dnes
Čtvrtek - zatazeno
8°C
zítra
Pátek - skorojasno
4°C
pozítří
Sobota - oblacno
1°C
Voda v Praze by mohla zdražit o pár procent
Ilustrační foto: Roger McLassus / Wikimedia Commons

Voda v Praze by mohla zdražit o pár procent

Cena vody v Praze by v příštím roce mohla zdražit o 2,97 procenta, Pražané by tak platili 87,71 koruny za metr krychlový místo dosavadních 85,18 Kč. Vyplývá to z materiálu, který včera měli projednat radní, ale nakonec jej nezařadili na program jednání. Město zvedlo cenu naposledy letos v březnu.

Kdy radní materiál, který má ČTK k dispozici, projednají, není jasné. Předkládat jej měla radní Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice), která je nemocná. Podle informací ČTK radní dokument nechtěli projednávat v její nepřítomnosti.

Podle navrženého ceníku by měli lidé zaplatit na vodném 48,74 koruny za metr krychlový a na stočném 38,97 koruny za metr krychlový. Cena vody by se tak zvýšila asi o dvě koruny, stočného o zhruba 50 haléřů.

V příštím roce by podle předpokladu mohla Praha získat na nájmu vodohospodářské sítě 2,319 miliardy korun. Z toho čistý zisk pro Prahu by byl 2,139 miliardy, zbytek je nájemné za pronájem městským firmám Kolektory Praha a Pražská vodohospodářská společnost (PVS), jejímž prostřednictvím město síť pronajímá Pražským vodovodům a kanalizacím (PVK).

Praha by měla v příštím roce mít na opravu vodohospodářské infrastruktury zhruba 1,97 miliardy korun. Více než půl miliardy z této částky má být určeno na stavbu nové části Ústřední čistírny odpadních vod. Vodovodní síť spravuje PVS, na letošek měla plánovány investice 2,329 miliardy, z toho je k 31. říjnu investováno 1,77 miliardy korun. Průměrně PVS v posledních letech investovala 1,4 miliardy korun ročně.

kohoutek3 Vodu v Praze distribuuje PVK, která si pronajímá vodovodní infrastrukturu od PVS. Vlastníkem PVK je francouzská firma Veolia. Z tržeb zhruba pěti miliard korun ročně se Praze za pronájem vracejí zhruba dvě miliardy korun. PVK stoupl loni čistý zisk o 6,6 procenta na 532 milionů. Obrat firmy se zvýšil o více než šest procent na 6,24 miliardy. Společnost uvedla, že celý zisk vyplatí jedinému akcionáři, tedy Veolii.

Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) minulý týden uvedlo, že v celé ČR vodné a stočné zdraží v příštím roce zhruba o procento. Regionálně mohou být rozdíly, některé společnosti plánují zlevnění, jiné naopak zdraží. Například obyvatelé Šumperska zaplatí příští rok kvůli více než miliardovým nákladům na modernizaci vodohospodářské infrastruktury za metr krychlový vody o 2,64 koruny více.

Vodné a stočné tak vzroste na 83,63 koruny. Cena vody v Ostravě vzroste od ledna o 56 haléřů, tedy o 0,7 procenta, na 76,62 korun za metr krychlový. A Vodovody a kanalizace Trutnov zdraží o 3,2 procenta na 74 korun za metr krychlový.

Podle údajů ministerstva zemědělství činilo průměrné vodné a stočné v Česku loni 80,6 koruny za metr krychlový vody.


Na střeše Kliniky chce skupina pěti aktivistů zůstat i další dny

15. ledna 2019 v 11:15

Na střeše bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově nadále zůstává skupina pěti aktivistů, pro které bylo Autonomní sociální centrum Klinika domovem. Obávají se, že budova vlastněná Správou železniční dopravní cesty (SŽDC) zůstane po vyklizení prázdná, proto plánují na střeše...

Další články
Nahoru