Dnes Pátek - zatazeno 4°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 6°C
Pátek 28. 1. 2022
Svátek má Otýlie
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Vláda promeškala aktivaci článku 66, bude sklízet hořké plody. Zeman si totiž bude hrát, tvrdí analytik Pehe
Zástupci koalice SPOLU a koalice Piráti a Starostové sice podepsali koaliční smlouvu už 8. listopadu, nicméně na jmenování vlády si budou muset ještě pár týdnů počkat. Zdroj foto: se souhlasem ODS

Vláda promeškala aktivaci článku 66, bude sklízet hořké plody. Zeman si totiž bude hrát, tvrdí analytik Pehe

Politický analytik Jiří Pehe, který dlouhodobě kritizuje chování prezidenta Miloše Zemana a jeho nejbližšího okolí, se obává, že hlava státu bude hrát své hry a zdržovat jmenování nové vlády, nehledě na zhoršující se epidemickou situaci.  

Po společné schůzce budoucího premiéra Petra Fialy z ODS a prezidenta Miloše Zemana bylo oznámeno, že Zeman chce Fialu jmenovat do funkce na konci příštího týdne. A teprve potom se chce prezident podle vyjádření jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka během deseti dní setkávat s kandidáty na ministry. 

„Jestliže Zeman už zná jména navržených ministrů, proč se s nimi chce potkávat deset dní po jmenování Fialy 26. listopadu a nevyužije k tomu čas, který zbývá do příštího pátku? Když už chce natahovat jmenování Fialy do příštího pátku, mohl by spolu s ním jmenovat celou vládu,“ navrhuje Pehe.

Po schůzce politiků v nemocnici Fiala naznačil, že Zeman má s jedním kandidátem na ministra problém, i když jméno nechtěl specifikovat. V médiích se spekuluje, že onou nechtěnou osobou je pirátský kandidát na ministra zahraničí Jan Lipavský. 

„Jednoho navrženého ministra bude Zeman prý vetovat a nejede podle něj přes to vlak. My už víme, že to je Lipavský. Takže tahanice, další zdržování. Docela jsem zvědavý, jak z toho Fiala vybruslí,“ sděluje Pehe. Zeman údajně odmítá Lipavského kvůli jeho názorům na zahraniční politiku. S odvoláním na své zdroje o tom informovala MF DNES. 

Politik Pirátů patří ke kritikům možného zapojení Ruska do dostavy Dukovan, prosazoval také odebrání diplomatického pasu prezidentovu poradci Martinu Nejedlému.

Anketa

Vydrží podle vás koalice SPOLU a PirStan vládnout společně do dalších voleb v roce 2025?

25%
(25%)
75%
(75%)
„Řekl panu prezidentovi někdo, v jak katastrofální epidemické situaci se nacházíme, a že tudíž jeho záměr potkávat se s navrženými ministry ještě dalších deset dnů po jmenování Fialy 26. listopadu je dost mimo realitu?,“ ptá se Pehe a odmítá prodlužování vzniku nové vlády. 

Podle analytika vznikající vládní koalice promeškala možnost aktivovat článek 66. „Teď už bude jen sklízet hořké plody. A celý národ s ní, protože Zeman si bude hrát svoje hry, i kdybychom měli sto tisíc nakažených denně,“ dodává.


Autor: Karel Netolický

Radní Zábranský: Praha se při zrušení stanovišť pro koňské povozy inspirovala v zahraničí

Včera v 17:53

„Pražští radní na konci loňského roku rozhodli o zrušení stanovišť pro koňské povozy na Staroměstském náměstí a ve Stromovce, a to od roku 2023. Praha se v této věci inspirovala u jiných zahraničních měst, jako je Paříž, Londýn, Oxford, Barcelona, Řím, Montreal či Chicago. Koňské povozy sice...

Prokop: Zastupitelé ANO prosadili diskusi s odborníky a chovateli koní na program zastupitelstva

Včera v 15:27

Podle zastupitelů hnutí ANO je nedávný zákaz provozu koňských spřežení v centru města velmi sporný, protože radní rozhodli pouze na základě pohledu jedné ze stran a nevyslechli si argumenty protistrany, pro kterou hovoří například pravidelné kontroly veterinární správy. V tiskovém prohlášení...

Náměstek Hlubuček: Trolejbusy snižujeme emise v MHD a naplňujeme tak Klimatický plán Prahy

15. ledna 2022 v 15:59

Do Prahy se po více než půl století vrací trolejbusy, které na některých trasách nahradí autobusy s dieselovým pohonem. Podle náměstka primátora pro oblast životního prostředí, infrastruktury, technické vybavenosti a bezpečnosti Petra Hlubučka (STAN) jde o další z projektů na poli udržitelné...

Vedení Prahy 13 kritizuje zdražení svozu odpadu na sídlištích, obává se vzniku černých skládek

4. ledna 2022 v 16:55

Většině obyvatel hlavního města se od začátku letošního roku zvýšily ceny za svoz odpadu. Pražští zastupitelé totiž před Vánoci schválili vyhlášku s novým výpočtem cen, který je nutný kvůli novele odpadového zákona. Ceny se zvýšily nejvíce v případě velkých kontejnerů na sídlištích, kde to je...

Další články
Nahoru