Dnes Pátek - snih 1°C
Zítra Sobota - snih 1°C
Sobota 10. 12. 2022
Svátek má Julie
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Voda v době pandemie obstála, řekl ministr Toman
Ministr zemědělství Miroslav Toman navštívil pražské vodohospodáře. Foto: PVK

Voda v době pandemie obstála, řekl ministr Toman

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) přivítaly v pátek 23. dubna ministra zemědělství Miroslava Tomana, do jehož kompetence patří právě vodohospodářství. Zajímal o plány krizové připravenosti, jejich naplňování v průběhu pandemie covid-19 i aktuální zkušeností vodohospodářů, které získali v průběhu krize.

Nejmodernější technologie

Generální ředitel Pražských vodovodů a kanalizací Petr Mrkos ministra Tomana ubezpečil, že dodávka vody v Praze byla po celou dobu pandemie plynulá a nebylo ohroženo fungování systému ani kvalita dodávané pitné vody. Ministr si v rámci návštěvy prohlédl jeden z nejmodernějších vodohospodářských dispečinků v Evropě, který řídí distribuci pitné vody a odkanalizování odpadní vody v Praze.

PVK při této příležitosti představily také další moderní technologie a výzkumné projekty, na kterých se v posledních letech podílely. Jde například o vyhledávání ztrát pitné vody pomocí satelitního snímkování, hydroakustický průzkum vodovodní sítě nebo stanovení ohnisek koronaviru pomocí monitoringu odpadních vod. „Nejmodernější technologie jsou velmi cenné, bez kvalitní práce odborníků v terénu se však vodohospodáři neobejdou,“ potvrdil Petr Mrkos. 

Praha plánuje investovat 56 miliard

Toman se rovněž zajímal o obnovu vodohospodářského majetku v hlavním městě a způsob jejího financování. Podle Pavla Válka, předsedy představenstva Pražské vodohospodářské společnosti, která realizuje vodohospodářské investice v hlavním městě, jsou v letech 2021–2035 naplánovány investice do pražské vodohospodářské infrastruktury ve výši 56 miliard korun.

Z převážné části budou tyto investice financovány z vybraného vodného a stočného, přičemž se neočekává žádný prudký nárůst ceny. Ta zůstane ve strategickém výhledu hluboko pod hranicí sociální únosnosti, která je definována jako 2% z průměrných příjmů domácností. Ministr dlouhodobý plán investic ocenil a prohlásil, že by byl rád, aby takto zodpovědně přistupovaly k obnově vodárenského majetku všechny vodohospodářské společnosti v České republice.


Autor: TZ, red

Pietní shromáždění v Praze 15 k uctění památky Antonína Švehly

8. prosince 2022 ve 12:46

U příležitosti výročí úmrtí státníka Antonína Švehly se koná pietní shromáždění k uctění jeho památky v sobotu 10. prosince od 14 hodin u hrobky Antonína Švehly.

Anketa: Kudy se bude ubírat Praha 5?

8. prosince 2022 v 06:46

Strukturální plán Prahy 5 řeší kde měnit územní plán, jak se má městská část a její čtvrti rozvíjet i kam umístit nové školy, školky a další veřejnou vybavenost. Aby tento dokument opravdu vyjadřoval potřeby občanů Prahy 5, nemohou ho tvořit pouze odborníci, pracovníci úřadu a političtí zástupci....

Další články
Nahoru