dnes
Pátek - jasno
14°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C
Volební průzkum: Babiš je třetí, sněmovnu by ovládla ČSSD a komunisté
Podnikatel a pražský lídr hnutí Ano Andrej Babiš má zatím důvod k radosti. Politický nováček totiž v předvolebním průzkumech boduje. Foto: anobudelip.cz

Volební průzkum: Babiš je třetí, sněmovnu by ovládla ČSSD a komunisté

Pokud by se předčasné volby do Poslanecké sněmovny konaly nyní, podle průzkumu agentury ppm factum by se do parlamentu dostalo šest stran. Zatím má převahu levice. ČSSD a KSČM by získaly v dvousetčlenné sněmovně 106 křesel. Z aktuálního výzkumu vyplývá, že voleb do Poslanecké sněmovny by se na začátku října zúčastnilo pouhých 54 % oprávněných voličů. Předpokládaná volební účast by tedy byla výrazně nižší než účast ve volbách do sněmovny na konci května 2010 (62,6 % oprávněných voličů).

Pětiprocentní hranici, nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny, by na začátku října pravděpodobně překročilo šest politických stran. Do Poslanecké sněmovny by se „nově“ dostala KDU-ČSL se ziskem 5,9 % a hnutí ANO s 12, 1 %. V blízkosti pětiprocentní hranice se pohybují i SPO Zemanovci a Strana Zelených. I tyto dvě strany by tak začátkem října měly jistou šanci dostat se do dolní komory parlamentu.

ČSSD si udržuje stabilně nejvyšší podporu, aktuálně by získala 22,8 %. Druhé místo by obsadila KSČM se ziskem 17,1 % a stala by se druhou nejsilnější parlamentní stranou. Bývalé vládní strany zaznamenávají propad. TOP 09 a Starostové by aktuálně získali 13, 2 %, ODS 7,2 %.

Podpora Zemanovců začala klesat

V celkovém součtu by na začátku října dle současného volebního modelu „propadlo“ 13,9 % hlasů odevzdaných dohromady všem stranám pod pětiprocentní hranicí. Pod 5% hranicí zůstávávají SPO Zemanovci (4,7 %) a Strana Zelených (4,3 %).

Podpora SPO Zemanovců se v posledních měsících zastavila a spíše začala klesat. Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury by v současné době získal (3,7 %). Ostatní strany by nepřekročily 2 % podpory voličů.

Po zohlednění d´Hondtovy metody přepočtu hlasů na mandáty ve volebních krajích by na začátku října ČSSD pravděpodobně získala 62 mandátů, KSČM 44 mandátů, KDU-ČSL 12 a ANO 2011 29 mandátů, TOP 09 společně se Starosty 35 mandátů, ODS 18 mandátů.

Z výzkumu tedy vyplývá, že pokud by se ČSSD spojila s KSČM, získala tato koalice v PSP potřebnou většinu, konkrétně 106 mandátů. Sociálním demokratům se také nabízí možnost středo-pravicové koalice společně s KDU-ČSL a ANO 2011, dohromady by taková koalice v současné době získala 103 mandátů.


Autor: Dalibor Kracík

Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru