Dnes Sobota - obcasny-dest 7°C
Zítra Neděle - polojasno 8°C
Sobota 20. 4. 2024
Svátek má Marcela
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Vodárenský areál na Letné slaví 130 let. Do současnosti se dochovala nádherná věž
Letenský vodárenský areál v roce 1888. Foto (2x): archiv PVK

Vodárenský areál na Letné slaví 130 let. Do současnosti se dochovala nádherná věž

Rozsáhlý vodárenský areál na Letné, který byl dostavěn v roce 1888, slaví letos 130 let od svého vzniku. Kromě vodárenské věže zde byl čtyřkomorový pozemní vodojem a přečerpací stanice. Původně byl napájen přirozeně filtrovanou vodou z Novomlýnské vodárny a po roce 1914 pak vodou káranskou.

Vodní věž, která sloužila pro zásobování pitnou vodou horní části Holešovic a Bubenče ale „… pro chatrnost zařízení v druhé polovině listopadu 1913 vyřazena byla z provozu …“  a do jednotlivých pater byly vestavěny byty pro vodárenské zaměstnance. Před touto přestavbou obsahovala věž válcový prstencový vodojem o obsahu 197,10 m3 ze železného plechu s vnitřní rourou pro komín o průměru 3,0 m.

Stavbu navrhl architekt Jindřich Fialka a postavila firma Karel Hübschmann a František Schlaffer. Šestipodlažní hranolovitá stavba má novorenesanční fasádu, které vévodí v 5. podlaží vyhlídkový ochoz s arkádami, nesený kamennými krakorci. Stavba vrcholí dvoustupňovou stanovou střechou s rozměrnými vikýři na bocích, ukončenou sloupkovým nástavcem s hodinami.

Meandrový pozemní vodojem o obsahu 3059,04 m3 dobudoval 15. června 1888 stavitel František Kindl. Přečerpací stanice čerpala vodu do vodní věže, do vodojemu na Petříně, a také přímo do vodovodní sítě Letné a Hradčan. Stavba této stanice a přilehlého obytného stavení byla dokončena 13. května 1888. Technologii dodala firma Breitfeld – Daněk a spol. Pro zásobování vodu sloužil tento areál do 1. srpna 1926.

letna-vez-1905

Takto vypadal areál na Letné v roce 1905

K západní straně areálu byly v roce 1910 péčí Vodárenského úřadu kr. hl. m. Prahy postaveny tzv. pomocné provozy. Vznikly zde sklady vodovodního potrubí a armatur, zkušebna trub, kovárna, sklady pohonných hmot, později pak autodílna a garáže. Byla zde i služebna poruchové služby tehdejších Pražských vodáren.

Pozemní vodojem a čerpací stanice byly zbořeny v letech 1977 až 1978, pomocné provozy na konci let šedesátých. Jediným svědkem vodárenské činnosti zůstává věžový vodojem, který je stále ozdobou celého letenského území.

Autorem textu je Jaroslav Jásek, historik PVK


Tragická nehoda na železnici

18. dubna 2024 ve 13:22

Mezi Stodůlkami a Jinonicemi ve čtvrtek ráno po deváté hodině srazil vlak člověka, který zraněním na místě podlehl. Provoz v uvedeném úseku trati zhruba dvě hodiny stál, cestující museli místo vlaku použít MHD či jiný způsob dopravy.

Do kolejiště ve stanici metra Flora spadl muž

18. dubna 2024 ve 13:17

Zhruba pětapadesátiletý cestující spadl ve čtvrtek dopoledne kolem půl desáté do kolejiště ve stanici metra Flora na lince A. Utrpěl zranění hlavy, byl převezen do nemocnice. Provoz metra mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru byl obnoven v 10:43 hodin.  

Provoz Škodova paláce bude v pátek omezen

17. dubna 2024 ve 13:34

V pátek 19. dubna odpoledne se v budově Magistrátu hl. m. Prahy, ve Škodově paláci v Praze 1, uskuteční evakuační cvičení, které bude trvat zhruba půl hodiny. Provoz Škodova paláce bude v tento den výrazně omezen a po dobu cvičení bude objekt zcela uzavřen.

Další články
Nahoru