dnes
Úterý - jasno
23°C
zítra
Středa - prehanky-dest
21°C
pozítří
Čtvrtek - oblacno
23°C
Volání po novém stavebním zákoně, Praha připravuje návrh legislativních změn
Ilustrační foto: archiv

Volání po novém stavebním zákoně, Praha připravuje návrh legislativních změn

Na pražském magistrátu vznikla pracovní skupina, která se zabývá možností vytvoření nového stavebního zákona. Na dnešní konferenci o pražském územním plánu a stavebním zákonu to řekla pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Odborníci se shodli na tom, že současný systém územního plánování a povolování staveb je zralý ke kompletní proměně.

Podle primátorky je zdlouhavé povolování staveb jedním z hlavních důvodů, proč v současnosti v metropoli scházejí byty, což vede k meziročnímu nárůstu cen bydlení o desítky procent. Praha proto chce přijít s vlastním řešením, protože má zákonodárnou iniciativu a může předkládat vlastní návrhy zákonů.

Vláda nicméně loni v září schválila základní teze vlastního nového stavebního zákona, který připravuje ministerstvo pro místní rozvoj. Základní cíl má být podobný: zjednodušit pravidla, kterým musí stavebníci vyhovět pro získání stavebního povolení.

Poslední novela stavebního zákona začala platit od letošního ledna. Podle šéfa pražského Institutu plánování a rozvoje (IPR) Ondřeje Boháče trpí tím, že ji vytvářeli úředníci. Psali si ji pro sebe, zvyšuje roli a počet úředníků, a tím i délku a komplikovanost povolovacího procesu, řekl Boháč. „Nikdo si vlastní rybník nevypustí. Proto jsem přesvědčen, že novela stavebního zákona musí vznikat mimo úřad," uvedl ve svém příspěvku.

Přípravu nového zákona by podle něj měli mít na starosti zejména odborníci. Je však nutné se připravit na odpor. „Rezistence systému bude ohromná, bude to vyžadovat ohromné nervy, protože změna skutečně vyžaduje připravit o vliv desítky lidí. A ti se všichni budou bránit," míní

Podle prvního místopředsedy České komory advokátů (ČKA) Pavla Hniličky má stát při povolování hlídat jen to, co mu přísluší, tedy veřejný zájem. Do toho se dá zahrnout výška a objem stavby či produkovaný hluk a emise. V současnosti však musí stavebník dodávat štosy dokumentace ke každé části budoucí stavby.

Navíc musí sbírat desítky kladných vyjádření od různých institucí a obcházet různé stavební úřady například kvůli kanalizaci či kus příjezdové silnice. ČKA loni vydala deset tezí k přípravě nového zákona.

Vedle stavebního zákona jsou podle odborníků problematické i územní plány. U těch podle Boháče na rozdíl od povolování staveb neexistuje důvod, proč by měly mít stejnou strukturu bez ohledu na velikost obce.

S tím souhlasil i šéf Kanceláře architekta města Brna Michal Sedláček. Stávající územní plány jsou podle něj pro větší města nevhodné. Jasné vymezení území funguje v menších městech a obcích, kde se všichni znají a vědí, co kde chtějí mít. Větší města však potřebují větší flexibilitu, míní Sedláček.


Praha 11: Představte váš projekt sousedům a získejte podporu

Dnes v 07:22

Radnice se ptala svých občanů: Chcete v Praze 11 odpočinkové zóny, podzemní kontejnery, pingpongové stoly nebo třeba nové dětské hřiště?

Město podpořilo další ročník bezpečnostního projektu pro mateřské školy a setkání učňů Machři roku

20. května 2018 v 08:55

Pražští zastupitelé na dnešním zasedání schválili poskytnutí účelových dotací na realizaci osvědčených a úspěšných projektů v oblasti školství. Z městského rozpočtu podpořili 1,5 milionem korun projekt bezpečnostní průpravy dětí na předcházení úrazům a dalším negativním jevům u dětí a půl milionem...

Zastupitelstvo podpořilo Asociaci občanských poraden

20. května 2018 v 08:18

Asociace občanských poraden (AOP) obdrží od hlavního města finanční podporu ve výši 1,8 milionu korun. Na čtvrtečním zasedání o tom na návrh radního pro oblast sociálních věcí Daniela Hodka rozhodlo Zastupitelstvo hlavního města Prahy. 

Praha rozhodla o budoucnosti své policie. Schválila její koncepci

18. května 2018 v 16:10

Zastupitelstvo hlavního města Prahy schválilo 17. května Návrh stabilizace, fungování a rozvoje Městské policie hlavního města Prahy do roku 2023. Strategicky významný dokument, jehož obsah přesahuje jednotlivá volební období, podpořila i část pražské opozice.  

Další články
Nahoru