Dnes Pondělí - jasno 23°C
Zítra Úterý - skorojasno 21°C
Pondělí 29. 5. 2023
Svátek má Maxmilián a Maxim
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Voda ve sledovaných přírodních koupalištích v Praze je vhodná ke koupání
Motolský rybník slouží jako přírodní koupaliště. Foto: praha-priroda.cz

Voda ve sledovaných přírodních koupalištích v Praze je vhodná ke koupání

Voda v pražských koupalištích ve volné přírodě, jejíž kvalitu monitorují hygienici, je vhodná ke koupání. Na Šeberáku, Džbáně a v Hostivaři má však voda sníženou průhlednost. Vyplývá to z prvních výsledků letošního měření jakosti vody, které dnes Hygienická stanice hlavního města Prahy zveřejnila na svých webových stránkách.

Hygienici v letošním roce sledují jakost vody ve čtyřech přírodních koupalištích – Motol, Šeberák, Hostivař a Džbán, v betonové nádrži Divoká Šárka a dále ve dvou pražských biotopech – Lhotka, Radotín. V biotopech však kvalitu vodu zatím nezjišťovali.

„Odběry vody se uskutečňují jedenkrát za dva týdny, v případě betonové nádrže Divoká Šárka jedenkrát za měsíc," uvedli hygienici. Aktuálně mají první výsledky měření z odběrů prováděných 15. května, pouze na biotopu Radotín a Lhotka budou odběry provedeny později.

Odborníci na základě vzorků laboratorně zkoumají smyslově postižitelné ukazatele jakosti vody jako je znečištění odpady a přírodní znečištění, tak výsledky mikrobiologických, biologických a chemických laboratorních analýz. Kvalitu označují na pětistupňové škále, jednička značí vodu vhodnou ke koupání, naopak pětka znamená zákaz koupání.

V Praze jsou nyní podle prvního měření na pěti sledovaných koupalištích na stupni jedna rybník Motol a nádrž Divoká Šárka. Šeberák, Džbán a Hostivař jsou na dvojce kvůli snížené průhlednosti. Voda je ale přes mírně zhoršené vlastnosti podle hygieniků nezávadná a nepředstavuje riziko pro zdraví. „V případě možnosti je vhodné se osprchovat," doporučují.

Informace o kvalitě sledovaných vod ke koupání najdou zájemci na stránkách pražské hygienické stanice.


Autor: ČTK

V Praze 11 zasedne kontrolní výbor, radnice zveřejnila program

25. května 2023 v 10:44 | Aktualizováno 24. května 2023, 10:44

Jednání kontrolního výboru jedenácté městské části je veřejné, koná se ve středu dne 31. května od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova v budově Úřadu MČ Praha 11.

Na protidrogové programy ve školách dá Praha 18 letos 75 tisíc korun

25. května 2023 v 08:37

V rámci primární protidrogové prevence osmnáctá městská část podporuje jednotlivé školy příspěvky na protidrogové programy podle individuálního výběru základními nebo mateřskými školami. Pro letošní rok je v rozpočtu počítáno s částkou 75 tisíc korun. Informovala o tom místostarostka Prahy...

Další články
Nahoru