Dnes Čtvrtek - polojasno 29°C
Zítra Pátek - bourky 27°C
Čtvrtek 30. 6. 2022
Svátek má Šárka
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Vláda promeškala aktivaci článku 66, bude sklízet hořké plody. Zeman si totiž bude hrát, tvrdí analytik Pehe
Zástupci koalice SPOLU a koalice Piráti a Starostové sice podepsali koaliční smlouvu už 8. listopadu, nicméně na jmenování vlády si budou muset ještě pár týdnů počkat. Zdroj foto: se souhlasem ODS

Vláda promeškala aktivaci článku 66, bude sklízet hořké plody. Zeman si totiž bude hrát, tvrdí analytik Pehe

Politický analytik Jiří Pehe, který dlouhodobě kritizuje chování prezidenta Miloše Zemana a jeho nejbližšího okolí, se obává, že hlava státu bude hrát své hry a zdržovat jmenování nové vlády, nehledě na zhoršující se epidemickou situaci.  

Po společné schůzce budoucího premiéra Petra Fialy z ODS a prezidenta Miloše Zemana bylo oznámeno, že Zeman chce Fialu jmenovat do funkce na konci příštího týdne. A teprve potom se chce prezident podle vyjádření jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka během deseti dní setkávat s kandidáty na ministry. 

„Jestliže Zeman už zná jména navržených ministrů, proč se s nimi chce potkávat deset dní po jmenování Fialy 26. listopadu a nevyužije k tomu čas, který zbývá do příštího pátku? Když už chce natahovat jmenování Fialy do příštího pátku, mohl by spolu s ním jmenovat celou vládu,“ navrhuje Pehe.

Po schůzce politiků v nemocnici Fiala naznačil, že Zeman má s jedním kandidátem na ministra problém, i když jméno nechtěl specifikovat. V médiích se spekuluje, že onou nechtěnou osobou je pirátský kandidát na ministra zahraničí Jan Lipavský. 

„Jednoho navrženého ministra bude Zeman prý vetovat a nejede podle něj přes to vlak. My už víme, že to je Lipavský. Takže tahanice, další zdržování. Docela jsem zvědavý, jak z toho Fiala vybruslí,“ sděluje Pehe. Zeman údajně odmítá Lipavského kvůli jeho názorům na zahraniční politiku. S odvoláním na své zdroje o tom informovala MF DNES. 

Politik Pirátů patří ke kritikům možného zapojení Ruska do dostavy Dukovan, prosazoval také odebrání diplomatického pasu prezidentovu poradci Martinu Nejedlému.

Anketa

Vydrží podle vás koalice SPOLU a PirStan vládnout společně do dalších voleb v roce 2025?

25%
(25%)
75%
(75%)
„Řekl panu prezidentovi někdo, v jak katastrofální epidemické situaci se nacházíme, a že tudíž jeho záměr potkávat se s navrženými ministry ještě dalších deset dnů po jmenování Fialy 26. listopadu je dost mimo realitu?,“ ptá se Pehe a odmítá prodlužování vzniku nové vlády. 

Podle analytika vznikající vládní koalice promeškala možnost aktivovat článek 66. „Teď už bude jen sklízet hořké plody. A celý národ s ní, protože Zeman si bude hrát svoje hry, i kdybychom měli sto tisíc nakažených denně,“ dodává.


Autor: Karel Netolický

Prokop: Kompetenční centrum digitalizace? Pražany to bude hodně stát, ale nic z toho nevznikne

10. května 2022 v 08:56

Pražští radní včera opět schválili Smlouvu o zajištění služeb kompetenčního centra digitalizace procesů, agend a jejich robotizace. Kriticky na to reagoval předseda hnutí ANO v Praze Ondřej Prokop.

Prokop: Koalice primátora Hřiba kryje Čižinského Prahu Sobě a odmítla projednat předražené stěhování TSK

28. dubna 2022 ve 14:50

Dnes jsem na jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy navrhoval projednat sporné a předražené stěhování Technické správy komunikací hl. m. Prahy (TSK do nových prostor. Otazníků je hned několik a domnívám se, že se zvláště náměstek primátora Adam Scheinherr, který za stěhováním stojí, má z čeho...

Poslankyně Zajíčková: Návrh novely zákona o pedagogických pracovnících obsahuje řadu smysluplných změn

17. dubna 2022 v 06:28

Návrh novely například zavádí adaptační období pro začínající učitele, které by mělo snížit riziko brzkého odchodu mladých učitelů ze školství. Další významnou změnou je ukotvení uvádějícího, provázejícího i třídního učitele a garance platů pedagogických pracovníků navázáním na průměrnou mzdu...

Vyjádření pražských politiků k napadení Ukrajiny

24. února 2022 v 16:21

Pražští zastupitelé dnes schválili okamžitý finanční dar ve výši 10 milionů korun humanitární organizaci Člověk v tísni na pomoc obyvatelům Ukrajiny, která se v noci na čtvrtek stala terčem ozbrojené invaze ze strany Ruska. Na potřebě pomoci Ukrajině a potřebě vyjádřit s ní solidaritu se shodují...

Udženija: Kvůli asociální a diskriminační politice se Pražané bojí o střechu nad hlavou

24. února 2022 v 11:36

„Adam Zábranský, pražský radní pro bydlení a transparentnost za Pirátskou stranu se v médiích rád chlubí, co všechno dělá pro to, aby Pražané měli dostupné bydlení. Realita je ale opačná. Kvůli nové strategii magistrátu musí nájemci místo smlouvy na dobu neurčitou každé dva roky čekat na...

Další články
Nahoru