Dnes Středa - polojasno 26°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 26°C
Středa 10. 8. 2022
Svátek má Vavřinec
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Vltava v Praze je pro otužilecké začátečníky ideální, říká rekordman v plavání pod ledem
Kniha Začni teď! byla pokřtěna ve Žlutých lázních vodou z Vltavy. David Vencl stojí na snímku druhý zprava, Petr Bílek je po jeho pravici. Foto: Euromedia

Vltava v Praze je pro otužilecké začátečníky ideální, říká rekordman v plavání pod ledem

Devětatřicetiletý reprezentantem ve volném potápění na nádech bez dýchacího přístroje David Vencl pokřtil minulý týden knihu Začni teď!, kterou vytvořil se sportovním novinářem Petrem Bílkem. Kniha je nevšedním průvodcem otužováním. Server Pražský patriot Venclovi, který letos v únoru stanovil světový rekord v plavání pod ledem na nádech bez neoprenu a čepice, při příležitosti křtu položil pár otázek.

zacni-ted Jak byste popsal knihu Začni teď!?
Je tam sděleno, jak se začít otužovat, jak to dělat efektivně, udržitelně, proč to vlastně dělat. Teoretické poznatky doplňuji praktickými radami vycházejícími z vlastních zkušeností. Stačí první ponor a zjistíte, že vám otužování přinese radost. Zároveň se knihou prolíná příběh mé cesty ke světovému rekordu v plavání pod ledem, při které nebyla nouze o dramatické i vtipné momenty.

Můžete rekord popsat?
Letos v únoru jsem stanovil světový rekord v plavání pod ledem na nádech bez neoprenu a čepice pod asociaci Pure Apnea. Výkon 80,9 metru ze zatopeného lomu Vápenka v Lahošti u Duchcova je i překonaným Guinnessovým rekordem.

Jak začít s otužováním?
Můžeme začít hned teď. Lidé přemýšlí, zda začít v zimě, či spíš v létě. Nebo jestli se nejdřív otužovat pod sprchou, nebo začít rovnou v řece. Ale o tom to není, to jsou vedlejší věci. Hlavní je otázka, jestli máte na otužování připravenou hlavu. Pokud ano, můžete skutečně začít hned. Tělo to zvládne v každém ročním období a všude.

Je pro otužování vhodná průprava saunování nebo třeba plavání v bazénu?
Ano, lidé, kteří jsou sportovci, plavou nebo chodí do saun, jsou otužilejší a mají celkově k otužování lepší předpoklady. Známe díky tomu lépe své tělo a hlava je více připravená na otužování.

Pro jaké věkové skupiny je otužování vhodné?
Pro všechny. Je to skutečně o té hlavě. Děti jsou obecně otužilejší, otužují se vzduchem. Ale na druhou stranu se jim často paradoxně nechce do studené vody.

Jaký máte názor na otužování ve Vltavě? Občas slýchávám, že by do ní lidé nevlezli, protože je špinavá…

Já bych se Vltavy úplně nebál, hlavně v zimě. Myslím, že je docela čistá. Když Prahou projíždím, otužuji se v ní docela pravidelně. Braník je dobrý, ve Žlutých lázních je písčitá pláž, což je fajn přístup do vody. Párkrát jsem se otužoval na Slovanském ostrově u Národního divadla. Nevšední výhledy z vodní hladiny nemají chybu. V Praze je výhoda, že Vltava zde není tak studená, jako třeba na severu Čech.


Autor: Jan Puci

Praha 11: Týden otevřených kroužků

8. srpna 2022 v 15:24

Prázdniny se přehouply do své druhé poloviny. Již nyní si ale můžete vybírat z nabídky kroužků v KC Zahrada v Praze 11, které jsou určeny dětem i dospělým. Od pondělí 5. září začíná Týden otevřených kroužků, kdy můžete vyzkoušel ukázkové lekce zdarma.

Helen Frippová: Bublinky štěstí

6. srpna 2022 v 06:35

Metafora vydala novinku z populární řady biografických románů s názvem Bublinky štěstÍ. Román inspirovaný skutečným příběhem ženy, která vytvořila výjimečnou značku šampaňského Veuve Clicquot.

Barbara Davisová: Poslední měsíční dívka

31. července 2022 v 06:43

Knihu Barbary Davisové vydalo nakladatelství Metafora. Lizzy Moonová po Měsíční farmě nikdy netoužila. Domov, o který pečovalo celých devět generací nadaných léčitelek, opustila před osmi lety, aby se distancovala od neutuchajícího šepotu o podivném dědictví rodiny...

Sestry z vinice, novinka nakladatelství Metafora

30. července 2022 ve 12:52

Kniha JoAnn Rossové Sestry z vinice je další letní novinkou nakladatelství Metafora. Zdědily vinici a s ní i novou rodinu. Odváží se začít znovu?  

Nejen ruce a nohy, nahradit lze i jiné části těla. Nejnáročnější je docílit správného statického pohledu, říká anaplastoložka Allison Vestová

27. července 2022 v 10:38

Dnešní medicína dokáže zázraky takřka na počkání. Vděčíme za to vývoji vědy a techniky, ale především umu skutečných odborníků v medicínské oblasti. Řadí se k nim také anaplastoložka Allison Vestová. Ta se zabývá výrobou a následnou aplikací umělých protéz méně tradičních částí lidského těla,...

Vychází biografie ukrajinského prezidenta z pera válečného zpravodaje

27. července 2022 v 07:01

Volodymyr Zelenskyj se během posledních měsíců stal hrdinou západního světa. Od začátku ruské invaze je symbolem boje proti zlu ve válce Davida a Goliáše. Tato kniha nabízí pohled na netradiční vzestup vrcholného politika, který už dnes vstoupil do dějin.

PVK: Teploty stoupají, voda v bazénu si zaslouží kontrolu

21. července 2022 v 09:42

Horké léto právě vrcholí a teploty v těchto dnech i metropoli přesahují třicet stupňů celsia. To vše vybízí ke koupání v přírodních zdrojích i v domácích bazénech. Proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují majitelům soukromých bazénů pravidelnou...

Vychází Odplata za chamtivost, pokračování série Vražedná Mallorca

20. července 2022 ve 13:42

Druhé pokračování dobrodružných případů vyšetřovatele Toniho Moralese pod názvem Vražedná Mallorca autorky Eleny Bellmar nese název Odplata za chamtivost a přeložil ho z originálu Mördischers Mallorca – Toni Morales und der Lohn der Habiger Tomáš Butala. Vydává...

Nová kniha: Ulicemi Hostivaře a Horních Měcholup

20. července 2022 ve 12:32

Pro všechny milovníky knih a historie připravuje patnáctá městská část ke stému výročí vzniku Velké Prahy novou publikaci mapující všechny ulice v Praze 15. 

Italské léto vypráví příběh tří generací žen

19. července 2022 v 09:34

Americkou bestsellerovou spisovatelku Jennifer Probstovou čeští čtenáři a zejména čtenářky už dobře znají, česky jí vyšlo již několik knih. Její novinka Italské léto vypráví příběh tří generací žen, které se společně vydají na jedinečnou pouť Itálií, aby v ruinách starověkého Říma či ve zvlněných...

Další články
Nahoru