Dnes Sobota - zatazeno 19°C
Zítra Neděle - oblacno 16°C
Sobota 13. 7. 2024
Svátek má Markéta
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Vodohospodáři v Praze nacvičovali zásah po útoku na infrastrukturu
Simulovaný zásah proti teroristovi. Foto: PVK

Vodohospodáři v Praze nacvičovali zásah po útoku na infrastrukturu

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) připravily rozsáhlé cvičení pod názvem „HYG-TOXY 2023“, které simulovalo útok neznámou látkou na vodohospodářskou infrastrukturu v Praze, konkrétně na vodojemu Flora. „Napadená“ akumulační nádrž má maximální objem 5 630 metrů krychlových a zásobuje přes 16 tisíc odběratelů na území Městských částí Praha 2, 3 a 10.

„V současné neklidné době musíme být připraveni na vše, tedy i na možné ohrožení dodávek pitné vody. Proto jsme toto cvičení připravili. Cílem bylo prověření postupů, komunikační kanálů a spolupráce pražského magistrátu, složek integrovaného záchranného systému, Armády České republiky a dalších subjektů při zajištění ochrany kritické vodohospodářské infrastruktury na území metropole,“ sdělil generální ředitel PVK Petr Mrkos.

„Víme, že dnešní doba s sebou nese různá bezpečnostní rizika. Cílem potenciálních útočníků se někdy může stát i civilní infrastruktura. Jakkoliv si samozřejmě přejeme, aby se takový scénář v Praze nikdy neodehrál, tak je naší povinností být na něj připraveni. Proto jsem rád, že se takové cvičení konalo a natrénovali jsme si věci, u kterých doufáme, že je nikdy nebudeme muset použít v praxi," zdůraznil Michal Hroza (TOP 09), pražský radní pro oblast technické infrastruktury.

„Doufáme, že podobný scénář nikdy nenastane. A pokud ano, víme přesně, jak v takové situaci postupovat. Dnešní cvičení ukázalo, že v případě potřeby dokážeme všechny složky systému krizového řízení rychle zmobilizovat. Ověřilo také naši vzájemnou spolupráci a schopnost zajistit včasnou informovanost veřejnosti,“ uvedl starosta Prahy 2 Jan Korseska (ODS), který je zároveň předsedou krizového štábu a bezpečnostní rady Prahy 2.

„Pitná voda může znamenat ,slabé místo´pro toho, kdo by chtěl účinně ohrozit životy nás všech. Proto je nutné ochraně vodáren věnovat zvláštní pozornost. Tahle společná cvičení záchranných složek a armády jsou nejúčinnějším způsobem, jak se připravit na zvládnutí reálné krize,“ řekl starosta Prahy 3 Michal Vronský (TOP 09).

Vodojem Flora, stejně jako další vodohospodářské objekty, je zabezpečen vícestupňově kombinací mechanických a elektronických prvků a je napojen na pult centrální ochrany.

PVK v rámci cvičení prověřily následující bezpečnostní postupy:
 – odstavení vodojemu při bezpečnostním incidentu
 – aktivaci Krizového štábu PVK
 – interní a externí informovanost
 – komunikaci s vedením skupiny Veolia
 – aktivaci náhradního zásobování pitnou vodou
 – aktivaci a provedení příslušných nápravných opatření

Dále pak v součinnosti se složkami krizového řízení:
 – zabezpečení místa bezpečnostního incidentu ve spolupráci s Policií ČR
 – ověření reakce bezpečnostních složek, které ve spolupráci s PVK, Hygienickou stanicí hl. m. Prahy a specialisty Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy provedly odebrání vzorků vody a jejich analýzy
 – koordinace při střežení objektů Armádou ČR

Zdroj: PVK


Autor: Hla

Praha 9: Vyplnění dotazníku do 15. července

Včera v 16:08

Až do pondělí 15. července zve Praha 9 k elektronickému vyplnění dotazníku, jehož cílem je poskytnout prostor k vyjádření představ obyvatel městské části o rozvoji vstupního prostranství do parku Zahrádky po obou stranách ulice Ivana Hlinky.

Praha 4 hledá členy do volebních komisí při volbách do Senátu

Včera v 10:33

Radnice se rozhodla výrazně navýšit odměnu pro členy OVK. Za první kolo bude přidáno 500, v případě druhého kola pak dalších 1500 korun.

Skončilo pátrání po dívce, která utekla z bohnické nemocnice

Včera v 10:28

Pražští policisté ve čtvrtek odpoledne odvolali pátrání po třináctileté dívce, která dopoledne utekla z Psychiatrické nemocnice v Bohnicích. Podařilo se ji nalézt, je v pořádku. Informovala o tom policejní mluvčí Kristýna Soukupová. V nemocnici byla dívka hospitalizována z důvodu jejího...

V Rokytce se našlo mužské tělo

Včera v 10:09

V říčce Rokytce na území Vysočanech se poblíž Mlékárenské ulice ve čtvrtek večer našlo tělo zhruba šedesátiletého muže. Tělo bylo již v pokročilém stadiu rozkladu, policisté se snaží zjistit okolnosti úmrtí.

Další články
Nahoru