Dnes Pátek - polojasno 14°C
Zítra Sobota - prehanky-dest 15°C
Pátek 14. 5. 2021
Svátek má Bonifác
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Vlastní stání budou mít na Praze 8 sdílené skútry a motocykly, zabírají místa v parkovacích zónách
Elektrické skútry pod značkou BeRider. Foto: Škoda Auto DigiLab

Vlastní stání budou mít na Praze 8 sdílené skútry a motocykly, zabírají místa v parkovacích zónách

Řidiči využívající sdílené skútry či motocykly budou mít na Praze 8 vlastní stání. Radnice nyní chystá pilotní projekt, v němž pro ně vytvoří na asi 20 místech v Karlíně a na Palmovce parkovací stání. Stát zde budou moci i sdílená kola a koloběžky. Důvodem jsou stížnosti obyvatel, že zabírají parkovací místa v zónách placeného stání. Na dotaz ČTK to sdělil mluvčí Martin Šalek. Zóny začaly v Praze 8 platit v roce 2016. Nejsou na celém území, ale jsou zavedeny jen v částech.

„Výhrady obyvatel bereme vážně, připravujeme pro tyto sdílené dopravní prostředky vyhrazená parkovací ,hnízda', aby jejich uživatelé na vytížených ulicích parkovali právě na těchto místech a sdílené prostředky nepřekážely v okolním veřejném prostoru," uvedl Šalek.

V pilotním projektu nechá radnice rozmístit v Karlíně a na Palmovce dopravní značky, které parkování umožní. Místa budou v tzv. dopravních stínech, tedy tam, kde se kvůli nim nemusí rušit současná parkovací místa.

„Po všech provozovatelích těchto sdílených prostředků budeme žádat, aby zde jejich uživatelé parkovali, a nesnižovali počet parkovacích míst, které můžou využít obyvatelé Prahy 8," uvedl radní Tomáš Slabihoudek (TOP 09).

Skútry mohou v parkovacích zónách stát legálně, neboť jednostopá vozidla v nich mohou parkovat zdarma. A to bez ohledu na to, zda stroj vlastní soukromý majitel, nebo firma. Kdy přesně začnou hnízda fungovat, mluvčí neuvedl.

Zóny má starosti městská firma Technická správa komunikací (TSK) a parkovací oprávnění vydávají radnice, které rozhodují i o tom, kde a jaké zóny budou.

První regulace parkování začala v 80. letech 20. století fungovat v Praze 1. Takzvané modré zóny byly poprvé zavedeny v roce 1996 v části Prahy 1. Následně byly postupně rozšířeny do dalších částí Prahy. Loni je zavedla na části území také Praha 10.


Ve čtvrtek v noci neprojedete Bubenečským tunelem

11. května 2021 v 18:24

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie bude Bubenečský tunel od čtvrtka 13. května od 23 hodin do pátku 14. května do 5 hodin uzavřen.

Anketa k řešení dopravy a mobility v Praze 13

10. května 2021 v 19:17

Praha 13 se před časem obrátila na obyvatele a požádala o vyplnění krátkého dotazníku, týkajícího se pohybu po městské části, dopravy nebo parkování.

Tunelem Mrázovka neprojedete ze středy na čtvrtek v noci

10. května 2021 v 18:19

Z důvodu kontroly technologie a čištění kamer bude tunel Mrázovka od středy 12. května od 23 hodin do čtvrtka 13. května do 5 hodin uzavřen.

Most v ulici Za Černým mostem bude neprůjezdný

6. května 2021 v 15:07

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v úterý18. května rekonstrukci mostu, který vede přes železniční trať a převádí ulici Za Černým mostem, která se dále napojuje přes komunikaci Cíglerova na Pražský okruh (Poděbradská/Chlumecká).

V noci ze čtvrtka na pátek neprojedete Brusnickým a Dejvickým tunelem

4. května 2021 ve 14:03

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie budou tunely Brusnický a Dejvický uzavřeny od čtvrtka 6. května od 23 hodin do pátku 7. května do 5 hodin.

V noci ze středy na čtvrtek neprojedete Strahovským tunelem

3. května 2021 ve 13:59

Z důvodu pravidelné údržby technologie a čištění kamer bude Strahovský tunelu od středy 5. května od 23 hodin do čtvrtka 6. května do 5 hodin uzavřen.

Patočkovu ve směru do centra uzavřou opravy

1. května 2021 v 09:03

Technická správa komunikací (TSK) zahájí 10. května souvislou údržbu ulice Patočkova ve směru do centra, v úseku ulic Bělohorská a Pod Královkou.

Další články
Nahoru