dnes
Čtvrtek - oblacno
14°C
zítra
Pátek - oblacno
17°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
15°C
Vlečka v bývalém cukrovaru se dočká opravy, vlaky budou zajíždět k čakovickému sídlišti
Vlečka v bývalém cukrovaru. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Vlečka v bývalém cukrovaru se dočká opravy, vlaky budou zajíždět k čakovickému sídlišti

Na rekonstrukci bývalé vlečky v Praze-Čakovicích půjde v letošním roce 20 milionů korun, které od hlavního města dostane místní radnice. Po obnovené železnici má v budoucnu zajíždět vlak S34 až k čakovickému sídlišti. Vyplývá to z dokumentu, který minulý týden schválili pražští radní. Poskytnutí dotace musí ještě schválit pražští zastupitelé, sejdou se tento čtvrtek. 

Bývalou vlečku vedoucí skrz bývalý cukrovar koupila čakovická radnice společně s okolními pozemky zhruba před deseti lety za 16 milionů korun. Nyní za poskytnuté prostředky od magistrátu opraví a uvedou vlečku do provozuschopného stavu, takže vlaky se dostanou do špatně dostupné a zároveň nejhustěji osídlené části Čakovic. 

„Současně se zvýší efektivita železniční linky S34 a ulehčí se městským autobusovým linkám. Nová zastávka bude v docházkové vzdálenosti do deseti minut pro 15 tisíc současných a dalších 20 tisíc budoucích obyvatel Čakovic,“ uvedl náměstek pražského primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Doba, po kterou nyní odstavený vlak čeká na odjezd z nádraží Praha-Čakovice, bude využita pro zajíždění k čakovickému sídlišti.

Rekonstrukce bude letos zahrnovat opravu tělesa vlečky přes areál bývalého cukrovaru, rekonstrukci železničních přejezdů, výkup pozemků pod kolejemi, projekt a inženýring severního nástupiště na vlečce u stanice Praha-Čakovice, kam nově vlak povede. Stavba nových nástupišť se předpokládá příští rok.

Podle Scheinherra se připravují nové vlakové zastávky například podél budoucí linky S61. Městská část Praha 14 už projektuje zastávky Jahodnice, Jiráskova čtvrť a Hostavice díky dotaci, kterou ji loni Praha poskytla.

Do Čakovic jezdí kromě autobusů MHD zmíněná městská vlaková linka S34, která má pět stanic, a to Masarykovo nádraží, Vysočany, Satalice, Kbely a Čakovice. Souběžně s ní jezdí také příměstská linka S3 a vlak R43.


Osm nocí bude jednosměrně uzavřen tunel Mrázovka

22. května 2020 v 09:48

Od pondělí 25. května projde tunel Mrázovka údržbou, celkem 8 nocí bude uzavřen.

FlixBus obnoví provoz dalších vnitrostátních linek

21. května 2020 v 11:30

Autobusový dopravce FlixBus obnoví provoz na dalších dvou vnitrostátních linkách. Od pátku 22. května začne jezdit z Prahy do Českého Krumlova střídavě přes zastávky Písek a České Budějovice nebo Benešov, Tábor a Třeboň.

Další články
Nahoru