Dnes Sobota - oblacno 9°C
Zítra Neděle - zatazeno 4°C
Sobota 26. 11. 2022
Svátek má Artur
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Voda zaplavila u Staroměstského jezu jímku, oprava se proto zpozdí
Staroměstský jez v neděli ráno, kdy v Praze platil první stupeň povodňové aktivity. Foto: Jan Puci

Voda zaplavila u Staroměstského jezu jímku, oprava se proto zpozdí

Zvýšená hladina Vltavy zaplavila o víkendu v Praze u opravovaného Staroměstského jezu stavební jímku. Práce na opravě se tak mírně zpozdí, dělníci se na stavbu nejspíš vrátí až v příštím týdnu. S podobnými incidenty se počítá, neměly by tak vzniknout žádné vícenáklady, řekl dnes na dotaz ČTK mluvčí státního podniku Povodí Vltavy Hugo Roldán.

„Je tam stavební jímka z bílých pytlů naplněných nějakým materiálem a ta se zaplavila," uvedl mluvčí. Nyní se podle něj musí počkat, než opadne voda.

„Je to však něco, s čím se při podobných stavbách počítá, stavební jímky mají jistou kapacitu. Nemůžeme stavět tak, že by je vysoký průtok nebo povodeň nezaplavila," dodal.

Stavbaři začali s pracemi na rekonstrukci historického Staroměstského jezu na Vltavě na začátku dubna. V tendru zvítězila firma Metrostav. Rekonstrukce by měla stát 112 milionů korun, potrvá do jara roku 2024.

Podle mluvčího rekonstrukce nenaruší případnou plavbu po řece, práce budou dělníci dělat po etapách, aby plavební dráha zůstala prostupná.

Historický jez je památkově chráněný. Povodí již dříve uvedlo, že závěry prohlídek jezu odhalily závažné závady v jeho konstrukci, ničí se dřevěná roštová konstrukce. Oprava z konce 60. let minulého století sice jez stabilizovala, historický objekt ale na druhou stranu poškodila náhradou kamenných desek za beton.

Rekonstrukce navrací jez do původní podoby. Obnoví se tak dubová roštová konstrukce, ve které bude kamenná výplň z velkých žulových kamenů.

Staroměstský jez se na řece nachází nejméně od 13. století. Jeho tradičním účelem bylo podle podniku vzdutí vody pro pohon mlýnů a vodárenské využití. Šlo o osm Staroměstských mlýnů a Staroměstskou vodárenskou věž, na malostranské břehu pak o mlýn sv. Jiří (později Sovovy mlýny) a tři mlýny na Čertovce.

Kvůli zvýšené hladině Vltavy byly od pátečního večera do pondělního poledne zavřené náplavky. Otevřela se také protipovodňová vrata na Čertovce. První povodňový stupeň byl v pražské Chuchli vyhlášený minulý týden v noci z pátku na sobotu.


Autor: ČTK

Anketa Prahy 5: Vyjádřete se k veřejnému prostranství, bezpečnosti a dopravě

Včera v 07:01

Praha 5 spustila anketu, která by měla doplnit strategický dokument s názvem „Strukturální plán Prahy 5“ o náměty občanů. Anketu můžete vyplnit do 6. ledna 2023. Výsledky budou zveřejněny v průběhu jara téhož roku.

První místo v Národní ceně kvality ČR za rok 2022 pro Prahu 13

24. listopadu 2022 ve 14:28

Tajemník městské části Praha 13 Jaroslav Mareš převzal ocenění za první místo v Národní ceně kvality České republiky za rok 2022 v programu EXCELENCE. Úřad navázal na úspěchy z posledních let a je jediným oceněným z řad městských částí, obcí a městských úřadů v ČR, který si postupně odnesl hlavní...

V Praze 11 zasedne Komise pro likvidaci majetku

24. listopadu 2022 v 07:02

Jednání komise pro likvidaci majetku v Praze 11 je veřejné a bude se konat v pondělí 28. listopadu od 9 hodin.

Další články
Nahoru