staroměstskou radnici.

„Připravili jsme pro odvážné letce z různých koutů republiky zajímavý program s prohlídkou míst, kde by se normálně jako turisti nepodívali,“ prozradila Jana Berková, ředitelka marketingu magistrátu.

Pokud vás zajímá, jak takové létání v simulátoru volného pádu vypadá, není nic jednoduššího než se přesvědčit na vlastní kůži. Akce je volně přístupná veřejnosti. Více informací naleznete na www.cestazasnem.cz


Další články
Nahoru