dnes
Pátek - oblacno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - prehanky-snih
2°C

Vody pro Prahu je dost

Nedostatek pitné vody Praze nehrozí, dostatečné rezervy má úpravna vody Želivka, která je hlavní úpravnou pro hlavní město Prahu. Ačkoliv je již delší dobu horké počasí, Švihovská vodárenská nádrž, z které se odebírá voda pro Úpravnu vody Želivka, má vody dostatek. Její hladina je na úrovni (k 29. 7. 2013) 376,63 m nad mořem. Hladina se díky vydatným dešťům na přelomu května a června dostala nad bezpečnostní přeliv, což představuje kótu 377 m nad mořem. Tento stav trval od 3. 6. do 10. 7. 2013.  Od 11. 7. 2013 dochází k dalšímu postupnému snižování hladiny až na dnešních 376,63 m nad mořem. V nádrži je dostatek vody, který neohrozí ani delší sucho.

Odběr surové vody pro výrobu vody je nyní z hloubky 25 m a vychází z pravidelné zonace vodárenské nádrže, při které se zjišťuje kvalita surové vody v jednotlivých horizontech.  Horko nemá vliv na odběr vody z této hloubky ani na kvalitu vody. Jen za 28 dnů července tato úpravna vyrobila přes 6,3 milionu m3 vody, což představuje průměrný denní výkon 225 000 m3 pitné vody (tj. přes 225 milionu litrů vody denně).

Závěrem lze konstatovat, že stávající vývoj počasí nijak neovlivnil kvalitu pitné vody dodávanou z úpravny vody Želivka. Želivka se podílí na zásobování Prahy ze 74 %, 26 % dodává úpravna vody Káraný, která dodává směs podzemní a infiltrované vody. Ani zde nedošlo k poklesu výroby vody a voda je dodávána ve vysoké kvalitě. Obě úpravny dodávají vodu splňující parametry vyhlášky MZd. ČR č. 252/2004 Sb.

Úpravna vody v Podolí slouží jen jako rezerva pro případ poruchy na jedné ze dvou už jmenovaných úpraven.

V době horka je výroba vody zvýšena až o pětinu, celková denní výroba vody dosahuje až 350 000 m3 vody (350 mil. litrů). Ve dnech pracovního volna dochází k mírně klesající tendenci spotřeby, kterou ovlivňuje odliv Pražanů z hlavního města.

Za leden až červen 2013 Pražské vodovody a kanalizace vyrobily 58,1 mil. m³ vody. Výroba vody proti stejnému období minulého roku poklesla o 4,7 %.


Videomapping na Werichově vile

Včera v 19:26

Vánoční setkání před Werichovou vilou zítra, 15. prosince v 18:30. Pětiminutový průřez historií vily v podobě videomappingu na průčelí domu uvidíte v 18:45, 19:45 a 20:45.

Chyba strojvedoucího omezila na dvě hodiny provoz vlaků na Masarykově nádraží

Včera v 18:37

Dnes po patnácté hodině projel strojvedoucí vlaku společnosti KŽC návěstidlo zakazující další jízdu. Nikdy nebyl zraněn.

Praha posiluje svoji protidrogovou politiku

Včera v 17:36

Rada hlavního města Prahy schválila tento týden v úterý návrh radního pro zdravotnictví Radka Lacka na poskytnutí finanční dotace 490 tis. korun na projekty Protidrogové politiky hl. m. Prahy. 

Maminka si musela na toalety v obchoďáku pro nezletilou dcerku. Nebyla v hezkém stavu

Včera v 15:55

Strážníci nalezli v obchodním domě na Vinohradech opilou nezletilou dívku. Se dvěma promile skončila v péči záchranářů. Celou věcí se budou dále zabývat pracovníci sociálky.

Magistrát i letos uspořádal Vánoční jarmark

Včera ve 13:54

Vánoční jarmark – již tradiční a opět vydařený – se konal ve středu 13. prosince ve Škodově paláci. Návštěvníci i zaměstnanci úřadu doslova obsypali prodejní stánky s vánočními dekoracemi, dárkovými i praktickými předměty, květinami, šperky a sladkými i slanými...

Rada odsouhlasila dotace pedagogicko-psychologickým poradnám

Včera ve 12:37

Rada Prahy posvětila návrh radního pro oblast zdravotnictví Radka Lacka na uvolnění finančních prostředků z rozpočtu na protidrogovou politiku v celkové výši 309 000 korun na projekty specifické primární prevence pedagogicko-psychologických poraden. 

Ceny pohonných hmot se v Praze měnily jen nepatrně

Včera ve 12:33

Litr benzinu zdražil o haléř a prodává se nyní průměrně za 31,14 koruny, nafta zase o haléř zlevnila na 30,21 Kč/l.

Praha 3 zve na Předsilvestrovské Trhy na Jiřáku

Včera v 07:49

Předposlední den v roce 2017 se můžete těšit na Trhy na Jiřáku od 8 do 14 hodin. 30. prosince vám zahraje oblíbená tržní kapela LoveSong Orchestra.

Sobotní procházka Olšanskými hřbitovy

Včera v 07:47

Na tomto hřbitově leží nejen mnoho známých a významných osobností české historie, ale můžete zde i obdivovat mistrovská díla tzv. funerálního umění.

Pamětní deska Haně Epsteinové

Včera v 07:26

Městská část Praha 2 odhalí pamětní desku vychovatelce židovských dětí, která byla zavražděna v koncentračním táboře.

Na výstavu´Václavák´ se chystá i zakladatel Semaforu Jiří Suchý

13. prosince 2017 v 17:58

Na Václavském náměstí je až do konce roku k vidění ojedinělá velkoformátová výstava ´Václavák´, která připomíná dějiny tohoto prostoru. V noci nasvícené panely ukazují unikátní historické i současné fotografie a kresby, které doplňují citace související s Václavským náměstím. Součástí jsou také...

Požár přístřešku v Jinonicích

13. prosince 2017 v 17:41

Hasiči dnes v 11:45 zasahovali u požáru dřevěného provizorního přístřešku v Tichnově ulici v Jinonicích. Požár se částečně rozšířil na okolní porost.

Další krátké zprávy
Nahoru