Dnes Sobota - zatazeno 13°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 13°C
Sobota 25. 3. 2023
Svátek má Marián
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Volnočasový areál na Jižním Městě zdobí graffiti malba inspirovaná Los Angeles
Nová graffiti malba v areálu na Jižním Městě. Foto: P11

Volnočasový areál na Jižním Městě zdobí graffiti malba inspirovaná Los Angeles

Do Volnočasového areálu Kupeckého (VAK) u jihoměstské Modré školy přibyla další novinka. Tou je velkoformátová graffiti malba od pop-artového umělce Josefa Rataje, která nyní zdobí jednu ze stěn minirampy. Areál, kde si mohou návštěvníci vyzkoušet i 100 metrů dlouhý pumptrack, tak vedle adrenalinových zážitků nabízí zajímavou zkušenost s uměním ve veřejném prostoru.

„Street art k Jižnímu Městu neodmyslitelně patří a já mám radost, že se nám daří nacházet prostory pro jeho uplatnění. Po murálu u stanice metra Opatov, který vznikl v loňském roce, tak do pomyslné umělecké sbírky naší městské části přibylo další výrazné dílo. Osobitý styl jeho autora Josefa Rataje skvěle vystihuje celou atmosféru VAKu, pro který aktuálně chystáme vlastní logo. To vzejde z designerské soutěže a bude mimo jiné umístěno na přední stěně minirampy,“ vysvětlil radní Prahy 11 pro sport, kulturu a volný čas Jan Stárek (TOP 09/STAN). 

Josef Rataj (*29. 5. 1979, Plzeň) patří k předním osobnostem pop-artové scény, sám sebe pak vnímá především jako malíře, výtvarníka a performera. K vlastní tvorbě se dostal během svých opakovaných cest do Los Angeles, kde ho uchvátil reklamní design a kýčovitý styl pop-artu 50. let, zářící Venice Beach a pulzující reklamní štíty kasin Las Vegas. 

Dnes se Josef Rataj řadí mezi průkopníky tohoto stylu u nás, kromě pop-artu kombinovaného s abstrakcí se věnuje i tvorbě 3D objektů. 

Inspirace Los Angeles je ostatně patrná i z Ratajovy malby na minirampě: „Vzhledem k využití volnočasového areálu Kupeckého jsem pracoval se skateboardovou tématikou, takže se mi okamžitě vybavil Tony Hawk, hlavní představitel této kultury. Já sám jsem s tvorbou začínal na pláži v Los Angeles, která je známá svým velkým skateboardovým parkem, inspirace tím pádem přicházela sama,“ přibližuje autor. 

Podle Rataje nicméně v malbě najdete i celou řadu dalších ikonických prvků. „Jsou tu odkazy na Hollywood, Andyho Warhola, Mr. Brainwashe a Banksyho – tedy vše, co obdivuji. Vždy se totiž snažím, aby každý, kdo vidí mé dílo, na chvilku cítil patinu toho místa, slunce města andělů a filmu, ale i underground. Pop-art je pro mě symbolem svobody projevu a kýčovité umění, které znázorňuje určitý styl života,“ dodává.


Autor: red

Herní prvky, pítka a nové veřejné osvětlení. Park V Zápolí projde revitalizací

Včera v 11:21

Jižní část parku V Zápolí v Praze 4 čeká v letošním roce revitalizace. V parku přibude řada nových prvků pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Práce by měly být zahájeny v dubnu.

Začala revitalizace jeslí v ulici Jakutská, práce potrvají rok

23. března 2023 ve 20:30

Praha 10 zahájila rekonstrukci budovy Střediska služeb pro děti a rodiče – Dětské skupiny v ulici Jakutská. Na místě bude probíhat celková rekonstrukce objektu a realizace by měla být dokončena za 12 měsíců. Městská část o tom informovala v tiskové zprávě.

Další články
Nahoru