dnes
Pondělí - zatazeno
9°C
zítra
Úterý - zatazeno
9°C
pozítří
Středa - zatazeno
10°C
Volby startují, Pražané vybírají nové senátory ve třech obvodech
Valdštejsnký palác na Malé Straně, sídlo Senátu Parlamentu ČR. Foto: Sefjo / Wikimedia Commons

Volby startují, Pražané vybírají nové senátory ve třech obvodech

I když se krajské volby Prahy netýkají, voliči na některých místech metropole k urnám dnes a zítra stejně půjdou. Ve volebních obvodech 19 (Praha 11), 22 (Praha 10) a 25 (Praha 6) se konají senátní volby. Pokud žádný z kandidátů v daném obvodě nezíská nadpolovičně většinu odevzdaných hlasů, volby se budou za týden opakovat. 

Volební místnosti se otevřou tradičně ve 14:00, poslední voliči dnes budou moci odevzdat svůj hlas před 22:00. Další budou mít šanci ještě v sobotu od 08:00 do 14:00. Voliči si do volebních místností musí vzít platný občanský průkaz nebo cestovní pas, aby volební komisaři mohli ověřit jejich totožnost a právo volit.

Při senátních volbách musí voliči vložit vybraný hlasovací lístek se jménem kandidáta do jiné obálky, kterou také dostanou od komise. Tento lístek se nijak neupravuje. Lidé by to neměli splést, protože jejich hlasy by byly neplatné.

Z největšího seznamu jmen budou vybírat voliči v Praze 11. Kandiduje celkem 13 lidí. Od starosty (Vlastimil Vilímec), přes exministryni (Helena Válková) a vedoucí střediska mládeže (Petr Sýkora) až po lékařku (Miroslava Skovajsová ) a důchodkyni (Věra Hollerová).

V Praze 10 lze vybírat z deseti jmen, stejný počet kandidátů a kandidátek je v Praze 6.

O senátní volby není mezi voliči dlouhodobě velký zájem, volební účast v prvním kole nepřekročila při posledních dvou volbách ani 40 procent. Jak to bude letos? Uvidí se zítra odpoledne.

Kompletní seznam vše lidí, kteří kandidují v Praze v senátních volbách, najdete na volebním serveru Českého statistického úřadu volby.cz. Zde budou zveřejněny i kompletní výsledky hlasování.


Pražské hnutí ANO chce na zastupitelstvu řešit dopravu, má připraveno deset otázek

21. března 2019 v 10:03

Hnutí ANO dnes ráno na tiskové konferenci představilo 10 otázek týkajících se dopravy, na které se bude během jednání zastupitelstva ptát magistrátní koalice.

Pražská ODS navrhne vyvěšení izraelské vlajky

21. března 2019 v 09:55

Magistrát nedávno vyvěsil vlajku Tibetu a také NATO. Vedení Prahy zároveň rozhodlo, že na budovách magistrátu bude od 5. do 12. srpna i takzvaná duhová vlajka v rámci festivalu Prague Pride. V květnu při mezinárodním dni rodiny a v lednu při světovém dni manželství magistrát rovněž vyvěsí vlajky,...

Praha 5 zve na třetí zasedání Zastupitelstva městské části

20. března 2019 v 17:52

Zasedání se bude konat v úterý 26. března od 9 hodin v 6. patře budovy Štefánikova 13–15, v zasedací místnosti ZMČ.

Bývalého starostu Lomeckého v zastupitelstvu Prahy 1 nahradil Kračman

20. března 2019 ve 14:18

Bývalého starostu Prahy 1 Oldřicha Lomeckého (dříve TOP 09), který v politice skončil, nahradil v zastupitelstvu městské části bývalý radní pro kulturu a právník Filip Kračman (TOP 09), uvedla ČTK. Na svém posledním jednání to schválili radní městské části, kteří zároveň vzali na vědomí Lomeckého...

Zítra: Praha 11 zve na první jednání Kontrolního výboru Zastupitelstva MČ Praha 11

19. března 2019 v 07:01

První jednání Kontrolního výboru Zastupitelstva MČ Praha 11 je veřejné a koná se ve středu 20. března od 17 hodin v zasedací místnosti C Úřadu MČ Praha 11, Ocelíkova 672/1, 149 00 Praha – Háje.

Pražští lidovci mají nové vedení, předsedou byl zvolen Vít Šolle

17. března 2019 ve 20:33

Na sobotní volební Pražské městské konferenci KDU-ČSL došlo k výrazné obměně vedení. Předsedou pražské KDU-ČSL se stal učitel a zastupitel Prahy 5 Vít Šolle.

Další články
Nahoru