Dnes Pátek - mlha 17°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 18°C
Pátek 7. 10. 2022
Svátek má Justýna
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Vnučka Muchy: Epopej nemá být v Savarinu, ale na Zbraslavi, pak v Braníku
Slovanská epopej byla v minulosti vystavena ve Veletržním paláci. Foto: archiv

Vnučka Muchy: Epopej nemá být v Savarinu, ale na Zbraslavi, pak v Braníku

Vnučka malíře Alfonse Muchy a jedna z dědiček Jarmila Mucha Plocková nesouhlasí se záměrem Prahy umístit Slovanskou epopej na 25 let do budovy Savarin na Václavském náměstí. Než bude hotova samotná budova pro epopej, měla by být plátna podle ní na zámku na Zbraslavi. Následně by preferovala, aby po dohodě s majitelem vznikl nový prostor pro cyklus obrazů v Branických ledárnách. ČTK to v e-mailovém rozhovoru dnes sdělila Mucha Plocková. Cyklus tvoří 20 velkých pláten, která Mucha od roku 1910 maloval 18 let.

Plátna budou na příštích pět let zapůjčena do Moravského Krumlova, kam by se měla přestěhovat letos. Developerská společnost Crestyl nabídla na přelomu roku hlavnímu městu vystavit po návratu z Moravského Krumlova epopej v budovaném paláci Savarin na Václavském náměstí, a to na 25 let zdarma. S tím ale Mucha Plocková nesouhlasí.

„Já, coby druhý dědic, jsem o tomto záměru informovaná nebyla, jednání proběhla bez mé účasti. S touto dohodou nesouhlasím. Veškeré mediální výstupy, jak ze strany vedení města, tak společnosti Crestyl, že rodina Muchových si přeje v podzemí Savarinu Muchova plátna na 25 let umístit, jsou falešné. Za Muchovu rodinu je to přání pouze jednoho ze dvou dědiců," uvedla. Druhým dědicem je malířův příbuzný John Mucha.

Mucha Plockové vadí, že by plátna byla umístěna v podzemních prostorách obchodního komplexu. Zároveň je umístění podle ní v rozporu s prohlášením magistrátu, že chce ulevit turistickému náporu v centru.

Epopej by sem naopak přilákala další turisty. V umístění v Savarinu vidí rovněž rezignaci města na slib, že bude pro plátna vystavěna samostatná budova.

Po návratu z Moravského Krumlova by podle ní měla být epopej nejdříve na Zámku na Zbraslavi a poté v Braníku. „Osobně preferuji Bránické Ledárny. Památkově chráněný objekt je sice v majetku soukromého vlastníka, ale tomu se nápad líbí a je ochotný se s městem dohodnout. Vnitřní prostor centrální stavby s horním osvětlením svými rozměry pro 20 velkoformátových pláten bohatě splňuje všechny požadované parametry," uvedla Plocková.

Město v loňském roce jednalo s majiteli Zbraslavského zámku o umístění pláten. Zástupci metropole se k tomuto záměru nakonec nepřiklonili.

Městská radní Hana Třeštíková (Praha Sobě) ČTK řekla, že ledárny nejsou ideálním místem, kde by obrazy měly být umístěny. Město by tím nesplnilo slib někdejšího vedení Alfonsi Muchovi, že pro cyklus vznikne vlastní budova.

„To by s ohledem na soukromého majitele Ledáren nebylo možné zaručit, byť Ledárny Braník byly z Institutem plánování a rozvoje (IPR) vytipovaných variant velkým favoritem," uvedla.

Nesouhlasí ani s tím, že by magistrát rezignoval na stavbu samostatné budovy. „Pro epopej postavíme moderní a důstojné výstavní prostory na Těšnově, které budou na pozemku hlavního města a kde epopej zakotví po pěti letech v Moravském Krumlově a 25 letech v Savarinu, s jehož zástupci teprve jednáme o všech podmínkách," uvedla Třeštíková.

Umístění v Savarinu na 25 let podle ní zajistí, že nebude epopej neustále přesouvána z místa na místo nebo do depozitáře, jako tomu bylo v posledních letech. „Aby se osud Slovanské epopeje neměnil s každou změnou politické reprezentace na magistrátu, bylo důležité najít shodu napříč politickými kluby včetně opozice na dalším postupu, to se podařilo," dodala radní. S Plockovou je prý ve spojení a o záměrech města ji informuje.

Prvních 11 pláten epopeje bylo v roce 1919 vystaveno v pražském Klementinu a v letech 1920 až 1921 sklízela úspěchy na expozicích v New Yorku a Chicagu. Celá epopej byla poprvé vystavena v roce 1928 ve Veletržním paláci v Praze a obrazy přešly pod správu Galerie hlavního města Prahy.

V roce 1933 byla plátna srolována a uložena do depozitáře. Až v roce 1963 byla opět vystavena na zámku v Moravském Krumlově. Po roce 1989 ale zámek, kde dříve sídlilo mimo jiné železniční učiliště, chátral.


Autor: ČTK

Pavilon goril prodlužuje návštěvní hodiny

Dnes v 07:29

O nový pavilon goril – Rezervaci Dja – je mimořádný zájem. Na základě četných dotazů návštěvníků prodlužuje Zoo Praha otevírací dobu pavilonu o dvě hodiny. Od 7. října, tak mohou lidé probádat kamerunský prales a pozorovat gorily i po uzavření areálu zoo až do 20 hodin. Rozšířené návštěvní hodiny...

Hřiště na chodníku, obrázky v mapách i úklid. V Praze 13 se konal Ideathon

Včera v 10:41

V polovině září se uskutečnil v Praze 13 již šestý Ideathon. Osm tříčlenných týmů pracovalo na výzvách z oblasti školství, bezpečnosti, volnočasových aktivit a životního prostředí.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 41. týden

Včera v 09:35

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Konec vodníků na Střížkově aneb jak utopit doktora Maška

5. října 2022 ve 20:44

Spolek za veselejší Střížkov zve na oblíbenou kratochvíli Haló ven. Sraz místních i přespolních vodníků, podvodníků, hejkalů, skřítků, víl, divoženek a jiné havěti je v sobotu 22. října v 16 hodin v parku Václavka na Střížkově.

Oslava Dne stromů u Stodůleckého rybníka

5. října 2022 v 08:17

Oslavu Dne stromů v Centrálním parku, která bude zahájena společnou výsadbou vícekmeného javoru tatarského na loučce poblíž rybníka pořádá Praha 13 ve středu 12. října.

Dvojka sbírá staré mobily

5. října 2022 v 07:59

Radnice Prahy 2 ve spolupráci s neziskovou společností Remobil sbírá až do 21. října staré mobily pro následnou recyklaci. Deset korun za každý odevzdaný přístroj navíc pomůže Jedličkovu ústavu v Praze.

V poledne proběhne pravidelná zkouška sirén

5. října 2022 v 07:47

Ve středu 5. října se uskuteční na celém území Prahy pravidelná zkouška provozuschopnosti jednotného systému varování a vyrozumění.

Praha 11 se zapojila do kampaně 100 gramů pro přírodu

4. října 2022 v 17:52

Kampaň na podporu recyklace mobilních telefonů k umožnění opětovného využití surovin. V rámci grantu hl. m. Prahy a ve spolupráci se společností Remobil se k ní od 3. do 21. října připojila jedenáctá městská část.

Praha 1 zve na trhy, budou sýry

4. října 2022 v 16:05

Na Malostranském náměstí se ve čtvrtek 6. října opět konají trhy. Kromě běžné nabídky můžete nakoupit francouzské sýry, které už nějakou dobu na trzích schází, ale také vína, zavařeniny a další lahůdky.

Semínkovna oslaví narozeniny, už sedm let učí Čechy semenařit

4. října 2022 v 09:44

Iniciativa Semínkovna slaví. Už sedmým rokem si Češi mohou vyměňovat semínka v rámci semínkových knihoven neboli Semínkoven. Letošní rok je pro iniciativu v mnoha ohledech zlomový. Zájemci najdou semínkovnu již na více než 200 místech v České republice, a několik jich je také na...

Praha 6: Nejlepší učitelé převzali ocenění

3. října 2022 v 16:22

Radnice Prahy 6 pravidelně oceňuje nejlepší učitele ve svých základních školách. Titul Vynikající učitel převzali pedagogové, kteří do své náročné práce přinášejí něco navíc, ať už jsou to atraktivní metody práce, inovace, spolupráce s dalšími institucemi, integrace znevýhodněných žáků nebo...

Opatření pro pražské domácnosti ohrožené inflací

3. října 2022 v 08:30

Balíček pomoci Pražanům, kteří jsou nejvíce ohroženi chudobou či ztrátou bydlení, je připraven. Informoval o tom pražský magistrát.

Další články
Nahoru