dnes
Neděle - zatazeno
-3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - polojasno
4°C
Volby startují, Pražané vybírají nové senátory ve třech obvodech
Valdštejsnký palác na Malé Straně, sídlo Senátu Parlamentu ČR. Foto: Sefjo / Wikimedia Commons

Volby startují, Pražané vybírají nové senátory ve třech obvodech

I když se krajské volby Prahy netýkají, voliči na některých místech metropole k urnám dnes a zítra stejně půjdou. Ve volebních obvodech 19 (Praha 11), 22 (Praha 10) a 25 (Praha 6) se konají senátní volby. Pokud žádný z kandidátů v daném obvodě nezíská nadpolovičně většinu odevzdaných hlasů, volby se budou za týden opakovat. 

Volební místnosti se otevřou tradičně ve 14:00, poslední voliči dnes budou moci odevzdat svůj hlas před 22:00. Další budou mít šanci ještě v sobotu od 08:00 do 14:00. Voliči si do volebních místností musí vzít platný občanský průkaz nebo cestovní pas, aby volební komisaři mohli ověřit jejich totožnost a právo volit.

Při senátních volbách musí voliči vložit vybraný hlasovací lístek se jménem kandidáta do jiné obálky, kterou také dostanou od komise. Tento lístek se nijak neupravuje. Lidé by to neměli splést, protože jejich hlasy by byly neplatné.

Z největšího seznamu jmen budou vybírat voliči v Praze 11. Kandiduje celkem 13 lidí. Od starosty (Vlastimil Vilímec), přes exministryni (Helena Válková) a vedoucí střediska mládeže (Petr Sýkora) až po lékařku (Miroslava Skovajsová ) a důchodkyni (Věra Hollerová).

V Praze 10 lze vybírat z deseti jmen, stejný počet kandidátů a kandidátek je v Praze 6.

O senátní volby není mezi voliči dlouhodobě velký zájem, volební účast v prvním kole nepřekročila při posledních dvou volbách ani 40 procent. Jak to bude letos? Uvidí se zítra odpoledne.

Kompletní seznam vše lidí, kteří kandidují v Praze v senátních volbách, najdete na volebním serveru Českého statistického úřadu volby.cz. Zde budou zveřejněny i kompletní výsledky hlasování.


Pochod centrem na protest proti Zemanovi

9. března 2018 v 17:41

Asi 200 lidí včera pochodovalo Prahou na protest proti prezidentovi Miloši Zemanovi, ale i proto, aby upozornili na klimatické změny a násilí na ženách. Akci Ženy na hrad! v den Zemanovy inaugurace pořádala Koalice 8. března, která sdružuje různá feministická hnutí a další organizace. Organizátoři...

Ondráček končí ve funkci předsedy komise pro kontrolu činnosti GIBS

6. března 2018 v 16:21

Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) se dnes vzdal funkce předsedy komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů. Potvrdil to ve svém projevu v Poslanecké sněmovně. Rezignací předešel hlasování o návrhu ODS, aby Sněmovna zařadila na nynější schůzi bod o jeho odvolání. Lidovci...

Petici proti Ondráčkovi podepsalo 14 000 lidí, polovina v Praze

6. března 2018 ve 12:12

Asi 14 000 lidí podepsalo při pondělních protestech petici proti zvolení komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Diskuze: Marek Hilšer ve Skautském institutu na Staromáku

4. března 2018 v 08:47

Přijďte ve středu 7. března na debatu s prezidentským kandidátem, o kterém se mluví jako o jednom z vítězů voleb. I když nevyhrál.

Piráti zvolili za svého pražského lídra Zdeňka Hřiba

1. března 2018 v 19:04

Vítězem vnitrostranického hlasování pirátů o post lídra pirátské kandidátky pro Magistrát hlavního města Prahy se stal MUDr. Zdeněk Hřib. Ve druhém kole hlasování získal 54 % hlasů a porazil protikandidáta Daniela Mazura.

Renáta Adámková je novou radní

28. února 2018 v 07:08

Zastupitelstvo MČ Praha 12 na svém zasedání 26. února zvolilo novou radní. Stala se jí Renáta Adámková z Hnutí ANO 2011, která na tomto postu nahradí radního Roberta Králíčka, od podzimu 2017 poslance PSP za Hnutí ANO 2011.

Další články
Nahoru