Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 15°C
Zítra Pátek - oblacno 21°C
Čtvrtek 28. 3. 2024
Svátek má Soňa
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Volný pohyb psů: Praha zastavila po kritice radnic přípravu vyhlášky
Až na výjimky by ve městě měl mít majitel psa na vodítku. Ilustrační foto: archiv

Volný pohyb psů: Praha zastavila po kritice radnic přípravu vyhlášky

Vedení Prahy po několika měsících ustoupilo od přípravy kritizované vyhlášky týkající se volného pohybu psů. „Celé to opatření považuji za zbytečné, proto jsem na zasedání legislativní komise nechala proces zastavit," uvedla na dotaz ČTK primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Proti vyhlášce, která měla určovat místa pro venčení psů, se postavila řada radnic. Další městské části měly výhrady.

V Praze dosud samostatná vyhláška týkající se psů neexistovala. Pohyb domácích mazlíčků reguloval magistrát pouze prostřednictvím vyhlášky o ochraně veřejné zeleně, která vychází z toho, že až na výjimky by ve městě měl mít majitel psa na vodítku. Znění nové vyhlášky o psech schválila rada na konci června. Platit měla od listopadu.

„Považuji to za zbytečnou šikanu pejskařů, kteří by měli doplácet na své kolegy, kteří si neumí své čtyřnohé miláčky vychovat. Navrhovala jsem, ať se to jmenuje regulace držitelů psů, ten pes za to přece nemůže," doplnila primátorka.

„V Praze navíc nedošlo ke zvýšení počtu napadení lidí ze strany psů, což by byl asi relevantní argument pro tvorbu takové vyhlášky," doplnila. Proč původně začala vyhláška vznikat, když magistrát následně přípravu zastavil, nevysvětlila.

Navrhovaná vyhláška stanovovala místa, kde by byl povolený volný pohyb psů bez vodítka a kam by měli psi vstup zakázaný. Třeba Praha 5, 6 a městská část Praha 11 s návrhem nesouhlasily. Podle místních radních byl zbytečně restriktivní a vágní.

Praze 9 vadila mimo jiné nepřesná definice vodítka. Jiné radnice tvrdily, že zcela chybí povinnost držitele důsledně po psovi uklízet. Většina městských částí pak v připomínkovém řízení žádala rozšíření počtu míst pro volný pohyb psů.

V polovině letošního roku bylo v Praze evidováno 97 404 psů. Nejvíce jich je přihlášených v Praze 4 a 6, kde to je více než 8000 zvířat. Podle magistrátní vyhlášky z roku 2005 musí být každý pes starší šesti měsíců v metropoli zaevidován pomocí mikročipu nebo tetování. Ty nesou informace o psu i jméno jeho majitele.


Autor: ČTK

Praha 10: Živnostenský odbor pouze na objednání

25. března 2024 ve 12:28

Počínaje dnem 4. dubna budou čtvrtky určeny pouze pro objednané klienty odboru. S konkrétním referentem se lze domluvit telefonicky či e-mailem nebo se objednat elektronicky.

Další články
Nahoru