Dnes Neděle - zatazeno 13°C
Zítra Pondělí - polojasno 15°C
Neděle 17. 10. 2021
Svátek má Hedvika
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Volby se blíží, sebechvála roste do výšin. ČSSD prý zaplnila lidem peněženky, Maláčová si rýpla do ODS
Lidem se zvyšují platy, podle ČSSD na tom má sociální demokracie hlavní zásluhy. Foto: Lucie Rychlá

Volby se blíží, sebechvála roste do výšin. ČSSD prý zaplnila lidem peněženky, Maláčová si rýpla do ODS

Již za necelý měsíc tu jsou volby do Poslanecké sněmovny, o kterých politici napříč stranami tvrdí, že jsou zlomové. Toto sice říkají v každé kampani, ale co už, lidská paměť bývá krátká a jednou za čtyři roky přece potenciální voliči takové malé opáčko snesou.

Kampaně před každými parlamentními volbami doprovází nejen výroky o jejich důležitosti, ale také sebechvála a vzájemné napadání. I to se řídí jistými zákonitostmi.

Zatímco opozice zdůrazňuje, čemu všemu svou úpornou prací zamezila a co i přes omezené možnosti dané menšinou v zákonodárném sboru prosadila, vládní strany se zase bijí do prsou, jak je jejich správa země skvělá, jak zajišťují skvělou budoucnost, která by však při změně kurzu po volbách byla ohrožena.

Této šabloně odpovídá aktuální vyjádření vládní ČSSD. Využila k tomu oficiální data Českého statistického úřadu, podle kterých růst průměrné mzdy v České republice dosáhl ve druhém čtvrtletí letošního roku hodnoty 11,3 procenta. Jedná se o bezprecedentní růst reálných mezd v zemi, obratem zdůraznila v tiskovém prohlášení sociální demokracie.

„Před minulými volbami jsme slíbili, že průměrná mzda v naší zemi bude v roce 2022 okolo 40 tisíc korun. K této hranici se rychle blížíme. Naše účast ve vládě jasně ukazuje, že v prosazování programových priorit je ČSSD nejefektivnější stranou v parlamentu,“ uvedl ke zveřejněným výsledkům předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček.

Že prý sebechvála smrdí? Na to se ale přece nyní, když jsou volby již za pár týdnů, vůbec nehraje. „Nikdo nedokázal prosadit tolik, jako my. Platy učitelů, růst rodičovské, důchodů, přídavků na děti, minimální mzdy, náhradní výživné a mnoho dalšího. To jsou reálné věci, které slíbila a prosadila ČSSD,“ chválil svou stranu Hamáček.

Na to, že má tradiční partaj ve dvousetčlenné dolní komoře parlamentu 14 poslanců, to je sebevědomé prohlášení. Ale je potřeba být férový a uznat, že zásluhy si vládní strany před volbami přivlastňovaly vždy. To je prostě tradice, jistě dodržovaná i za hranicemi. 

K chvále se přidala i ministryně práce a sociálních věcí a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová, která po zásahu vedení strany vede pražskou kandidátní listinu. „Jedná se o dobrou zprávu především pro všechny zaměstnance, a to zejména v době rychlého zdražování. ČSSD se podařilo vyvinout tlak nejen na její růst, ale i na růst platů zaměstnanců ve státní sféře, a tak vytvářet efektivní tlak na růst mezd v celé ekonomice. Díky tomu rostou zaměstnancům v naší zemi platy takovým tempem, jaké tato země nepamatuje. Klíčové ovšem je, že rostou platy lidem s nižší než průměrnou mzdou, na které ostatní politici zapomínají,“ sdělila Maláčová. Které ostatní politiky má na mysli? To už nesdělila, snad příště.

V pochvalném sumáři dosavadního vládnutí však ze strany ČSSD například o realizaci nezbytné důchodové reformy a dalších nesplněných slibech nepadlo ani slovo.

Ve svém prohlášení si Maláčová neodpustila ironickou poznámku na občanské demokraty, kteří tvoří s TOP 09 a KDU-ČSL předvolební koalici Spolu. „Během vlád ODS v této zemi například vůbec nerostla minimální mzda,“ rýpla si Maláčová.


Autor: Karel Netolický

Praha 2 vyzvala ostatní městské části, aby se připojily k deklaraci

4. října 2021 ve 20:07

Představitelé centrálních městských částí v deklaraci, kterou společně v polovině září podepsali, požadují od vedení hlavního města mimo jiné zlepšení komunikace v oblasti protidrogové politiky, rozšíření služeb pro drogově závislé a lidi bez domova i mimo centrální městské části, revizi obecně...

Další články
Nahoru