dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - skorojasno
2°C
Pražská politikaVolby 2014

Volební lídr ČSSD: Prahu 2 by měl vést konečně někdo, kdo vidí dál než na špičku svého nosu

Když se před dvěma lety ustanovila na radnici Prahy 2 nová koalice ODS, TOP 09 a Strany zelených, sociální demokraté se ocitli v opozici. Jak ČSSD v druhé městské části hodnotí vedení úřadu? Co vyčítá starostce Janě Černochové z ODS? Jaké má strana ambice v podzimních komunálních volbách a s kým by dokázala v novém zastupitelstvu spolupracovat, kdyby uspěla? Server Pražský patriot si povídal s lídrem kandidátky ČSSD v Praze 2 pro říjnové volby Michalem Tobrmanem.

„Jsem zasnoubený a před třemi týdny se mi narodil syn Teodor. V Praze 2 na Vinohradech žiji od narození již 30 let. V současnosti pracuji jako tiskový mluvčí a v minulosti jsem pracoval například v prezidentské kampani Jiřího Dienstbiera, v televizi Z1, České televizi atd. Vystudoval jsem magisterský obor Sociální geografie – regionální rozvoj na Univerzitě Karlově v Praze. Po čtyřleté práci v komisích Rady městské části kandiduji v podzimních komunálních volbách na 1. místě za ČSSD v Praze 2.“

Michal Tobrman

Jak se ČSSD pracuje na Praze 2 v opozici a jak hodnotíte komunikaci a spolupráci se současným vedením radnice?
Nalijeme-li si čistého vína, pak musím konstatovat, že opoziční práce našich současných zastupitelů bohužel není dostatečná. Proto také přichází výrazná změna v podobě nové kandidátky pro komunální volby plné nejen mladického elánu, ale i životních zkušeností.

Přesto lze určitě ocenit naše zástupce v komisích a výborech, kde se na každé schůzi snaží bojovat za levicový program včetně toho, aby politika městské části byla přínosná i pro ty, kteří v životě neměli tolik štěstí, nebo se dostali do svízelné situace.

Pokud mohu mluvit za sebe, pak jsem vždy překvapen, jak asociálně až na výjimky hlasují představitelé ostatních stran v majetkové komisi, kde naše voliče zastupuji. Ani rodině se šesti dětmi v obtížné životní situaci nejsou ochotni odpustit například penále z dluhu na nájmu v obecním bytě. Rodinu tak ženou do nekonečné exekuční spirály, na což doplatí především děti. Z toho je mi opravdu smutno.

Předpokládám, že z opozičních lavic nebudete současnou starostku Janu Černochovou z ODS chválit. Již dříve oznámila svůj zájem ve vedení radnice pokračovat. Shrňte důvody, proč by podle vás měl v čele Prahy 2 stát někdo jiný?
Určitě nebudu chválit někoho, kdo posílá lidi pod most. Podle mého názoru by v čele radnice měl být někdo, kdo minimálně vidí dál, než na špičku svého nosu a uvědomuje si vlastní zranitelnost.

Protože jedině potom pochopí, že jediná opravdu dobrá politika je práce pro blaho celé společnosti. Pokud budeme v životě jen myslet na sebe a pár vyvolených, pak nám to stejně žádné štěstí nepřinese. Myslím, že nastal čas, aby v čele radnici byl někdo, kdo upřednostní práci pro druhé nad vlastní propagací.

michal-tobrman-nahled

Michal Tobrman

Jak hodnotíte současnou vládnoucí koalici v druhé městské části?
Nelze hodnotit současnou koalici bez zmínění skutečnosti, že vedoucí strana je u kormidla už dvacet let, za které dokázala promarnit šanci na opravdovou kvalitativní proměnu naší městské části. Například megalomanské investice do jednoho parku – Havlíčkových sadů – připravily městskou kasu o značnou část úspor.

Navíc správa majetku především obecních bytů je často v podstatě v katastrofálním stavu a současné nastavení privatizace obecních bytů nahrává spíše spekulantům než většině dlouhodobých residentů.

Na druhou stranu musím na současné koalici ocenit, že se podařilo trochu rozhýbat zdejší kulturní scénu, například na Novoměstské radnici. Také podpora akce „Piána na ulicích“ je velice pozitivní. Podobně se mi moc líbí podpora komunitních projektů. Toto bychom rádi podporovali i my v budoucích letech a rozvíjeli komunitní život občanů Prahy 2, abychom poznali své sousedy a byli hrdí na místo, kde společně trávíme většinu života.

Za co by se sociální demokracie v Praze 2 mohla od voleb v roce 2010 pochválit, co se jí podařilo prosadit?
Ohledně konkrétních změn, které sociální demokraté prosadili, musím především zmínit nastavení pravidel sociálního bydlení. Stávající koalice ovšem tato pravidla bohužel změnila v neprospěch obyvatel Prahy 2. Dále bych určitě zmínil přestěhování základní školy z nejrušnější ulice v Praze – Legerovy – do klidné lokality ve Vratislavově ulici.

Rozumím sice rodičům, že tento krok nebyl zdaleka komunikován, tak jak by si zasloužil, ale věřím, že zpětně jej nehodnotí negativně a naopak oceňují nejen novou lokalitu, ale především to, že se školu tímto způsobem podařilo zachránit a jejich děti se vzdělávají v méně rušné a čistší části Prahy 2.

A za co by se sociální demokraté v Praze 2 nepochválili, co vnímáte jako svou chybu?
Jako chybu hodnotím výběr některých zastupitelů za naši stranu do minulého zastupitelstva. Někteří totiž zklamali. Jsem proto také rád, že naše strana dokázala na Praze 2 prodělat katarzi a změnit se.

Na druhou stranu nesmím zapomenout na naši nejvýraznější zastupitelku – současnou ministryni Michaelu Marksovou, která se z našeho malého obvodu dokázala, podobně jako Jiří Dienstbier, dostat až do vrcholné politiky a zatím se jí daří velmi dobře. Je vidět, že opravdu dobří a pracovití politici se dokáží prosadit.

Jaké jsou ambice ČSSD v Praze 2 pro podzimní komunální volby a s kým by si strana dokázala představit povolební spolupráci?
Naše strana nabízí alternativu vůči stávající koalici, především proti ODS, která už na Praze 2 vládne dvacet let. Doba předražených parků a nevyužívaných prostor jako zahrada Ztracenka nebo Bastion již doufám skončila.

Chceme lidem jako jediná relevantní levicová strana ukázat, že v Praze nemusí vládnout jen pravice, aby město i samotná městská část prosperovala a byla přívětivější pro své rezidenty. Vzorem jsou pro nás úspěšní starostové v Berlíně, Paříži nebo Vídni.

Spolupráci si umím představit se všemi stranami, kde se nejen dokážeme programově protnout, ale také budeme společně cítit vzájemnou důvěru, že chceme opravdu zlepšit kvalitu života lidí na Praze 2.


Další články
Nahoru