dnes
Čtvrtek - zatazeno
5°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
4°C
pozítří
Sobota - jasno
3°C
Vlastník práv k Opencard: Přerušujeme jednání. Nevadí, stejně jste drazí, reaguje Praha
Ilustrační foto: archiv

Vlastník práv k Opencard: Přerušujeme jednání. Nevadí, stejně jste drazí, reaguje Praha

Firma eMoneyServices (EMS), která je vlastníkem autorských práv k Opencard, stáhla všechny nabídky, které dosud Praze v souvislosti s problematickým projektem předložila. Zastavila tak jednání o prodeji části firmy, o kterou mělo město zájem. Důvodem jsou blížící se komunální volby a skutečnost, že Operátor Opencard dosud nezahájil žádné jednání o nabídce EMS. Ta poslední vypršela 30. září.

O osudu karty Opencard, která dosud stála 1,35 miliardy korun, vedou Praha a EMS jednání už několik měsíců. Metropole chce k problematickému projektu získat práva a provozovat jej sama.

Kromě dohody na odkupu licencí ale vyostřené debaty žádný výrazný výsledek nepřinesly. EMS v průběhu uplynulých měsíců předložila Praze celkem tři nabídky na řešení dalšího vztahu vůči Opencard. Žádala kolem 500 milionů korun

„Předložili jsme ekonomicky výhodnou nabídku řešící všechny otázky s Opencard spojené, a to včetně financování projektu, ale k žádnému rozhodnutí nedošlo. Považujeme proto za nereálné, aby k takovému kroku došlo těsně před komunálními volbami. Jsme samozřejmě připraveni po volbách o řešení Opencard znovu jednat,“ vysvětlil mluvčí EMS Martin Opatrný.

Hudeček: Chtějí moc, Opatrný: Nejvýhodnější řešení

„Nepřesvědčili nás, že jejich požadavky jsou alespoň vzdáleně realistické, cena by měla být řádově nižší," uvedl pro ČTK pražský primátor Tomáš Hudeček.

„Dle všech vytvořených znaleckých posudků byl nabízený prodej nejvýhodnějším a jediným reálným řešením situace s Opencard. Jiné varianty jsou pro Prahu značně rizikové,“ řekl Opatrný.

V rámci několikaměsíčních vyjednávání s hlavním městem a dopravním podnikem došlo pouze k navýšení licenčních oprávnění. Nepodařilo se vyřešit žádný z dalších problémů, včetně podpory, údržby a zajištění budoucnosti Opencard, a to přestože hlavní město mělo možnost využít i zapojení soukromého kapitálu do dalšího rozvoje.

„Nadále platí, že nebudeme nijak omezovat funkčnost Opencard, aby nebyly ovlivněny služby pro 1,3 milionu jejích uživatelů. Nicméně, pokud by došlo k zásahu do práv EMS, učiníme všechny nezbytné kroky,“ doplnil.

Operátor má na průtahy jiný názor

Operátor Opencard (OOC) se dnes proti tvrzení EMS ohradil. „Kromě toho, že jsme vyhodnotili již dvě nabídky EMS, jsme nyní žádali o doplnění podkladů v rámci posuzovaní třetí varianty, kterou jsme obdrželi 15. září,“ komentoval předseda představenstva OOC Petr Vychodil oznámení EMS, že zastavuje jednání o prodeji Opencard.

„Bohužel komentovat nabídku EMS, bez možnosti zveřejnit její obsah, nemá smysl. Nicméně tvrzení, že znalci posoudili nabídku EMS jako nejvýhodnější a jedinou reálnou, neodpovídá skutečnosti,“ upozornil Vychodil.

Tvrzení o údajném „nejednání“ navíc podle něj vyvrací i žádost operátora, aby EMS předložila nabídku na zajištění technické podpory systému Opencard, s níž se vzhledem k licenčním podmínkám může operátor obrátit pouze na EMS.

„Možností řešení budoucího fungování pražské karty je však více a výběr řešení pro další roky závisí i na přístupu partnerů,“ dodal Vychodil.


Další články
Nahoru