dnes
Pátek - jasno
14°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C
Vlastník Opencard zvažuje mezinárodní arbitráž, vadí mu dluhy Prahy
Ilustrační foto: freeimages

Vlastník Opencard zvažuje mezinárodní arbitráž, vadí mu dluhy Prahy

Vlastník Opencard, firma eMoneyService (EMS), zvažuje mezinárodní arbitráž. Důvodem jsou zejména dluhy hlavního města vůči firmě. Novinářům to dnes řekl šéf EMS v Česku Petr Stránský. Praha podle firmy znemožňuje, aby mohla zkontrolovat systém Opencard, navíc systém podle ní nikdo nekontroluje. Vyjádření Prahy ČTK zjišťuje. EMS se s Prahou a dopravním podnikem (DPP) soudí o nezaplacené dluhy ve výši 140 milionů korun.

„Velmi pravděpodobně to uděláme," řekl Stránský v souvislosti s možnou arbitráží. Zároveň firma ale nechce podle Stránského „zavírat před Prahou dveře". „S městem se chceme dohodnout. To, že Opencard stále funguje, je malý zázrak. Poslední tři měsíce ale není s kým se domlouvat," uvedl.

Firma po městě dlouhodobě požaduje, aby jí umožnilo zkontrolovat systém, na kterém karta funguje. EMS tvrdí, že jí není umožněn přístup k systému a má prý podezření, že město porušuje zákon – u soudu se loni v prosinci domohla rozhodnutí, které Praze nařizuje umožnit EMS nahlédnout do systému.

„Městská společnost Operátor Opencard si dá práci s tím, aby nám mohli říct, že to a to nejde," řekl Stránský s tím, že firma prý ani neví, v kterých počítačích a na kterých serverech je systém nyní nahrán.

Praha nemá s EMS uzavřenu smlouvu na podporu systému Opencard. Její vydávání v uplynulých měsících bylo několikrát přerušeno, právě kvůli platnosti certifikátů. Praha před časem obvinila z výpadku EMS, firma vinu odmítla. Naopak Prahu obvinila z porušování zákona.

Právě kvůli chybějící podpoře na podzim několikrát vypadlo vydávání karet. V rámci sporů rovněž EMS vyzvala město, aby fungování karty úplně zastavilo. To tak neučinilo, dosud však neřeklo, jak chce s kartou do budoucna konkrétně naložit.

Vlastník karty se už s Prahou a dopravním podnikem soudí kvůli údajným nezaplaceným dluhům a penězům za použití licencí. Firma podala žaloby o celkem 60 milionů korun. Spory se táhnou řadu měsíců, verdikt soud dosud nevynesl.


Další články
Nahoru