Dnes Úterý - oblacno 26°C
Zítra Středa - polojasno 28°C
Úterý 15. 6. 2021
Svátek má Vít
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Vojta (8): Poprvé měl záchvat na Slovensku, další následovaly. Po úvodním šoku si okolí na nemoc zvyklo
Maminka malého Vojty zažívala velký stres. Ilustrační foto: Freeimages

Vojta (8): Poprvé měl záchvat na Slovensku, další následovaly. Po úvodním šoku si okolí na nemoc zvyklo

Nemoc se u Vojty (8) ohlásila naprosto nečekaně, ale velmi intenzivně v pěti letech – velkým záchvatem, který provázely typické projevy jako křeče, třes a ztráta vědomí. „Všechno se odehrálo strašně rychle, vůbec jsme netušili, co se se synem děje. Začal se třást, upadl na zem, záchvat trval skoro pět minut. Přitom deset minut před tím si normálně hrál s kamarádem a všechno bylo v pořádku,“ vzpomíná maminka Kamila. Až později se ukázalo, že se jedná o epilepsii.

Záchranná služba odvezla Vojtu do nemocnice. On sám si po procitnutí na záchvat vůbec nepamatoval, jen ho trochu bolela hlava. Protože v té době byla rodina na dovolené na Slovensku, odvezli jej do místní nemocnice na pozorování, podrobil se zde také CT vyšetření – s negativním výsledkem.

 „Hned po propuštění z nemocnice jsme odjeli zpět do České republiky a navštívili neurologa, který Vojtovi provedl EEG vyšetření, ale ani to neprokázalo významný nález. Lékař mu proto zatím nepředepsal žádné léky a čekali jsme na termín magnetické rezonance,“ popisuje Kamila.

O týden později ale přišel další záchvat, tentokrát trval přibližně minutu, ale projevy byly téměř identické. „Syn musel zůstat v nemocnici, kde prodělal ještě další tři záchvaty. Opět podstoupil EEG, tentokrát těsně po záchvatu, a to ukázalo, že se pravděpodobně bude jednat o epilepsii. Lékařka proto Vojtovi nasadila léky,“ vysvětluje Kamila.

„Další záchvat se ale ohlásil hned za týden. Byl o něco slabší, takže jsme jej zvládli podáním diazepamu bez volání záchranné služby. Za další čtyři dny se vše bohužel opakovalo. Tentokrát přišel záchvat v noci a trval skoro deset minut, hned potom si Vojta protrpěl několik dalších záchvatů, kdy už jsme museli zavolat záchranku,“ pokračuje.

Lékaři si Vojtu nechali v nemocnici, zvýšili mu dávky léků, ale záchvaty se neustále vracely. Kromě dalších EEG vyšetření absolvoval také lumbální punkci či metabolická vyšetření, ale vše bez konkrétního výsledku. „Ani po dalším navýšení dávek léků se synův stav nelepšil. Po propuštění domů měl opět záchvaty,“ popisuje Kamila, která se v té chvíli rozhodla pro změnu lékaře.

 „Nová lékařka mi sdělila, že u syna není možné určit, jaký typ epilepsie má, proto je hledání vhodných léků velmi obtížné. Zkusila mu léčbu změnit a vypadá to, že se to povedlo. Už dva a půl roku neměl syn záchvat,“ říká Vojtova maminka. Nyní se postupně s lékařkou snaží snižovat dávky léků, po posledním snížení ale Kamila u syna pozorovala tiky v obličeji, z toho důvodu se raději vrátili k dávce před jejím posledním snížením a vyčkávají.

„Po počátečním šoku, co že to má vlastně syn za nemoc, jsme se s ní tak nějak sžili. Se synem i s jeho dvěma sestrami jsme o tom hodně mluvili a myslím, že to přijal dobře. Zároveň jsme o nemoci informovali i synovo okolí, aby všichni věděli, že epilepsii má a co může nastat,“ popisuje Kamila.

Hned po prvním záchvatu došlo u Vojty ke změnám chování. Zatím ale nikdo nedokáže určit, jestli to má s nemocí souvislost. „Vojta mívá občas takové negativistické momenty, ale jinak je to úplně normální kluk. Nemoc ho významně neomezuje. Ze začátku to pro nás bylo psychicky hodně náročné, hlavně kvůli neustále se opakujícím záchvatům. Po nalezení úspěšné léčby jsme se ale s manželem postupně uklidnili a dali synovi „volnost“. Jediné, kde ho hlídáme, je plavání a lezení ve výškách. Vojta to chápe a nevadí mu to,“ vysvětluje Kamila.

Na reakce okolí si Kamila nemůže stěžovat, nesetkala se s tím, že by okolí syna z jakýchkoli aktivit vyřazovalo. „Myslím, že to, že jsme všem o synově nemoci řekli, vysvětlili, o co přesně jde a jak se například při záchvatu chovat, nedalo příčinu k tomu, aby na něj někdo nahlížel negativně. Paní učitelky jak ve školce, tak ve škole s námi o situaci velmi vstřícně komunikovaly a byly rády, že jsme se k tomu takto postavili. Stejně tak Vojtovi spolužáci, kamarádi a jejich rodiče. Vojta se účastnil školky v přírodě, lyžařského výcviku a chodí do kroužků s ostatními dětmi,“ říká Kamila.

„Než se u syna objevila epilepsie, taky jsme o nemoci nic nevěděli ani my a první záchvat nebyl příjemným zážitkem. Jsem ale přesvědčená o tom, že pokud okolí ví, co může nastat, a je na to připraveno, tak člověka s epilepsií mnohem lépe přijme – my jsme toho důkazem,“ dodává maminka.

Jména v příběhu jsou změna, redakce skutečnou identitu osob zná. Fotografie je ilustrační.


Autor: Lucie Rychlá

Dřepovací výzva pomůže nemocnému Péťovi

13. června 2021 v 16:36

Ve spolupráci s organizací Život Dětem přišel projekt #darujememilion s třicetidenní denní dřepovací výzvou pro podporu šestiletého Petříka, který trpí metabolickou poruchou. Cílem je pomocí dřepů upozornit na Petříkův případ a pomoci rodině pořídit...

Dny otevřených ambulancí pro pacienty s lupénkou budou letos opět online

10. června 2021 v 10:10

Lupénka není pouze kosmetickou záležitostí, ale je onemocněním, které zasahuje celý organismus. Nové možnosti léčby mohou snížit závažnost jejích projevů a pacientům zkvalitnit život. Dny otevřených ambulancí jsou pro pacienty s lupénkou další možností, jak najít vhodnou léčbu včas. Organizují se...

Parní lokomotivou do muzea

9. června 2021 ve 12:01

Na sobotu a neděli 12. a 13. června připravily České dráhy pro fanoušky železnice zážitkový víkend v ČD Muzeu v Lužné u Rakovníka. Návštěvu si mohou zájemci zpestřit například jízdou parním vlakem do Kolešovic. V sobotu navíc ČD vypraví z pražského Masarykova nádraží do Lužné historický vlak...

Festival zdravého životního stylu v Praze 13

3. června 2021 v 11:07

Den zdraví na Slunečním náměstí nabídne informace ze světa prevence i sociálních služeb.

Louise Riotteová: Mrkev miluje rajčata

28. května 2021 v 10:34

Klasická příručka známé americké odbornice odkrývá tajemství úspěšného zahradničení spočívající ve výsadbě rostlin, které se mají rády a výborně se doplňují.

Praha 4: Pomoc při léčení závislostí

28. května 2021 v 09:31

Na Zdravotnické zařízení Prahy 4 se můžete obrátit v případě, že máte psychické problémy a problémy se závislostí nebo I postcovidový syndrom.

Jóga 50+ se vrací na Národní třídu

19. května 2021 ve 21:06

Protahovací, rehabilitační a posilovací cvičení pro 50+ se vrací po covidové přestávce do YOGAME STUDIA na Národní třídu.

Nový přístroj zvýší kvalitu péče v Nemocnici Na Františku

17. května 2021 ve 20:37

Radní Prahy 1 rozhodli, že podpoří nákup univerzálního multidetektorového CT systému vyšší třídy pro Nemocnici Na Františku. 

Praha 13 zve na šestý ročník Dne zdraví

10. května 2021 v 09:51

Ve středu 16. června se koná tradiční akce radnice třinácté městské části Den zdraví 2021.

Další články
Nahoru