Dnes Úterý - zatazeno 2°C
Zítra Středa - prehanky-dest 2°C
Úterý 31. 1. 2023
Svátek má Marika
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Vltava v Praze je pro otužilecké začátečníky ideální, říká rekordman v plavání pod ledem
Kniha Začni teď! byla pokřtěna ve Žlutých lázních vodou z Vltavy. David Vencl stojí na snímku druhý zprava, Petr Bílek je po jeho pravici. Foto: Euromedia

Vltava v Praze je pro otužilecké začátečníky ideální, říká rekordman v plavání pod ledem

Devětatřicetiletý reprezentantem ve volném potápění na nádech bez dýchacího přístroje David Vencl pokřtil minulý týden knihu Začni teď!, kterou vytvořil se sportovním novinářem Petrem Bílkem. Kniha je nevšedním průvodcem otužováním. Server Pražský patriot Venclovi, který letos v únoru stanovil světový rekord v plavání pod ledem na nádech bez neoprenu a čepice, při příležitosti křtu položil pár otázek.

zacni-ted Jak byste popsal knihu Začni teď!?
Je tam sděleno, jak se začít otužovat, jak to dělat efektivně, udržitelně, proč to vlastně dělat. Teoretické poznatky doplňuji praktickými radami vycházejícími z vlastních zkušeností. Stačí první ponor a zjistíte, že vám otužování přinese radost. Zároveň se knihou prolíná příběh mé cesty ke světovému rekordu v plavání pod ledem, při které nebyla nouze o dramatické i vtipné momenty.

Můžete rekord popsat?
Letos v únoru jsem stanovil světový rekord v plavání pod ledem na nádech bez neoprenu a čepice pod asociaci Pure Apnea. Výkon 80,9 metru ze zatopeného lomu Vápenka v Lahošti u Duchcova je i překonaným Guinnessovým rekordem.

Jak začít s otužováním?
Můžeme začít hned teď. Lidé přemýšlí, zda začít v zimě, či spíš v létě. Nebo jestli se nejdřív otužovat pod sprchou, nebo začít rovnou v řece. Ale o tom to není, to jsou vedlejší věci. Hlavní je otázka, jestli máte na otužování připravenou hlavu. Pokud ano, můžete skutečně začít hned. Tělo to zvládne v každém ročním období a všude.

Je pro otužování vhodná průprava saunování nebo třeba plavání v bazénu?
Ano, lidé, kteří jsou sportovci, plavou nebo chodí do saun, jsou otužilejší a mají celkově k otužování lepší předpoklady. Známe díky tomu lépe své tělo a hlava je více připravená na otužování.

Pro jaké věkové skupiny je otužování vhodné?
Pro všechny. Je to skutečně o té hlavě. Děti jsou obecně otužilejší, otužují se vzduchem. Ale na druhou stranu se jim často paradoxně nechce do studené vody.

Jaký máte názor na otužování ve Vltavě? Občas slýchávám, že by do ní lidé nevlezli, protože je špinavá…

Já bych se Vltavy úplně nebál, hlavně v zimě. Myslím, že je docela čistá. Když Prahou projíždím, otužuji se v ní docela pravidelně. Braník je dobrý, ve Žlutých lázních je písčitá pláž, což je fajn přístup do vody. Párkrát jsem se otužoval na Slovanském ostrově u Národního divadla. Nevšední výhledy z vodní hladiny nemají chybu. V Praze je výhoda, že Vltava zde není tak studená, jako třeba na severu Čech.


Autor: Jan Puci

Brianna Labuskes: PODEZŘENÍ

29. ledna 2023 v 08:42

Mrazivý, strhující krimipříběh o šokujícím případu rodinné vraždy, jehož řešení leží v rukou někoho, kdo se v minulosti možná dopustil stejného zločinu…

Rebecca Zanetti: Uteč, dokud můžeš

25. ledna 2023 v 08:03

METAFORA vydává 25. ledna první díl nové thrillerové série od bestsellerové autorky žebříčku New York Times Rebeccy Zanetti, UTEČ, DOKUD MŮŽEŠ. 

Pět nejčastějších chyb při dávání novoročního předsevzetí. Děláte je také?

20. ledna 2023 ve 13:48

Zhubnu do plavek, začnu si hlídat stravu nebo konečně přestanu kouřit. Také patříte mezi ty, kteří si s příchodem ledna dávají nové životní cíle? Ať už jsou tato novoroční předsevzetí jakákoliv, šance na jejich dodržení bývá obvykle malá. Víte proč? Toto je pět nejčastějších chyb, kterých se...

Fashion market v Praze 11

16. ledna 2023 ve 12:02

V sobotu 21. ledna se od 10 do 14 hodin koná Fashion market v Kulturním centru a kavárně Mezi Domy.

Katie Gutierrezová: Dvojí život

11. ledna 2023 v 08:03

Z nakladatelství Ikar je knižní novinka Dvojí život od americké spisovatelky mexického původu Katie Gutierrezové. Její hlavní hrdinkou je úspěšná bankéřka Dolores Riverová, která si vybudovala oslnivou mezinárodní kariéru a svůj soukromý čas dělí mezi dvě země a dvě rodiny – dokud pravda nevyjde...

Knižní tip: Pokračování kultovního thrilleru Ready Player One

5. ledna 2023 v 09:23

Fanoušky sci-fi a zejména kultovního thrilleru Ready Player One  potěší pokračování tohoto fantastického příběhu z budoucnosti. Jmenuje se Ready Player Two a autorem je samozřejmě opět Ernest Cline. Vydává Laser.

Další články
Nahoru