dnes
Středa - jasno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Voda v Dejvicích je stále kontaminovaná, pitná nebude minimálně do pátku
Obyvatelé Dejvic jsou závislí na pitné vodě z cisteren. Foto: archiv PVK

Voda v Dejvicích je stále kontaminovaná, pitná nebude minimálně do pátku

Už čtvrtý den nemohou obyvatelé pražských Dejvic a Bubenče pít vodu z kohoutku. Ještě minimálně do pátku budou muset chodit k cisternám či používat balenou vodu. Výsledky testů totiž ukázaly, že koliformní bakterie způsobující střevní potíže byly obsaženy ještě v pěti z 19 odebraných vzorků vody. Hygienici navíc ve vzorcích stolice nemocných lidí objevili rovněž takzvané noroviry, které způsobují střevní chřipku a jsou přenosné z člověka na člověka.

Radnice Prahy 6 oznámila, že podá kvůli znečištění trestní oznámení na neznámého pachatele. Městská část požádala hlavní město Prahu o další pomoc. Do akce se zapojí hasiči, kteří pomůžou s distribucí vody do domácností seniorům a handicapovaným.

Mezitím už desítky občanů zaslaly Pražským vodovodům a kanalizacím (PVK) žádosti o odškodnění kvůli kontaminované vodě. Firmy, které sídlí na Praze 6, se o finanční kompenzaci ještě hlásit nezačaly. Jejich ztráty totiž narůstají každým dnem, kdy nemohou používat vodu z vodovodu.

Závadná voda je podle mluvčího PVK Tomáše Mrázka v několika objektech, kde vodu ještě dost neodtočili. I když podle něj analýzy ukázaly zlepšení situace, bakterie způsobující střevní potíže zůstávají stále ve vodovodu v objektech vysokoškolských kolejí, kde kontaminovanou vodu z kohoutků nevypustili. Podnik apeluje na obyvatele kolejí, aby tak učinili, kvůli zkouškovému období na všech fakultách ČVUT ale část studentů na kolejích není. Lidé by měli nechat vodu volně téct z kohoutku, vodné a stočné jim PVK nebudou účtovat.

Vodohospodáři již nalezli slepé rameno, které zřejmě kontaminaci vody zavinilo. Leží mezi ulicemi Patočkova a Střešovická na konci ulice U Laboratoře. „Je to odbočka z roku 1925 a v 60. letech minulého století byla předělávána a nebyla zakreslena do mapy. Celý řad je odstaven z provozu. Ve čtvrtek) druhou část projde kamera a následně budeme zaslepovat to rameno," řekl ředitel PVK Petr Mrkos.

Havárie se týká odhadem 32 000 lidí

Vodárny do znečištěné vody o víkendu přidaly více chloru a síť proplachují. „Zvýšené dávky chloru a proplachy sítě zabraly. Vodu lze nyní používat k běžné hygieně s výjimkou ústní," uvedl Mrázek. K ústní hygieně lze už nicméně používat alespoň vodu převařenou. Po ohřátí nad 65 stupňů je možné vodu použít pro mytí nádobí.

Lidé, kteří vyhledali lékařskou péči, dostanou 5000 korun. Pacientům, kteří skončili v nemocnici, vyplatí vodárny řádově více. Podle zdravotníků vyhledaly lékařskou péči na dvě stovky lidí, některé musely odvést sanitky, velká část lidí se léčila sama doma. Voda je znečištěná od pátku, lidé se o závadě dozvěděli v neděli. Havárie se týká odhadem 32 000 lidí.

V postižené oblasti je asi 180 provozoven. Hygienici dosud zkontrolovali v Dejvicích a Bubenči 103 stravovacích zařízení. Závady nezjistili, někde jen nebyla k dispozici dezinfekce na ruce. Omezený provoz má 67, patnáct úplně zavřelo. Prověřili také 75 školních stravovacích zařízení, tři z nich jsou mimo provoz.


Další články
Nahoru