Dnes Sobota - zatazeno 17°C
Zítra Neděle - polojasno 16°C
Sobota 18. 9. 2021
Svátek má Kryštof
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Volnočasový areál na Jižním Městě zdobí graffiti malba inspirovaná Los Angeles
Nová graffiti malba v areálu na Jižním Městě. Foto: P11

Volnočasový areál na Jižním Městě zdobí graffiti malba inspirovaná Los Angeles

Do Volnočasového areálu Kupeckého (VAK) u jihoměstské Modré školy přibyla další novinka. Tou je velkoformátová graffiti malba od pop-artového umělce Josefa Rataje, která nyní zdobí jednu ze stěn minirampy. Areál, kde si mohou návštěvníci vyzkoušet i 100 metrů dlouhý pumptrack, tak vedle adrenalinových zážitků nabízí zajímavou zkušenost s uměním ve veřejném prostoru.

„Street art k Jižnímu Městu neodmyslitelně patří a já mám radost, že se nám daří nacházet prostory pro jeho uplatnění. Po murálu u stanice metra Opatov, který vznikl v loňském roce, tak do pomyslné umělecké sbírky naší městské části přibylo další výrazné dílo. Osobitý styl jeho autora Josefa Rataje skvěle vystihuje celou atmosféru VAKu, pro který aktuálně chystáme vlastní logo. To vzejde z designerské soutěže a bude mimo jiné umístěno na přední stěně minirampy,“ vysvětlil radní Prahy 11 pro sport, kulturu a volný čas Jan Stárek (TOP 09/STAN). 

Josef Rataj (*29. 5. 1979, Plzeň) patří k předním osobnostem pop-artové scény, sám sebe pak vnímá především jako malíře, výtvarníka a performera. K vlastní tvorbě se dostal během svých opakovaných cest do Los Angeles, kde ho uchvátil reklamní design a kýčovitý styl pop-artu 50. let, zářící Venice Beach a pulzující reklamní štíty kasin Las Vegas. 

Dnes se Josef Rataj řadí mezi průkopníky tohoto stylu u nás, kromě pop-artu kombinovaného s abstrakcí se věnuje i tvorbě 3D objektů. 

Inspirace Los Angeles je ostatně patrná i z Ratajovy malby na minirampě: „Vzhledem k využití volnočasového areálu Kupeckého jsem pracoval se skateboardovou tématikou, takže se mi okamžitě vybavil Tony Hawk, hlavní představitel této kultury. Já sám jsem s tvorbou začínal na pláži v Los Angeles, která je známá svým velkým skateboardovým parkem, inspirace tím pádem přicházela sama,“ přibližuje autor. 

Podle Rataje nicméně v malbě najdete i celou řadu dalších ikonických prvků. „Jsou tu odkazy na Hollywood, Andyho Warhola, Mr. Brainwashe a Banksyho – tedy vše, co obdivuji. Vždy se totiž snažím, aby každý, kdo vidí mé dílo, na chvilku cítil patinu toho místa, slunce města andělů a filmu, ale i underground. Pop-art je pro mě symbolem svobody projevu a kýčovité umění, které znázorňuje určitý styl života,“ dodává.


Autor: red

V Praze 2 se přednášelo o obětech trestných činů

Včera ve 13:59

Ve středu 15. září proběhla na půdě Městského soudu v Praze další ze série tematických přednášek v rámci společného projektu MČ Praha 2 a Bílého kruhu bezpečí Praha 2 – městská část vlídná k obětem zaměřená na práva a ochranu obětí.

Disident Simon Cheng vystoupil na zastupitelstvu Prahy 3

15. září 2021 v 08:02

Na pozvání radnice Prahy 3 přiletěl do České republiky hongkongský prodemokratický aktivista Simon Cheng. S poselstvím o nebezpečí čínského komunismu a apelem na přijetí Magnitského zákona vystoupil na zastupitelstvu Prahy 3. V následujících dnech jej čekají debaty s veřejností, studenty, setkání...

Byt v centru Prahy byl pronajímán v rozporu s kolaudací, potvrdil magistrát

13. září 2021 ve 22:58

Odbor stavebního řádu Magistrátu hl. m. Prahy (MHMP) se postavil za stanovisko stavebního úřadu Prahy 1, podle kterého byl byt v Růžové ulici v Praze 1 krátkodobě pronajímán v rozporu s účelem vymezeným kolaudačním rozhodnutím.

Další články
Nahoru