dnes
Neděle - polojasno
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
5°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
11°C
Vlak a bus, zn. cyklo, odveze na výlet za Prahu
Vlaky přepraví ročně tisíce cyklistů z Prahy. Ilustrační foto: Ropid

Vlak a bus, zn. cyklo, odveze na výlet za Prahu

Zítra vyjede po zimní pauze opět na svou pravidelnou trasu Praha Masarykovo nádraží – Hostivice – Podlešín – Slaný tradiční cyklovlak, který umožní přepravu většího počtu jízdních kol. V provozu bude každý víkend a přiblíží cykloturistům Okoř, rotundu sv. Petra a Pavla v Budči, rodiště Oty Pavla v Buštěhradu, údolí Zákolanského potoka a další turistické cíle v okolí Prahy. Za dva týdny začne fungovat cyklobus, který zlepší přístupnost výše položených cyklisticky atraktivních oblastí v Brdech.

„Cyklovlak Okoř“ jedoucí až do Slaného je složený z motorového vozu a přívěsného vozu pro zhruba třicet kol. V provozu bude o víkendech a svátcích až do 28. října v rozsahu dvou párů spojů.

V jízdním řádu cyklovlaku došlo oproti loňskému roku pouze k nepatrným úpravám. Cyklovlak tak odjíždí z Masarykova nádraží v 9:10 a 13:41 a zpět ze Slaného v 11:31 a 17:05. Cesta z Masarykova nádraží do Noutonic poblíž hradu Okoř trvá zhruba hodinu, do Slaného jede vlak asi 1 hodinu a 40 minut.

V cyklovlaku platí mimo Tarifu Českých drah také Tarif Pražské integrované dopravy. Co to pro cestující znamená? Finanční úsporu. Je totiž možné kombinovat jízdné Českých drah například s pražskou tramvajenkou, která platí až do Hostivice. Cena přepravy jízdního kola jako spoluzavazadla je 25 korun za každý vlak nebo 50 korun na celý den pro cesty více vlaky.

Cyklovlak však není jedinou možností, jak se přiblížit na cyklistický výlet vlakem. Naprostá většina příměstských vlakových linek je totiž provozována vozidly s dostatkem prostoru pro přepravu jízdních kol. S bicyklem tak lze nastoupit například na příměstské linky mířící z Prahy do Kolína, Kralup, Kladna a Berouna.

„V pražském regionu dochází navíc na některých tratích k sezonnímu posílení provozu pro zvýšení kapacity pro přepravu jízdních kol, například na tratích do Dobříše, Rakovníka a Světlé nad Sázavou,“ uvedl Filip Drápal, mluvčí společnosti Ropid, která dopravu v Praze a jejím okolí organizuje.

Cyklobusem do Brd

V sobotu 6. dubna začne vozit výletníky na kolech cyklobus. Speciálně upravené vozidlo, které dokáže naráz přepravit až 25 jízdních kol připevněných v úchytech. Tento způsob přepravy bude fungovat o víkendech a svátcích až do začátku října.

Cyklobus jezdí na trase Dobřichovice, nádraží – Černolice – Řitka – Mníšek pod Brdy a Kytín. Spoje linky navazují v Dobřichovicích na vlaky linky S7 (trať 171 Praha – Řevnice – Beroun) z obou směrů.

Nástupní zastávka Dobřichovice, nádraží pro linku cyklobusu je umístěna na parkovišti vedle nádražní budovy (cyklobus nezastavuje v zastávce linky 448 před nádražím).

Na lince platí pražské integrované dopravy. Přeprava kola stojí 16 korun. Ročně přepraví cyklobus do Brd zhruba 2 000 lidí a přes tisíc kol.


Svaz aerobiku pořádá workshop pro sportovce i instruktory

17. listopadu 2017 v 07:05 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Ať už jste trenéři různých sportů, instruktoři nebo prostě jen máte rádi pohyb, tenhle workshop vás nadchne. Pořádá ho 9. prosince Český svaz aerobiku a fitness FISAF.cz a odborníci vás při něm za jeden den seznámí se vším důležitým, co potřebujete vědět o zlepšení kondice pomocí běžných...

Do branek! S ČT sport na vrchol za podpory innogy

7. listopadu 2017 ve 13:14 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Další ročník populární reality show S ČT sport na vrchol je za dveřmi. Už po osmé budou lyžařští amatéři před televizními kamerami České televize měřit síly na svazích českých skiareálů v obřím slalomu. Ve hře je opravdu hodně, účast na semifinálovém kempu na konci března ve Špindlerově Mlýně, kde...

V Praze 9 se uskuteční fotbalové mistrovství, při každém zápase hrají jen dva hráči

28. září 2017 v 18:23 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Jsi fotbalista a chceš si vyzkoušet něco nového a netradičního? Zastav se v obchodním centru Galerie Harfa, kde proběhne Mistrovství ČR ve fotbale 1vs1. Hlavní výhra 5000 korun + další hodnotné výhry pro prvních 8 hráčů.

Smrt Spartě, papouškoval slávista Stoch. Případ řeší disciplinárka

25. září 2017 ve 12:39 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Když fotbalová Slavia minulou středu porazila v pohárovém utkání na svém hřišti Třinec 5:1, tradiční děkovačky s fanoušky se účastnil i Miroslav Stoch. Jelikož byl strůjcem obratu favorita v druhém poločase, ujal se předříkání. Jeden z členů kotle mu však poradil starou verzi, jejíž součástí je...

Dukla opět podpoří dětské hemofiliky, věnuje jim derby se Spartou

25. září 2017 v 11:26 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

I v letošní sezoně pokračuje partnerství Dukly s neziskovou organizací Hemojunior, která sdružuje dětské hemofiliky. Tentokrát jim věnuje fotbalový klub domácí utkání se Spartou, které se odehraje v sobotu 30. září od 20 hodin. 

H-Triatlon chystá pražský podzimní čtyřboj - hod oštěpem, sprint, vrh koulí a skok daleký

22. září 2017 v 08:00 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Sdružení H-Triatlon pořádá již tradiční podzimní čtyřboj, který se uskuteční v neděli 24. 9. 2017 ve sportovním centru Prosek na Praze 9. Všichni aktivní sportovci a sportovní nadšenci se mohou těšit na kombinaci čtyř disciplín – hod oštěpem, sprint, vrh koulí a skok daleký. Účastníci mohou...

Další články
Nahoru