Dnes Pondělí - oblacno 9°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 8°C
Pondělí 11. 12. 2023
Svátek má Dana
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Vodohospodáři v Praze nacvičovali zásah po útoku na infrastrukturu
Simulovaný zásah proti teroristovi. Foto: PVK

Vodohospodáři v Praze nacvičovali zásah po útoku na infrastrukturu

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) připravily rozsáhlé cvičení pod názvem „HYG-TOXY 2023“, které simulovalo útok neznámou látkou na vodohospodářskou infrastrukturu v Praze, konkrétně na vodojemu Flora. „Napadená“ akumulační nádrž má maximální objem 5 630 metrů krychlových a zásobuje přes 16 tisíc odběratelů na území Městských částí Praha 2, 3 a 10.

„V současné neklidné době musíme být připraveni na vše, tedy i na možné ohrožení dodávek pitné vody. Proto jsme toto cvičení připravili. Cílem bylo prověření postupů, komunikační kanálů a spolupráce pražského magistrátu, složek integrovaného záchranného systému, Armády České republiky a dalších subjektů při zajištění ochrany kritické vodohospodářské infrastruktury na území metropole,“ sdělil generální ředitel PVK Petr Mrkos.

„Víme, že dnešní doba s sebou nese různá bezpečnostní rizika. Cílem potenciálních útočníků se někdy může stát i civilní infrastruktura. Jakkoliv si samozřejmě přejeme, aby se takový scénář v Praze nikdy neodehrál, tak je naší povinností být na něj připraveni. Proto jsem rád, že se takové cvičení konalo a natrénovali jsme si věci, u kterých doufáme, že je nikdy nebudeme muset použít v praxi," zdůraznil Michal Hroza (TOP 09), pražský radní pro oblast technické infrastruktury.

„Doufáme, že podobný scénář nikdy nenastane. A pokud ano, víme přesně, jak v takové situaci postupovat. Dnešní cvičení ukázalo, že v případě potřeby dokážeme všechny složky systému krizového řízení rychle zmobilizovat. Ověřilo také naši vzájemnou spolupráci a schopnost zajistit včasnou informovanost veřejnosti,“ uvedl starosta Prahy 2 Jan Korseska (ODS), který je zároveň předsedou krizového štábu a bezpečnostní rady Prahy 2.

„Pitná voda může znamenat ,slabé místo´pro toho, kdo by chtěl účinně ohrozit životy nás všech. Proto je nutné ochraně vodáren věnovat zvláštní pozornost. Tahle společná cvičení záchranných složek a armády jsou nejúčinnějším způsobem, jak se připravit na zvládnutí reálné krize,“ řekl starosta Prahy 3 Michal Vronský (TOP 09).

Vodojem Flora, stejně jako další vodohospodářské objekty, je zabezpečen vícestupňově kombinací mechanických a elektronických prvků a je napojen na pult centrální ochrany.

PVK v rámci cvičení prověřily následující bezpečnostní postupy:
 – odstavení vodojemu při bezpečnostním incidentu
 – aktivaci Krizového štábu PVK
 – interní a externí informovanost
 – komunikaci s vedením skupiny Veolia
 – aktivaci náhradního zásobování pitnou vodou
 – aktivaci a provedení příslušných nápravných opatření

Dále pak v součinnosti se složkami krizového řízení:
 – zabezpečení místa bezpečnostního incidentu ve spolupráci s Policií ČR
 – ověření reakce bezpečnostních složek, které ve spolupráci s PVK, Hygienickou stanicí hl. m. Prahy a specialisty Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy provedly odebrání vzorků vody a jejich analýzy
 – koordinace při střežení objektů Armádou ČR

Zdroj: PVK


Autor: Hla

Praha hostila jednání Rady evropských obcí a regionů

8. prosince 2023 v 07:41

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) uspořádal ve dnech 6. a 7. prosince jednání Politického výboru Rady evropských obcí a regionů CEMR. Toto jednání bylo zaměřené především na otázky transformace společnosti, zapojení samospráv do tohoto procesu a také na možné dopady samotné...

Praha 4 vyhlásila dotace na rok 2024

8. prosince 2023 v 07:26

Rada Prahy 4 vyhlásila v pondělí 4. prosince dotační programy městské části na rok 2024, včetně harmonogramu dotačního řízení a zásad pro poskytování dotací městské části Praha 4.

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

7. prosince 2023 v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

6. prosince 2023 ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

6. prosince 2023 v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Další články
Nahoru