Dnes Sobota - zatazeno 14°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 14°C
Sobota 1. 10. 2022
Svátek má Igor
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Vlastní stání budou mít na Praze 8 sdílené skútry a motocykly, zabírají místa v parkovacích zónách
Elektrické skútry pod značkou BeRider. Foto: Škoda Auto DigiLab

Vlastní stání budou mít na Praze 8 sdílené skútry a motocykly, zabírají místa v parkovacích zónách

Řidiči využívající sdílené skútry či motocykly budou mít na Praze 8 vlastní stání. Radnice nyní chystá pilotní projekt, v němž pro ně vytvoří na asi 20 místech v Karlíně a na Palmovce parkovací stání. Stát zde budou moci i sdílená kola a koloběžky. Důvodem jsou stížnosti obyvatel, že zabírají parkovací místa v zónách placeného stání. Na dotaz ČTK to sdělil mluvčí Martin Šalek. Zóny začaly v Praze 8 platit v roce 2016. Nejsou na celém území, ale jsou zavedeny jen v částech.

„Výhrady obyvatel bereme vážně, připravujeme pro tyto sdílené dopravní prostředky vyhrazená parkovací ,hnízda', aby jejich uživatelé na vytížených ulicích parkovali právě na těchto místech a sdílené prostředky nepřekážely v okolním veřejném prostoru," uvedl Šalek.

V pilotním projektu nechá radnice rozmístit v Karlíně a na Palmovce dopravní značky, které parkování umožní. Místa budou v tzv. dopravních stínech, tedy tam, kde se kvůli nim nemusí rušit současná parkovací místa.

„Po všech provozovatelích těchto sdílených prostředků budeme žádat, aby zde jejich uživatelé parkovali, a nesnižovali počet parkovacích míst, které můžou využít obyvatelé Prahy 8," uvedl radní Tomáš Slabihoudek (TOP 09).

Skútry mohou v parkovacích zónách stát legálně, neboť jednostopá vozidla v nich mohou parkovat zdarma. A to bez ohledu na to, zda stroj vlastní soukromý majitel, nebo firma. Kdy přesně začnou hnízda fungovat, mluvčí neuvedl.

Zóny má starosti městská firma Technická správa komunikací (TSK) a parkovací oprávnění vydávají radnice, které rozhodují i o tom, kde a jaké zóny budou.

První regulace parkování začala v 80. letech 20. století fungovat v Praze 1. Takzvané modré zóny byly poprvé zavedeny v roce 1996 v části Prahy 1. Následně byly postupně rozšířeny do dalších částí Prahy. Loni je zavedla na části území také Praha 10.


Autor: ČTK
Další články
Nahoru