Dnes Sobota - obcasny-dest 17°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 20°C
Sobota 18. 5. 2024
Svátek má Nataša
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Vlastníci památek budou moci žádat Prahu o dotaci na údržbu a opravy
Historické centrum Prahy. Foto: archiv

Vlastníci památek budou moci žádat Prahu o dotaci na údržbu a opravy

Vlastníci pražských památek budou moci požádat magistrát o dotaci na jejich údržbu a opravy. Město mezi žadatele v příštím roce rozdělí 43,4 milionu korun, což je stejně jako letos.

Peníze jsou určeny především na stavební a restaurátorské práce. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili radní. Zájemci o dotaci mohou na magistrát zasílat své žádosti od 17. srpna do konce letošního října.

Peníze vlastníkům památek rozděluje magistrát každoročně. Letos přidělil prostředky mimo jiné na opravy fasád, krovů či střech. Další dostali peníze na rekonstrukci vstupů do objektů, výměnu oken nebo opravy nástěnných maleb, oltářů a kazatelen a dalších uměleckých prvků.

Oproti letošnímu roku budou moci vlastníci žádat o peníze také na rekonstrukci oplocení, což dosud nešlo. Změna souvisí s možností poskytnutí dotace na oplocení zahrad osady Baba. S úspěšnými žadateli pak magistrát uzavře smlouvu a ti budou muset úřadu doložit využití peněz.

Na úřad letos dorazilo 121 žádostí, což je o jednu méně než loni. Z celkového počtu se 83 týkalo památkově významných objektů, 26 církevních a 12 movitých kulturních památek. Vyřazeno bylo 37 žádostí, například kvůli formálním chybám nebo nedoložení položkového rozpočtu.


Autor: ČTK

Praha 4 hledá členy do komise pro Eurovolby

Včera ve 14:47

Praha 4 uvítá na doplnění komisí pro Eurovolby 2024 nové zájemce o členství. Vhodné je i pro studenty 18+ a zdatnější seniory. Bydliště na Praze 4 není podmínkou.

Praha 13: Pomozte zajistit hladký průběh voleb

Včera v 10:46

Ve dnech 7. a 8. června proběhnou volby do Evropského parlamentu. Volební komise, které zajišťují průběh hlasování a následné sčítání hlasů, nejsou dosud plně obsazeny.

Hasiči zasahovali u převráceného návěsu

16. května 2024 ve 21:55

Ve čtvrtek 16. května od 18:45 hodin zasahovali hasiči ze dvou stanic v ulici Českobrodská v Praze 10. Převrátil se tam plně naložený návěs. Hasiči museli vyložit náklad před jeho vyproštěním.

Poslední rozloučení s Harapesem bude v Národním divadle

16. května 2024 v 18:25

Poslední rozloučení s tanečníkem a hercem Vlastimilem Harapesem, který zemřel ve středu ve věku 77 let, se uskuteční 27. května v poledne v Národním divadle (ND). Informoval o tom mluvčí ND Tomáš Staněk. Harapes, který byl dlouholetým baletním sólistou Národního divadla a později baletní soubor...

Nadační fond Dvojka srdcem opět nabízí příspěvek dětem na letní tábory

16. května 2024 v 07:19

S blížícím se obdobím letních prázdnin přichází Nadační fond Dvojka srdcem s nabídkou pomoci pro rodiny s dětmi, které si nemohou dovolit poslat děti na tábory.

Další články
Nahoru