Vodohospodáři v Praze nacvičovali zásah po útoku na infrastrukturu
1. listopadu 2023 15:51
„V současné neklidné době musíme být připraveni na vše, tedy i na možné ohrožení dodávek pitné vody. Proto jsme toto cvičení připravili. Cílem bylo prověření postupů, komunikační kanálů a spolupráce pražského magistrátu, složek integrovaného záchranného systému, Armády České republiky a dalších subjektů při zajištění ochrany kritické vodohospodářské infrastruktury na území metropole,“ sdělil generální ředitel PVK Petr Mrkos.
„Víme, že dnešní doba s sebou nese různá bezpečnostní rizika. Cílem potenciálních útočníků se někdy může stát i civilní infrastruktura. Jakkoliv si samozřejmě přejeme, aby se takový scénář v Praze nikdy neodehrál, tak je naší povinností být na něj připraveni. Proto jsem rád, že se takové cvičení konalo a natrénovali jsme si věci, u kterých doufáme, že je nikdy nebudeme muset použít v praxi," zdůraznil Michal Hroza (TOP 09), pražský radní pro oblast technické infrastruktury.
„Doufáme, že podobný scénář nikdy nenastane. A pokud ano, víme přesně, jak v takové situaci postupovat. Dnešní cvičení ukázalo, že v případě potřeby dokážeme všechny složky systému krizového řízení rychle zmobilizovat. Ověřilo také naši vzájemnou spolupráci a schopnost zajistit včasnou informovanost veřejnosti,“ uvedl starosta Prahy 2 Jan Korseska (ODS), který je zároveň předsedou krizového štábu a bezpečnostní rady Prahy 2.
„Pitná voda může znamenat ,slabé místo´pro toho, kdo by chtěl účinně ohrozit životy nás všech. Proto je nutné ochraně vodáren věnovat zvláštní pozornost. Tahle společná cvičení záchranných složek a armády jsou nejúčinnějším způsobem, jak se připravit na zvládnutí reálné krize,“ řekl starosta Prahy 3 Michal Vronský (TOP 09).
Vodojem Flora, stejně jako další vodohospodářské objekty, je zabezpečen vícestupňově kombinací mechanických a elektronických prvků a je napojen na pult centrální ochrany.
PVK v rámci cvičení prověřily následující bezpečnostní postupy:
– odstavení vodojemu při bezpečnostním incidentu
– aktivaci Krizového štábu PVK
– interní a externí informovanost
– komunikaci s vedením skupiny Veolia
– aktivaci náhradního zásobování pitnou vodou
– aktivaci a provedení příslušných nápravných opatření
Dále pak v součinnosti se složkami krizového řízení:
– zabezpečení místa bezpečnostního incidentu ve spolupráci s Policií ČR
– ověření reakce bezpečnostních složek, které ve spolupráci s PVK, Hygienickou stanicí hl. m. Prahy a specialisty Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy provedly odebrání vzorků vody a jejich analýzy
– koordinace při střežení objektů Armádou ČR
Zdroj: PVK