dnes
Sobota - obcasny-dest
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
6°C
Vládnou Praze sotva pár měsíců a už jsou ve při. Začne dohodovací řízení o osudu koalice
Rozbuškou v pražské koalici se stal náměstek primátorky Matěj Stropnický. V lednu hlasoval jinak než ostatní koaliční zastupitelé. Foto: archiv

Vládnou Praze sotva pár měsíců a už jsou ve při. Začne dohodovací řízení o osudu koalice

Hnutí ANO a ČSSD vyvolají dohodovací řízení o osudu pražské koalice. Náměstek primátorky Matěj Stropnický (SZ) z Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN) podle nich porušil koaliční smlouvu. ČTK to pod slibem anonymity řeklo několik zdrojů.

Na lednovém jednání zastupitelstva Stropnický nehlasoval pro koaliční návrh na vypsání desetiletého tendru na svoz odpadu. Koaliční smlouvu lze jednostranně vypovědět až po měsíčním dohodovacím řízení.

ANO a ČSSD poslali podle informací ČTK včera dopis, kterým dohodovací řízení bude vyvoláno. Následně by měly mít všechny tři strany měsíc na to, aby své spory vyřešily. Pokud se tak nestane, může smlouvu kterýkoliv z partnerů vypovědět.

Odchod Stopnického z rady požadují ANO a ČSSD již několik týdnů. O požadavku několikrát jednal i zastupitelský klub Trojkoalice, který se dosud za Stropnického vždy postavil.

Nesoulad pražské koalice a neshody primátorky Adriany Krnáčové (za ANO) a Stropnického se projevily už na konci loňského roku, zejména v otázce pražských stavebních předpisů. Předpisy, kolem kterých se na podzim strhla mediální bitva, nakonec zrušilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR).

Ve volbách vítězné hnutí ANO má s ČSSD a Trojkoalicí v 65členném zastupitelstvu nejtěsnější většinu 33 hlasů. ANO původně usilovalo o hlasy Pirátů, což se ale nepodařilo. Při rozhodování o tendru na odpad pak koalici zachránila přeběhlice z TOP 09 Monika Krobová Hášová. Více o tom čtěte zde.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru