Dnes Neděle - zatazeno 14°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 11°C
Neděle 14. 4. 2024
Svátek má Vincenc, Vincent
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Volby do Sněmovny drtivě vyhrálo hnutí ANO, společnost mu bude dělat osm stran
Ilustrační foto: archiv

Volby do Sněmovny drtivě vyhrálo hnutí ANO, společnost mu bude dělat osm stran

V letošních sněmovních volbách získalo poslance devět stran. Je to rekordní počet od vzniku samostatné ČR. Poslance získali ANO 2011, ODS, SPD Tomia Okamury, Piráti, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, Starostové a nezávislí a také TOP 09.

Doposud nejvíce stran mělo zastoupení ve Sněmovně po rozdělení Československa, kdy v dolní komoře Parlamentu bylo osm stran. Po minulých sněmovních volbách bylo ve Sněmovně sedm poslaneckých klubů.

ANO by podle prognózy ČTK mohlo vytvořit dvoučlennou většinovou koalici jak s Okamurovou SPD, tak s ODS. Strany ovšem před volbami takové spojení vylučovaly. Současná vládní koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL by po sečtení čtyř pětin okrsků měla ve Sněmovně většinu 108 hlasů. Ústavní většinu by mělo ANO s SPD a KSČM. Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek navrhne, aby s nabídkou spolupráce ANO primárně oslovila dosavadní partnery ČSSD a lidovce. Mluvit chce ale se všemi sněmovními stranami.

Zatímco politici ANO, SPD, Piráti i ODS v prvních reakcích vyjadřovali radost nad volebních úspěchem, zklamání je evidentní hlavně ve štábu ČSSD. Sociální demokraté už mluví o odchodu do opozice a mimořádném sjezdu. Lepší výsledek čekali i komunisté. Nadšení nejsou ani lidovci, drama zažívali politici STAN a TOP 09, do dolní komory se jich nakonec pár dostalo..

Politici méně úspěšných stran považují za alarmující, že tolik hlasů dali voliči ANO, KSČM a SPD. Premiér a bývalý předseda ČSSD Bohuslav Sobotka je zklamán z počtu hlasů, které jeho strana získala, i z celkového výsledku voleb. Znepokojuje ho vzestup extremistických stran. Lídr STAN Jan Farský označil výsledky za „trochu děsivé".

Podle něj nebude záviset ani tak na výsledcích jednotlivých stran, ale na tom, jestli demokratické strany budou mít dohromady ve Sněmovně většinu. Pokud ANO, komunisté a SPD dohromady posbírají ve volbách víc než polovinu hlasů, bude to porážka, ať už se dostane TOP 09 do Sněmovny, nebo ne, řekl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš zopakoval, že jeho strana vyloučila spolupráci s ANO i jeho tichou podporu, a to kvůli stíhání jejich lídrů Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. Důvěryhodný je podle něj STAN. Místopředseda SPD Radim Fiala koalici s ANO nevylučuje, ale odmítá obviněného premiéra a požaduje zákon o referendu. Šéf vítězného ANO a kandidát na premiéra Babiš zatím výsledky voleb nekomentoval.

Před čtyřmi lety vyhrála předčasné sněmovní volby podruhé po sobě ČSSD se ziskem 20,45 procenta hlasů. ANO 2011 skončilo druhé se ziskem 18,65 procenta. Třetí místo obsadila KSČM s 14,91 procenta hlasů. Čtvrté místo patřilo TOP 09, kterou volilo 11,99 procenta lidí. ODS na pátém místě dalo hlas 7,72 procenta voličů. Okamurův Úsvit získal 6,88 procenta hlasů a do Sněmovny se vrátila KDU-ČSL díky 6,78 procenta hlasů. Volební účast v roce 2013 dosáhla 59,48 procenta, byla druhá nejnižší od roku 1989.


Autor: ČTK

Poslanecký klub ODS si zvolil vedení

24. října 2017 v 15:41

Občanští demokraté dnes na prvním zasedání poslaneckého klubu v novém složení zvolili vedení.

Jak zastavit v metropoli úbytek voličů? Pražská TOP 09 musí rychle najít kandidáta na primátora

22. října 2017 v 11:04

Ačkoli voliči v Praze zachránili účinkování TOP 09 v Poslanecké sněmovně i na další čtyři roky, přesto má pražská buňka strany o čem přemýšlet. Od voleb v roce 2013 ztratila v metropoli desítky tisíc voličů. Příští rok se konají komunální volby a pravicová strana by v pražském zastupitelstvu...

U volebního štábu SPD proběhla demonstrace proti volebnímu úspěchu krajní pravice

22. října 2017 v 09:20

V sobotu 21. října krátce po vyhlášení výsledků voleb do Poslanecké sněmovny proběhla u volebního štábu čtvrté nejsilnější strany SPD – Tomio Okamura spontánní demonstrace.

Další články
Nahoru