Dnes Úterý - zatazeno 28°C
Zítra Středa - obcasny-dest 25°C
Úterý 27. 7. 2021
Svátek má Věroslav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Vodovodní propojení z Podolí na Floru se začne stavět za dva roky
Podolská vodárna. Foto: archiv

Vodovodní propojení z Podolí na Floru se začne stavět za dva roky

Stavba nového propojení vodárny v pražském Podolí do vodojemu na Floře by mohla začít zhruba za dva roky. Pražská vodohospodářská společnost (PVS) spolu s magistrátem chystá změnu územního plánu, která stavbu umožní. Pokud bude v září schválena, PVS ještě letos vybere projektanta. Na dotaz ČTK to řekl předseda představenstva PVS Pavel Válek. Nové potrubí by mělo zlepšit distribuci vody po městě, přesné náklady zatím nejsou jasné. PVS jsou vlastněné Prahou a starají se o vodohospodářskou infrastrukturu.

„My v současnosti finišujeme změnu územního plánu. Myslím, že v září by měla jít do zastupitelstva, kdy navržená trasa bude (do územního plánu) zanesena jako veřejně prospěšná stavba. Po schválení budeme okamžitě schopni ji územně připravit," řekl Válek.

PVS musí vybudovat nový přivaděč, neboť ten nynější nelze technicky rozšířit. Dokončen byl inženýrsko-geologický průzkum trasy. „Víme, jaké je tam podloží a co nás čeká. Trasa jde v hloubce 16 až 40 metrů a bude to uděláno ražbovým stylem," řekl Válek.

Ještě letos by vodohospodáři chtěli ve výběrovém řízení vybrat zpracovatele projektové dokumentace pro stavební povolení. „Během dvou let bychom pak chtěli zahájit stavbu," dodal Válek. Přesná cena stavby není zatím známá, v minulosti však PVS hovořilo o více než miliardě korun.

V souvislosti se stavbou je rekonstruována i samotná Podolská vodárna. Ta byla v pátek poprvé od roku 2002 uvedena po částečné rekonstrukci do provozu. PVS chystají v následujících několika letech její další opravu, která umožní zvýšit množství vyrobené vody. Celkem v posledních deseti letech vložily PVS do opravy vodárny asi 500 milionů korun.

Stoprocentním vlastníkem PVS je hlavní město Praha a firma má na starosti vodohospodářskou síť. Vodu v metropoli distribuují Pražské vodovody a kanalizace (PVK), jejichž většinovým vlastníkem je Veolia a menšinovým Praha. PVK mají do roku 2028 od PVS pronajatou síť.


Praha chce rozšířit projekt RE-USE center

21. července 2021 ve 14:17

Uplatnění principů cirkulární ekonomiky neboli oběhového hospodářství na území hlavního města Prahy je jedním ze základních předpokladů snížení emisí CO2 o 45 % do roku 2030 a dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050. Součástí Klimatického plánu hl. m. Prahy je rozšíření úspěšného projektu tzv....

Další články
Nahoru