dnes
Sobota - zatazeno
8°C
zítra
Neděle - skorojasno
5°C
pozítří
Pondělí - jasno
4°C
Vlašská kaple prokoukla do krásy. Skončila první etapa rekonstrukce
Vlašská kaple Nanebevzetí Panny Marie v Karlově ulici. Foto: MČ Praha 1

Vlašská kaple prokoukla do krásy. Skončila první etapa rekonstrukce

Vlašská kaple Nanebevzetí Panny Marie v Karlově ulici, která je součástí areálu Klementina a ve vlastnictví Italské republiky, prochází rozsáhlou záchrannou rekonstrukcí. První etapa v těchto dnech skončila a jednoduchá manýristická oválná stavba s kopulí, vybudovaná na konci šestnáctého století pro potřeby Italů žijících v Praze, prokoukla po dlouhých letech navenek do krásy. Nyní je na řadě interiér.

„Dnešní setkání je pro mě velkou radostí, protože rekonstrukce kaple, náročný úkol, který jsem přijal hned po svém nástupu, se podařila,“ řekl při slavnostním shromáždění v pondělí na italské ambasádě velvyslanec Italské republiky v České republice Aldo Amati.

Velvyslanec, který se do projektu pustil s velkou energičností a nadšením a dokázal dát dohromady peníze i tým, poděkoval všem lidem zapojeným do rekonstrukce i podporovatelům, mezi nimi také městské části Praha 1, která rekonstrukci podpořila grantem.

vlasska-kaple-lomecky-nahled „Jsem moc rád, že se první etapa velmi náročné rekonstrukce i díky podpoře Prahy 1 podařila, a naše městská část určitě podpoří i nadcházející restaurátorské práce na interiéru,“ prohlásil přítomný starosta Oldřich Lomecký, který vyzdvihl obrovský přínos italských (vlašských) architektů a stavitelů na jedinečnou historickou podobu našeho hlavního města.

V první etapě byla provedena kompletní rekonstrukce střechy a fasády včetně oken, byl zrestaurován vstupní portál s dveřmi a barokními mřížemi. Díky zachovalosti původních materiálů se podařilo v detailech využít historické prvky. Kaple si tak zachovává svou stylovou čistotu.

Druhá etapa, rekonstrukce interiéru kaple, bude zahájena v listopadu restaurováním fresek a měla by podle odhadů trvat osm až deset měsíců a provedou ji zejména italští restaurátoři.

vlasska-kaple-inter-nahled

Celkové náklady na obě etapy rekonstrukce by měly dosáhnout výše zhruba 900 tisíc eur.

vlasska-kaple-nalezy-1-nahled Během první etapy rekonstrukce byly objeveny i tubusy s cennými dokumenty, většinou z konce devatenáctého století, kdy proběhla poslední rekonstrukce, a také mincemi, z nichž nejstarší je z roku 1762. 

vlasska-kaple-vyska-nahled Vlašská kaple patří k významným renesančním stavbám Evropy, a to díky symbolice obsažené v eliptickém půdorysu kaple, který dokumentuje velkou myšlenkovou přeměnu doby, kdy kaple vznikla: ústup od racionálního renesančního myšlení.

To se odráželo v kruhovém půdorysu renesančních staveb, ve smyslovější názor baroka, symbolizovaný právě dynamičtější a z každého úhlu jinak působící elipsou. Interiér kaple je zařízen barokně.


Další články
Nahoru