Dnes Čtvrtek - zatazeno 2°C
Zítra Pátek - skorojasno 3°C
Čtvrtek 9. 12. 2021
Svátek má Vratislav
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Voda z Podolské vodárny míří do veřejné sítě
Podolská vodárna se stala plnohodnotným zdrojem vody pro Pražany. Foto: Nina Havlová/Naše voda

Voda z Podolské vodárny míří do veřejné sítě

Pražané opět pijí vodu z Vltavy. Poprvé od roku 2002, kdy provoz Podolské vodárny ukončily ničivé povodně, začala dodávat pitnou vodu do veřejné vodovodní sítě. Do dnešního dne sloužila pouze jako záložní zdroj.

 Vodárna procházela v letech 2019 až 2021 výraznou modernizací tak, aby byla schopná Pražanům dodávat kvalitní pitnou vodu splňující veškeré normy a limity. „Je skvělou zprávou, že díky novým technologiím můžeme znovu využít takový symbolický vodní zdroj, jakým je pro Prahu Vltava“, uvedl náměstek primátora Petr Hlubuček.

uhli

Filtrací přes granulované aktivní se z vody odstraní různé látky, např. i velká část pesticidů. Foto: PP

Významné změny doznala technologie úpravy vody, která spočívá v doplnění sorpčního stupně (filtrace přes granulované aktivní uhlí tzv. GAU díky němu se z vody odstraní různé látky, např. i velká část pesticidů) a hygienického zabezpečení pitné vody kombinací UV záření a dávkováním chloru. Celkový výkon nového uspořádání úpravny se sorpčním stupněm představuje až 1 200 l/s.

V areálu vodárny zároveň probíhala rekonstrukce armatur, zdroje a rozvodů ovládacího vzduchu v hale staré filtrace, obměna dmychadel a pracích čerpadel, rekonstrukce datové sítě, laboratoře či dispečinku. V rámci rekonstrukce čerpací stanice upravené vody byla osazena čtyři nová čerpadla.

„Cílem všech opatření je zajistit vyhovující kvalitu upravené pitné vody v plánovaných odstávkách při modernizaci Úpravny vody Kárané a Úpravny vody Želivka či při případných haváriích na přívodních řadech z těchto zdrojů. Také bude vzrůstat potřeba vody pro Středočeský kraj. Podolská vodárna se tak stává plnohodnotným zdrojem vody pro Pražany,“ zdůraznil generální ředitel Pražských vodovodů a kanalizací Petr Mrkos s tím, že Podolí bude v první fázi dodávat do sítě 400 až 500 litrů za sekundu.

„Nových technologií je ve vodárně celá řada, proběhla rekonstrukce čiřičů, byla rekonstruována čerpací stanice, ale to nejdůležitější je filtrační část, která doplnila původní pískovou filtraci. Důvod, proč je doplněna filtrace aktivním uhlím, jsou pesticidní látky, protože přes proces pískové filtrace nejsme schopni pesticidy odstranit,“ dodal Mrkos.

Do vodárny bylo dodáno celkem 844 m3 granulovaného aktivního uhlí pro 12 filtrů druhé galerie. Jejich celková filtrační plocha je zhruba 964 m2. Filtrační vrstva je vysoká 85 centimetrů a doba filtrace činí přibližně patnáct minut. Podle potřeb centrálního dispečinku PVK bude voda z Podolské vodárny dodávána do vodojemů Flora, Karlov, Zelená liška, Laurová a Bruska. Podle technologické potřeby pak bude míchána s vodou z ostatních zdrojů, tedy z Káraného a ze Želivky.

Rozvoj Podolské vodárny zdaleka nekončí. V přípravné fázi je doplnění stávající technologické linky o nové technologické stupně, které zajistí úpravu vody v očekávaném množství a v souladu se stávajícími i očekávanými legislativními požadavky.

„V březnu 2020 byla zahájena komplexní předprojektová příprava II. etapy rekonstrukce ÚV Podolí. V roce 2021 probíhá výroba poloprovozních zařízení a testování samotné bude probíhat až do roku 2023. Po ukončení testů bude navrženo finální doplnění stávající technologie. Zatímco dosavadní investice v I. etapě sloužily především pro Hlavní město Prahu, II. etapa umožní rozšíření dodávky pitné vody z Prahy do Středočeského kraje“, doplnil Pavel Válek, předseda představenstva Pražské vodohospodářské společnosti.

Historie a budoucnost
1921 – schválení výstavby
1924 až 1929 – stavba nové vodárny podle projektu architekta Antonína Engela
1932 – rozšíření technologie, výkon 640 l/s
1942 – intenzifikace technologie, výkon zvýšen na 900 l/s
50. až 60. léta 20. století – dostavba do současné podoby, výkon 2 100 l/s
1992 až 2002 – rozsáhlá rekonstrukce za plného provozu, max. výkon 2 500 l/s
2002 – povodně a ukončení provozu
2014 až 2017 – rekonstrukce poloviny čiřičů, od roku 2019 další modernizace vodárny, doplnění technologie o GAU atd.
2020 – přípravná studie doplnění nových technologií, projekt poloprovozního ověření (1. fáze předprojektové přípravy II. etapy rekonstrukce)
2021 – obnovení pravidelných dodávek vody
2021 až 2023 – poloprovozní ověřování nových technologií (pokračování a dokončení 1. fáze)
2023 – finální návrh doplnění technologie v úrovni studie (2. fáze předprojektové přípravy II. etapy rekonstrukce)

Budovy Podolské vodárny jsou vystavěny v novoklasicistním stylu, uprostřed jsou doplněny 45 metrů vysokou vodárenskou věží. Průčelí budovy zdobí tesané pískovcové sochy, ty představují alegorie pro řeku Vltavu a její významné přítoky – Vydru, Otavu, Blanici, Malši, Berounku, Sázavu, Podblanickou Blanici, Želivku, Lužnici a Nežárku.

uhli-2

Zleva: generální ředitel Pražských vodovodů a kanalizací Petr Mrkos, náměstek primátora Petr Hlubuček a Pavel Válek, předseda představenstva Pražské vodohospodářské společnosti. Foto: Nina Havlová/Naše voda


Autor: TZ, red

Umělecká škola Klementa Slavického dostane peníze na dofinancování stavby

Včera v 11:25

Pražští radní odsouhlasili poskytnutí investiční dotace městské části Praha 16 na dofinancování stavby nové budovy Základní umělecké školy (ZUŠ) Klementa Slavického v celkové výši 3 milionů korun.

Startup Night propojí pražské univerzity a inovativní nápady

Včera v 07:59

Propojit studenty z pražských vysokých škol, kteří se zajímají o inovace, startupy a společensky prospěšné podnikání, chce akce Startup Night. Poprvé se uskuteční 9. prosince večer v Podnikatelském a inovačním centru hl. města Prahy (PIC) a představí několik úspěšných univerzitních startupů....

Radnice darovala policistům zdravotnické batohy

Včera v 07:26

Starosta Prahy 11 Jiří Dohnal, radní Petr Jirava a vedoucí oddělení krizového řízení předali koncem listopadu dar – plně vybavené zdravotnické batohy – příslušníkům Pohotovostní motorizované jednotky (PMJ) v Praze-Ďáblicích. 

Poříční policie dostane moderní hlídkový člun

Včera v 07:10

Praha posílí bezpečnost na Vltavě. Radní podpořili poskytnutí finanční podpory ve výši šesti milionů korun na pořízení hlídkové člunu včetně potřebného příslušenství a vybavení pro Poříční oddělení odboru služby pořádkové policie Krajského ředitelství Policie hl. m....

Praha 5 zvažuje zavedení bilingvní výuky na školách

7. prosince 2021 v 18:06

Praha 5 si pohrává s myšlenkou, že by v několika školách, které zřizuje, podpořila zavedení bilingvní výuky. Na svém facebookovém profilu to uvedla poslankyně a starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS).

Mistrovství Evropy seniorských týmů v šachu podpořil magistrát

7. prosince 2021 v 11:06

Radní Prahy schválili individuální neinvestiční účelovou dotaci ve výši 120 tisíc korun na konání Mistrovství Evropy seniorských týmů v šachu. Akce se historicky poprvé uskutečnila na území České republiky, konkrétně se konala v termínu od 29. srpna do 8. září 2021 v pražském Hotelu Don...

Praha 4 vyhlásila dotační programy pro rok 2022

7. prosince 2021 v 08:53

Praha 4 dlouhodobě podporuje fyzické osoby a nestátní neziskové organizace, které systematicky pečují o obyvatele městské části, nebo svou činností přispívají k prevenci bezpečnosti a sociálně patologických jevů a integraci národnostních menšin, pomáhají rozvíjet volnočasové a jiné aktivity...

Město uvolní na nákupy vybavení do škol další peníze

7. prosince 2021 v 08:48

Radou hl. m. Prahy byl odsouhlasen tisk na malé investiční akce a nákupy na pražských středních školách za celkem 15 milionů korun. Součástí materiálu je i pořízení koncertního křídla značky Steinway & Sons pro Pražskou konzervatoř Na Rejdišti v hodnotě 4 milionů...

Další články
Nahoru