dnes
Čtvrtek - prehanky-dest
26°C
zítra
Pátek - prehanky-dest
24°C
pozítří
Sobota - oblacno
25°C
Volání po novém stavebním zákoně, Praha připravuje návrh legislativních změn
Ilustrační foto: archiv

Volání po novém stavebním zákoně, Praha připravuje návrh legislativních změn

Na pražském magistrátu vznikla pracovní skupina, která se zabývá možností vytvoření nového stavebního zákona. Na dnešní konferenci o pražském územním plánu a stavebním zákonu to řekla pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Odborníci se shodli na tom, že současný systém územního plánování a povolování staveb je zralý ke kompletní proměně.

Podle primátorky je zdlouhavé povolování staveb jedním z hlavních důvodů, proč v současnosti v metropoli scházejí byty, což vede k meziročnímu nárůstu cen bydlení o desítky procent. Praha proto chce přijít s vlastním řešením, protože má zákonodárnou iniciativu a může předkládat vlastní návrhy zákonů.

Vláda nicméně loni v září schválila základní teze vlastního nového stavebního zákona, který připravuje ministerstvo pro místní rozvoj. Základní cíl má být podobný: zjednodušit pravidla, kterým musí stavebníci vyhovět pro získání stavebního povolení.

Poslední novela stavebního zákona začala platit od letošního ledna. Podle šéfa pražského Institutu plánování a rozvoje (IPR) Ondřeje Boháče trpí tím, že ji vytvářeli úředníci. Psali si ji pro sebe, zvyšuje roli a počet úředníků, a tím i délku a komplikovanost povolovacího procesu, řekl Boháč. „Nikdo si vlastní rybník nevypustí. Proto jsem přesvědčen, že novela stavebního zákona musí vznikat mimo úřad," uvedl ve svém příspěvku.

Přípravu nového zákona by podle něj měli mít na starosti zejména odborníci. Je však nutné se připravit na odpor. „Rezistence systému bude ohromná, bude to vyžadovat ohromné nervy, protože změna skutečně vyžaduje připravit o vliv desítky lidí. A ti se všichni budou bránit," míní

Podle prvního místopředsedy České komory advokátů (ČKA) Pavla Hniličky má stát při povolování hlídat jen to, co mu přísluší, tedy veřejný zájem. Do toho se dá zahrnout výška a objem stavby či produkovaný hluk a emise. V současnosti však musí stavebník dodávat štosy dokumentace ke každé části budoucí stavby.

Navíc musí sbírat desítky kladných vyjádření od různých institucí a obcházet různé stavební úřady například kvůli kanalizaci či kus příjezdové silnice. ČKA loni vydala deset tezí k přípravě nového zákona.

Vedle stavebního zákona jsou podle odborníků problematické i územní plány. U těch podle Boháče na rozdíl od povolování staveb neexistuje důvod, proč by měly mít stejnou strukturu bez ohledu na velikost obce.

S tím souhlasil i šéf Kanceláře architekta města Brna Michal Sedláček. Stávající územní plány jsou podle něj pro větší města nevhodné. Jasné vymezení území funguje v menších městech a obcích, kde se všichni znají a vědí, co kde chtějí mít. Větší města však potřebují větší flexibilitu, míní Sedláček.


O budoucnosti evropské sociální politiky debatovali politici a odborníci v Evropském domě v Praze

18. června 2019 v 10:54

Pokračující stárnutí evropské populace, rostoucí digitalizace a vznik nových forem práce – to byly jedny z trendů, o kterých se včera v Praze hovořilo na debatě s názvem Sociální rozměr Evropy. Tu pořádala Evropská síť proti chudobě a sociálnímu vyloučení v ČR. Debata měla za cíl představit...

Další články
Nahoru