Dnes Sobota - polojasno 21°C
Zítra Neděle - polojasno 20°C
Sobota 21. 5. 2022
Svátek má Monika
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Vláda si nesmí realizovat válečné choutky, odmítají komunisté zvažovaný dar munice na Ukrajinu
Ministryně obrany Jana Černochová a ministr zahraničí Jan Lipavský v uplynulém týdnu probírali napjatou situaci na Ukrajině a shodli se na potřebě této zemi pomoci. Zdroj foto: Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Vláda si nesmí realizovat válečné choutky, odmítají komunisté zvažovaný dar munice na Ukrajinu

Česko zvažuje, že daruje Ukrajině dělostřeleckou munici ráže 152 milimetrů, uvedla vláda minulý týden po svém jednání. Na tuto informaci o víkendu kriticky reagovali komunisté.

Rusko rozmístilo u hranic s Ukrajinou a v Bělorusku desetitisíce svých vojáků. Ukrajina i některé západní země tvrdí, že se Moskva připravuje na možnou invazi. Z USA v posledních dnech zaznělo, že Rusko by mohlo zahájit útok kdykoliv. Rusko opakovaně popřelo, že by chystalo útok. 

Podle vyjádření představitelů vlády Petra Fialy Ukrajina poslala seznam požadavků, Česko si z něj vybralo pomoc v podobě dělostřelecké munice. Údajně se zvažuje i další forma pomoci.

„Říkáme jednoznačné ne připravovanému daru munice na Ukrajinu, který zamýšlí nová vláda. Aktuální návrh ministerstva obrany, vycházející z agresivní politiky paktu NATO, ještě více eskaluje současné napětí a hrozby války v Evropě," uvedl v tiskovém prohlášení Ústřední výbor KSČM po svém víkendovém jednání.

Komunisté připomněli, že mezinárodní smlouva o obchodu se zbraněmi zakazuje prodávat zbraně tam, kde by mohly vyvolávat nebo zhoršovat ozbrojený konflikt.

„KSČM rozhodně nesouhlasí s tím, aby se Česká republika jakkoliv podílela na zvyšování válečného nebezpečí. Z tohoto důvodu jsou komunisté zásadně proti záměru vlády zajišťovat zbrojní dodávky na Ukrajinu,“ sdělili komunisté.

Anketa

Mělo by podle vás Česko nyní podpořit Ukrajinu?

3.1%
(3.1%)
79.9%
(79.9%)
„Prosazujeme snižování napětí v Evropě a řešení krize související se situací na Ukrajině mírovými a diplomatickými prostředky na základě mezinárodního práva, Charty OSN a Minských dohod,“ pokračovali.

„Vyzýváme vládu, aby řešila narůstající množství problémů českých občanů, a ne si v bezpečném zázemí realizovala své válečné choutky,“ dodal v prohlášení ústřední výbor strany.


Autor: Karel Netolický

Praha 5 nejvíce peněz investovala do školství

9. května 2022 v 11:10

Přes 280 milionů korun investovala v loňském roce Praha 5. Velká část peněz šla do snížení energetické náročnosti budov. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který minulý týden předložil zastupitelům městské části radní pro finance Jan Kavalírek (TOP 09). 

Praha 4 zveřejnila program 20. zasedání zastupitelů

9. května 2022 v 10:44

V tomto volebním období 20. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 se uskuteční v úterý 10. května  od 12 hodin v zasedacím sále č. 301 na historické Nuselské radnici (Táborská 500). O návrhu programu informoval mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas.

Praha 5 požaduje zřízení koordinátora dopravních staveb

2. května 2022 v 17:51

Oprava Barrandovského mostu zásadně omezí dopravu v páté městské části, především pak v lokalitě Smíchova a jeho širšího okolí. Podle vedení Prahy 5 metropole nedostatečně komunikuje s městskými částmi, kterých se rozsáhlé dopravní stavby bezprostředně dotýkají. Informovala o tom mluvčí smíchovské...

Další články
Nahoru