
Vláda schválila další pomoc Ukrajině, zpřísnila opatření pro ruské aerolinky
27. února 2022 11:26
Černochová včera informovala, že ČR na základě rozhodnutí vlády daruje Ukrajině 30.000 pistolí, 7000 útočných pušek, 3000 kulometů, několik desítek pušek pro ostřelovače a asi milion nábojů za zhruba 188 milionů korun. Přepravu v řádu hodin zajistí Česko a postará se i o munici, kterou Ukrajině darovalo v lednu a která zatím zůstávala na českém území.
K další pomoci ministerstvo obrany podle Černochové například zpracovává materiál o kapacitách ubytovacích zařízení, kam by bylo možné umístit uprchlíky, a řeší se i možnost dodávek benzinu a nafty.
V leteckém provozu Česko podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) přistoupilo vůči Rusku zřejmě k poslednímu opatření, protože další možná už nejsou k dispozici. „Přestali jsme dávat povolení pro nepravidelné lety, pak jsme zakázali vzlety a přistání pro všechny lety a nyní zavíráme vzdušný prostor,“ uvedl Kupka. Rusko krátce před tím oznámilo uzavření vzdušného prostoru pro letecké dopravce z ČR, Polska a Bulharska jako odvetu za rozhodnutí, které země přijaly v pátek vůči ruským aerolinkám kvůli ruské invazi na Ukrajinu. ČSA s ohledem na to pozastavily lety do Moskvy. Předběžně to platí do 6. března. Kdy budou lety obnoveny, bude podle mluvčí dopravce Vladimíry Dufkové záviset na vývoji situace.
Kromě leteckého provozu včera Rusko naznačilo, že by mohlo v reakci na sankce přijaté Západem zabavit majetek podniků a občanů mimo jiné ze zemí Evropské unie. České firmy, které v Rusku podnikají a na dotaz ČTK včera reagovaly, si ale nemyslí, že Rusko k zabavování majetku zahraničních firem přistoupí. Obecně se shodují, že na vyhodnocení posledních prohlášení ruských představitelů je příliš brzy a i přes jakékoliv kroky Ruska by to neohrozilo jejich podnikání jako celek. Vyplývá to z vyjádření PPF, Brisk a Totex. Podle loňského odhadu Svazu průmyslu a dopravy má v Rusku zastoupení přes 150 českých firem.
Podle ukrajinského velvyslanectví v ČR je nyní v souvislosti s děním v jeho zemi zřejmě nejúčinnější finanční a materiální pomoc. Na facebooku zveřejnilo seznam možné pomoci, podle něj mohou Češi Ukrajině nabídnout vedle peněz například ochranné přilby, neprůstřelné vesty, bezpilotní letadla, léky či zdravotnický materiál. Také zveřejnilo stránky, na kterých mohou hlásit svoji pomoc uprchlíkům s bydlením či dopravou. Nabídek na odvoz z hranic je ale nyní víc než uprchlíků, kteří potřebují odvézt.
Ukrajinským uprchlíkům, kteří dorazili do Česka, pomáhá se sehnáním ubytování například Správa uprchlických zařízení ministerstva vnitra (SUZ). Zdarma je propojuje s nabídkami ubytování. Podle mluvčího správy Jana Pirocha jde zatím o jednotlivé případy. SUZ sice registruje všechny nabídky, momentálně má ale zájem o hromadné, tedy o ty, které zahrnují aspoň 20 pokojů.
Do pomoci se zapojila i olomoucká Univerzita Palackého, která připravuje ubytovací kapacity na kolejích pro přijíždějící rodiny studentů a akademiků. Pomáhat chce i prostřednictvím dobrovolnického centra nebo nabídkou stipendijního fondu pro mimořádnou podporu ukrajinských studentů.
Podle pátečního vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) mohou lidé prchající z Ukrajiny před ruskou okupací přijet do Česka i s pasem bez biometrických parametrů a po příjezdu požádat o povolení k pobytu na čtyři měsíce. S tímto takzvaným vízem ke strpění mohou také začít pracovat a zajistit si výdělek, nemusí čekat na zvláštní pracovní povolení.
Asi dvacítka ukrajinských uprchlíků využila k cestě do Čech jeden ze dvou vlaků, které pro ně vypravily České dráhy v pátek do Přemyšle v Polsku u hranic s Ukrajinou. Vlak ráno vyjel zpátky do Bohumína s určitým zpožděním, aby jej mohlo použít co nejvíce lidí prchajících z Ukrajiny, přesto byla obsazenost malá. Někteří vystoupili v Polsku, do Bohumína dorazilo 13 žen a dětí. Podle mluvčího ČD Petra Šťáhlavského za zpožděním stály komplikace s cestováním na Ukrajině a velké zpoždění vlaků z Ukrajiny do Polska. Druhý evakuační vlak ČD zatím zůstal v Přemyšli, aby byl podle mluvčího operativně využit podle dalšího vývoje situace.
Uprchlíkům z Ukrajiny se dostává podpory z mnoha stran, solidaritu s nimi i celou zemí vyjadřují společnosti, instituce, kraje a obce či spolky. Například Skautský institut po pátečním vyhlášení charitativní sbírky dárci zaplnili vybavením a léky pro Ukrajinu, a místo plánovaných několika aut tam se shromážděnou materiální pomocí vyrazí konvoj. Shromážděné věci jako spacáky, karimatky, deky, obuv a zdravotnický materiál původně chtěli skauti osobně předat na ukrajinských hranicích, vzhledem k množství darů ale zřejmě budou muset využít sklady.
V Česku se ale ozývají i proruské hlasy. Několik příznivců politiky ruského prezidenta Vladimira Putina se včera sešlo před ruským velvyslanectvím v Praze na ohlášeném shromáždění. Vypískaly je ale desítky lidí s ukrajinskými vlajkami a protiválečnými hesly, kteří se postavili proti nim. Policie na místě zadržela dva proruské sympatizanty kvůli podezření z trestného činu popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia. Dalšího člověka zajistila kvůli možnému přestupku.
Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž včera upozornil na to, že veřejná prohlášení na demonstracích i sociálních sítích, která schvalují útok Ruska na Ukrajinu nebo vyjadřují podporu vedení Ruska, mohou být za současných okolností posuzována jako trestný čin. V úvahu připadá schvalování trestného činu s až roční sazbou vězení, případně právě trestný čin popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia.