dnes
Úterý - obcasny-dest
9°C
zítra
Středa - zatazeno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
Voda podraží skoro o osm procent, vedení Prahy chce peníze na čistírnu
Ilustrační foto: archiv

Voda podraží skoro o osm procent, vedení Prahy chce peníze na čistírnu

Rada hlavního města Prahy rozhodla o navýšení ceny vodného a stočného od 1. dubna letošního roku. Pražané tak nyní zaplatí za tisíc litrů vody 85,18 korun včetně 15procentní daně z přidané hodnoty. Ve srovnání s aktuální platnou cenou od začátku letošního roku se jedná o nárůst o 7,84 procenta. Doposud platí Pražané za tisíc litrů 79 korun. Cena bude jednotná jak pro domácnosti, tak i ostatní odběratele.  

Nová cena vody se nyní dostala na celorepublikový průměr. Čtyřčlenná rodina v metropoli spotřebuje denně v průměru zhruba 425 litrů vody.

„Pražské vodovody a kanalizace (PVKP) nebyly iniciátorem tohoto kroku, ke zvýšení ceny dochází na základě požadavku Rady hlavního města,“ zdůraznil tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek. Vedení metropole získá díky zvýšení ceny vodného a stočného na nájemném, které městu platí za provozování vodohospodářské infrastruktury PVK, ročně o 440 miliónů korun více v porovnání s rokem 2015.

PVK začátkem letošního roku nabídly městu více než dvě miliardy korun na financování vodohospodářské infrastruktury. Tyto prostředky by šly z vlastních zdrojů společnosti a nikoliv z nárůstu ceny vodného a stočného. „Město naší nabídku odmítlo. O to více jsme překvapeni, že nyní přistoupilo ke zvýšení ceny vody,“ podotkl Mrázek.

Vedení Prahy zvýšení ceny odůvodňuje potřebou získat prostředky na povinnou výstavbu a rekonstrukci čistírny odpadních vod na Císařském ostrově. Chce také zintenzívnit obnovu vodohospodářského majetku.

„Je nutné zvýšit tempo obnovy dnes již zastaralého majetku, který se nachází vinou nedostatečné obnovy v dlouhodobě neúnosném a pro bezpečnou dodávku pitné vody neakceptovatelně rizikovém stavu,“ uvedla radní pro oblast infrastruktury, technické vybavenosti,  životního prostředí, územního rozvoje a územního plánu Jana Plamínková.


Další články
Nahoru