Dnes Sobota - zatazeno 0°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 1°C
Sobota 9. 12. 2023
Svátek má Vratislav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Volebními tématy Pirátů v Praze jsou bydlení, energetika či tramvaje
Kandidátní listinu vede stejně jako před čtyřmi lety Zdeněk Hřib (u řečnického pultíku). Foto: Piráti

Volebními tématy Pirátů v Praze jsou bydlení, energetika či tramvaje

Piráti se v kampani do podzimních komunálních voleb v Praze zaměří na témata dostupnosti bydlení, energetické soběstačnosti, rozvoje tramvajových tratí, výsadby stromů nebo zlepšení života na sídlištích. Programové priority dnes představili kandidáti strany, kterou do voleb v metropoli opět povede nynější primátor Zdeněk Hřib. Volby se budou konat 23. a 24. září, v nynějším období jsou Piráti ve vedení města v koalici s Prahou Sobě a Spojenými silami pro Prahu (TOP 09, STAN, KDU-ČSL). Piráti jdou do kampaně pod heslem „Máme odvahu řídit Prahu správně".

Dvojkou kandidátky je místostarostka Prahy 10 Jana Komrsková, která ve vnitrostranických primárkách neúspěšně usilovala o první místo. Jako třetí kandiduje nynější radní pro bydlení Adam Zábranský, na čtvrtém místě je zastupitelka Prahy 2 Magdalena Valdmanová a pětkou kandidátky se stal zastupitel Prahy 5 Daniel Mazur. Čelní kandidáti zveřejnili svá majetková přiznání.

„Zdeněk Hřib provedl Prahu dvěma bezprecedentními krizemi skutečně nevídaných rozměrů, a to bez korupce a bez kauz," řekl předseda strany Ivan Bartoš s odkazem na koronavirovou epidemii a uprchlickou vlnu z Ukrajiny.

Mezi úspěchy nynějšího vedení Prahy v čele s Piráty dále zmínil začátek stavby metra D, budování P+R parkovišť, rozšiřování tramvajové sítě, opravy mostů a budování nových nebo vytvoření Portálu Pražana a datové platformy Golemio. „Jsem přesvědčen, že Zdeněk Hřib bude skvělým primátorem i v následujícím volebním období," doplnil.

Hřib následně zmínil šest hlavních programových priorit, se kterými Piráti půjdou do voleb. První je dostupnost bydlení, kterou chce strana podle Zábranského řešit především stavbou městských nájemních bytů v počtu alespoň 500 ročně.

Dalším tématem je energetická soběstačnost, kterou chtějí Piráti podporovat pomocí umisťování fotovoltaických panelů na střechy budov nebo výstavbou bioplynové stanice.

Dalším tématem je rozvoj tramvajové sítě. Podle kandidátky Gabriely Lněničkové chtějí Piráti prosadit vybudování tramvajového okruhu, který by propojil okrajovější části města. Využíval by nynější tratě doplněné o nové spojení mezi Kobylisy, Bohnicemi a Podbabou na severu a mezi Zlíchovem, Dvorci a Budějovickou na jihu.

Strana chce také pokračovat ve výsadbě stromů, kterých město v tomto volebním období vysadilo půl milionu, což by Piráti rádi zopakovali i v tom příštím.

Pátým zmíněným tématem je revitalizace sídlišť. „Praha musí být úchvatná nejenom v centru," uvedl kandidát a nynější radní Prahy 12 Jiří Brůžek. Na sídlištích podle něj chybí domovy pro seniory, prostory pro podnikání či parkovací místa. Piráti chtějí do jejich rozvoje investovat tři miliardy korun.

Posledním tématem je pak rozvoj inovací. Strana by ráda vytvořila technologický park, který by propojil univerzitní, vědecké a podnikatelské prostředí. „Jednou z možných lokalit je vrchol Strahova v blízkosti studentských kolejí ČVUT," uvedl další z kandidátů a nynější předseda výboru pro IT v městském zastupitelstvu Jaromír Beránek.

Strana představila také lídry kandidátek na městské části. V Praze 1 ji povede David Bodeček, v Praze 2 Magdalena Valdmanová, v Praze 3 Nikol Marhounová, v Praze 4 Jan Hora, v Praze 5 Milan Kryl, v Praze 6 Ondřej Vykoukal, v Praze 7 Ondřej Melena, v Praze 8 Martin Štěrba, v Praze 9 Václav Vislous a v Praze 10 Jana Komrsková. Do senátních voleb v Praze 6 strana nasadí svou bývalou poslankyni Danu Balcarovou.


Autor: ČTK

Svobodní představili své kandidáty do Evropského parlamentu v mikulášském duchu

6. prosince 2023 v 11:10

Svobodní zveřejnili jména svých hlavních kandidátů do Evropského parlamentu. Tito tři kandidáti byli zvoleni v primárních volbách strany, které se zúčastnilo téměř 1100 členů a registrovaných příznivců. Na Mikuláše si Svobodní zvolili netradiční způsob prezentace svých kandidátů, když je...

Praha 1 vyhlásila dotační program Podpora využití volného času dětí a mládeže

3. prosince 2023 v 10:16

Radní Prahy 1 na své úterní schůzi odsouhlasili vyhlášení dotačního programu Podpora využití volného času dětí a mládeže na území MČ Praha 1 pro rok 2024. Cílem programu je vytvoření a zkvalitnění základních podmínek pro aktivity v rámci využití volného času dětí a...

Praha 1 má schválená pravidla rozpočtového provizoria

2. prosince 2023 ve 20:29

Vedení Prahy 1 schválilo pravidla rozpočtového provizoria na rok 2024 ve znění 2. návrhu rozpočtu MČ Praha 1 na rok 2024 s tím, že prostředky budou měsíčně čerpány maximálně do výše 1/12 schváleného rozpočtového provizoria na rok 2024.

Svobodní se rozrůstají: Po sněmu oznámil vstup do strany i Karel Diviš

1. prosince 2023 v 11:58

Karel Diviš se rozhodl pro vstup do strany Svobodných po listopadovém sněmu, kde se také představila nová členka Svobodných, ekonomka Markéta Šichtařová. Oba noví členové zdůraznili, že se ztotožňují s programem Svobodných, který hájí svobodu, prosperitu a nezávislost České...

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou 12. prosince

28. listopadu 2023 ve 21:48

Již šesté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 se bude konat v úterý 12. prosince v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Začátek bude v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17:30 hodin.

Na radnici Prahy 13 se konal Sněm starostů, řešil parkování i bezpečnost

27. listopadu 2023 v 09:31

V pátek 24. listopadu se na pozvání starosty Prahy 13 Davida Vodrážky (ODS) v prostorách tamní radnice uskutečnilo setkání starostů pražských městských částí 1 až 57. Předmětem jednání starostů a jejich zástupců byla dvě aktuální témata – bezpečnost a nová parkovací vyhláška na území hlavního...

Primátor Svoboda navštívil Prahu 2

26. listopadu 2023 ve 20:01

Prahu 2 ve středu navštívil pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Na úvod setkání primátorovi představil starosta druhé městské části Jan Korseska (ODS) vize a plány, které Prahu 2 v budoucnu čekají.

Průkopnický etický kodex zastupitele přijala Praha 6

14. listopadu 2023 v 18:18

Zastupitelstvo Prahy 6 má etický kodex již od roku 2017. Nyní jej ovšem zdokonalilo a stalo se tak jedním z prvních u nás, které ve své praxi taková pravidla využívá.

Další články
Nahoru