Dnes Úterý - polojasno 16°C
Zítra Středa - polojasno 17°C
Úterý 4. 10. 2022
Svátek má František
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Vláda nechává ekonomicky krvácet města a obce, zní z koalice. Pražský rozpočet přijde o miliardy
Ilustrační foto: David Playford / Freeimages.com

Vláda nechává ekonomicky krvácet města a obce, zní z koalice. Pražský rozpočet přijde o miliardy

Kvůli pandemii covid-19 počítá letos hlavní město s propadem příjmů přes 10 miliard. Také rozpočet na rok 2021 bude významně nižší. Podle náměstka primátora pro oblast financí a rozpočtu Pavla Vyhnánka (Praha Sobě) na něj dopadne „pokoronavirový“ vývoj ekonomiky i případné další kroky vlády, které nelze dopředu předvídat.

Hlavní město by mohlo v příštím roce hospodařit s daňovými příjmy 53,4 miliardy korun a ostatními běžnými výdaji 41,7 miliardy, což je meziročně méně. Kolik peněz půjde na investice, zatím nebylo rozhodnuto. Celkový rozpočtový rámec se zatím pohybuje okolo 75 miliard, číslo ale není končené a bude se ještě měnit. Návrh rozpočtu teprve budou projednávat pražští zastupitelé.

„Nejvíce budou v městské kase chybět příjmy hlavního města z rozpočtového určení daní, podle aktuálních prognóz v objemu převyšujícím šest miliard korun. Dalším výrazným minusem je pokles příjmů z jízdného v Pražské integrované dopravě, který by mohl dosáhnout až jeden a půl miliardy korun,“ vysvětlil Pavel Vyhnánek.

Vedení Prahy chce podle něj hledat úspory v běžných výdajích, které se dotknou všech oblastí s výjimkou základních služeb města. Na tom prý panuje shoda napříč celou koalicí. Investice Praha omezit nechce a případně si na ně peníze půjčí.

Praha dosud vyčlenila finance na mimořádné výdaje spojené s covidem-19 v celkové výši přesahující 1,6 miliardy korun. Jedná se o podporu postižených ekonomických sektorů, například prominutí poplatku za předzahrádky v rámci pandemie, mimořádné dotace na podporu cestovního ruchu či kultury nebo pořízení ochranných pomůcek, plicních ventilátorů a zajištění zdravotní péče.

„Přestože pražský rozpočet ztratil velkou část příjmů, chceme uchránit městské části před dopady pandemie. V letošním i příštím roce tedy nebudeme snižovat finance na jejich provoz. Nechceme se chovat jako vláda, která nechává ekonomicky krvácet města a obce,“ sdělil náměstek Vyhnánek.

Praha podle něj v příštím roce plánuje hospodařit s realistickým rozpočtem, který zohledňuje propad příjmů. Proto dojde ve většině oblastí v běžných výdajích ke škrtům, přičemž výjimkou jsou základní funkce města – systém Pražské integrované dopravy či svoz odpadů.

„Pro takovéto řešení se podařilo najít shodu napříč koaličními partnery. Škrty v běžných výdajích umožní městu udržet investiční tempo v objemu, který bezpodmínečně potřebuje pro svůj rozvoj. Koalice také jedná o formě podpory investic skrze úvěrové financování,“ řekl Vyhnánek.

Při sestavování rozpočtu na rok 2021 bude město muset operovat se třemi neznámými. Tou první je ochlazení ekonomiky v důsledku koronavirové pandemie. Další neznámou je, jak se projeví výše zpětně uplatněné daňové ztráty, takzvaný loss carryback, do městského rozpočtu.

„Poslední neznámou je nepředvídatelné chování vlády ve vztahu k ekonomice obcí a krajů a strategii zadlužování státu. S tím úzce souvisí hrozba zrušení superhrubé mzdy. Pokud bude návrh schválen, Praha ztratí další více než čtyři miliardy korun,“ dodal náměstek Vyhnánek.

Současný návrh rozpočtu nepočítá s vládou zamýšleným zrušením superhrubé mzdy. Pokud by se tak stalo a stát obcím výpadek příjmu nenahradil, tak by Praha přišla každý rok o 5,4 miliardy.

Průběžně bude město splácet své dluhy, letos splatila miliardu korun. Dluh je nyní asi 19 miliard. V příštím roce bude Praha  nadále průběžně splácet úvěry od Evropské investiční banky (EIB) a zároveň splatí první ze dvou pětimiliardových dluhopisů u EIB.


Autor: Jan Puci

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru