Dnes Neděle - jasno 29°C
Zítra Pondělí - polojasno 33°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Voda zaplavila u Staroměstského jezu jímku, oprava se proto zpozdí
Staroměstský jez v neděli ráno, kdy v Praze platil první stupeň povodňové aktivity. Foto: Jan Puci

Voda zaplavila u Staroměstského jezu jímku, oprava se proto zpozdí

Zvýšená hladina Vltavy zaplavila o víkendu v Praze u opravovaného Staroměstského jezu stavební jímku. Práce na opravě se tak mírně zpozdí, dělníci se na stavbu nejspíš vrátí až v příštím týdnu. S podobnými incidenty se počítá, neměly by tak vzniknout žádné vícenáklady, řekl dnes na dotaz ČTK mluvčí státního podniku Povodí Vltavy Hugo Roldán.

„Je tam stavební jímka z bílých pytlů naplněných nějakým materiálem a ta se zaplavila," uvedl mluvčí. Nyní se podle něj musí počkat, než opadne voda.

„Je to však něco, s čím se při podobných stavbách počítá, stavební jímky mají jistou kapacitu. Nemůžeme stavět tak, že by je vysoký průtok nebo povodeň nezaplavila," dodal.

Stavbaři začali s pracemi na rekonstrukci historického Staroměstského jezu na Vltavě na začátku dubna. V tendru zvítězila firma Metrostav. Rekonstrukce by měla stát 112 milionů korun, potrvá do jara roku 2024.

Podle mluvčího rekonstrukce nenaruší případnou plavbu po řece, práce budou dělníci dělat po etapách, aby plavební dráha zůstala prostupná.

Historický jez je památkově chráněný. Povodí již dříve uvedlo, že závěry prohlídek jezu odhalily závažné závady v jeho konstrukci, ničí se dřevěná roštová konstrukce. Oprava z konce 60. let minulého století sice jez stabilizovala, historický objekt ale na druhou stranu poškodila náhradou kamenných desek za beton.

Rekonstrukce navrací jez do původní podoby. Obnoví se tak dubová roštová konstrukce, ve které bude kamenná výplň z velkých žulových kamenů.

Staroměstský jez se na řece nachází nejméně od 13. století. Jeho tradičním účelem bylo podle podniku vzdutí vody pro pohon mlýnů a vodárenské využití. Šlo o osm Staroměstských mlýnů a Staroměstskou vodárenskou věž, na malostranské břehu pak o mlýn sv. Jiří (později Sovovy mlýny) a tři mlýny na Čertovce.

Kvůli zvýšené hladině Vltavy byly od pátečního večera do pondělního poledne zavřené náplavky. Otevřela se také protipovodňová vrata na Čertovce. První povodňový stupeň byl v pražské Chuchli vyhlášený minulý týden v noci z pátku na sobotu.


Autor: ČTK

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru