Dnes Sobota - oblacno 14°C
Zítra Neděle - oblacno 17°C
Sobota 10. 4. 2021
Svátek má Darja
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Vláda nechává ekonomicky krvácet města a obce, zní z koalice. Pražský rozpočet přijde o miliardy
Ilustrační foto: David Playford / Freeimages.com

Vláda nechává ekonomicky krvácet města a obce, zní z koalice. Pražský rozpočet přijde o miliardy

Kvůli pandemii covid-19 počítá letos hlavní město s propadem příjmů přes 10 miliard. Také rozpočet na rok 2021 bude významně nižší. Podle náměstka primátora pro oblast financí a rozpočtu Pavla Vyhnánka (Praha Sobě) na něj dopadne „pokoronavirový“ vývoj ekonomiky i případné další kroky vlády, které nelze dopředu předvídat.

Hlavní město by mohlo v příštím roce hospodařit s daňovými příjmy 53,4 miliardy korun a ostatními běžnými výdaji 41,7 miliardy, což je meziročně méně. Kolik peněz půjde na investice, zatím nebylo rozhodnuto. Celkový rozpočtový rámec se zatím pohybuje okolo 75 miliard, číslo ale není končené a bude se ještě měnit. Návrh rozpočtu teprve budou projednávat pražští zastupitelé.

„Nejvíce budou v městské kase chybět příjmy hlavního města z rozpočtového určení daní, podle aktuálních prognóz v objemu převyšujícím šest miliard korun. Dalším výrazným minusem je pokles příjmů z jízdného v Pražské integrované dopravě, který by mohl dosáhnout až jeden a půl miliardy korun,“ vysvětlil Pavel Vyhnánek.

Vedení Prahy chce podle něj hledat úspory v běžných výdajích, které se dotknou všech oblastí s výjimkou základních služeb města. Na tom prý panuje shoda napříč celou koalicí. Investice Praha omezit nechce a případně si na ně peníze půjčí.

Praha dosud vyčlenila finance na mimořádné výdaje spojené s covidem-19 v celkové výši přesahující 1,6 miliardy korun. Jedná se o podporu postižených ekonomických sektorů, například prominutí poplatku za předzahrádky v rámci pandemie, mimořádné dotace na podporu cestovního ruchu či kultury nebo pořízení ochranných pomůcek, plicních ventilátorů a zajištění zdravotní péče.

„Přestože pražský rozpočet ztratil velkou část příjmů, chceme uchránit městské části před dopady pandemie. V letošním i příštím roce tedy nebudeme snižovat finance na jejich provoz. Nechceme se chovat jako vláda, která nechává ekonomicky krvácet města a obce,“ sdělil náměstek Vyhnánek.

Praha podle něj v příštím roce plánuje hospodařit s realistickým rozpočtem, který zohledňuje propad příjmů. Proto dojde ve většině oblastí v běžných výdajích ke škrtům, přičemž výjimkou jsou základní funkce města – systém Pražské integrované dopravy či svoz odpadů.

„Pro takovéto řešení se podařilo najít shodu napříč koaličními partnery. Škrty v běžných výdajích umožní městu udržet investiční tempo v objemu, který bezpodmínečně potřebuje pro svůj rozvoj. Koalice také jedná o formě podpory investic skrze úvěrové financování,“ řekl Vyhnánek.

Při sestavování rozpočtu na rok 2021 bude město muset operovat se třemi neznámými. Tou první je ochlazení ekonomiky v důsledku koronavirové pandemie. Další neznámou je, jak se projeví výše zpětně uplatněné daňové ztráty, takzvaný loss carryback, do městského rozpočtu.

„Poslední neznámou je nepředvídatelné chování vlády ve vztahu k ekonomice obcí a krajů a strategii zadlužování státu. S tím úzce souvisí hrozba zrušení superhrubé mzdy. Pokud bude návrh schválen, Praha ztratí další více než čtyři miliardy korun,“ dodal náměstek Vyhnánek.

Současný návrh rozpočtu nepočítá s vládou zamýšleným zrušením superhrubé mzdy. Pokud by se tak stalo a stát obcím výpadek příjmu nenahradil, tak by Praha přišla každý rok o 5,4 miliardy.

Průběžně bude město splácet své dluhy, letos splatila miliardu korun. Dluh je nyní asi 19 miliard. V příštím roce bude Praha  nadále průběžně splácet úvěry od Evropské investiční banky (EIB) a zároveň splatí první ze dvou pětimiliardových dluhopisů u EIB.


Nová klubovna pro skauty z Prahy 8

Dnes v 08:12

Klubovna pro skauty z Prahy 8 se v současné době dokončuje v areálu mateřské školy Dolákova. Skauti budou mít k dispozici zázemí k tvůrčím aktivitám včetně kuchyňky. Klubovna byla jedna z priorit radnice osmé městské části, i když cesta k vybudování nebyla...

Zpravodaj k očkování do schránek Pražanů

Dnes v 07:30

Magistrát v těchto dnech rozesílá všem obyvatelům metropole speciální zpravodaj s aktuálními informacemi k očkování proti onemocnění covid-19. Cílem je doručit skutečně všem Pražanům objektivní a ověřené informace o očkování.

Praha 9: Ochranné pomůcky pro seniory

8. dubna 2021 v 09:18

Praha 9 rozdává každé pondělí seniorům ochranné pomůcky proti covidu-19.

Praha 5 chystá vlastní geoportál. Vyhledá hřiště, školy nebo volební místnosti

8. dubna 2021 v 07:36

Praha 5 plánuje spustit vlastní geoportál, interaktivní mapu, která občanům pomůže lépe se orientovat na území městské části a zjednoduší i řešení problémů v různých oblastech života.

Praha 9 chce jít vlastní cestou testování

7. dubna 2021 v 18:31

Praha 9 vyzkoušela v pilotním projektu všechny dostupné antigenní testy pro potřeby škol a školek. Jedinou spolehlivou a zároveň ekonomicky přijatelnou metodou je takzvané poolováni, vyhodnocování pomocí kolektivního testování PCR. Spolupráce probíhala s renomovanou českou laboratoří, tak byla...

Praha 8 nabízí granty pro rok 2021

7. dubna 2021 v 17:21

Spolky a organizace v osmé městské části mohou získat finanční příspěvek v oblastech sport, volný čas, kultura a sociální oblast. Celkově je na všechny oblasti vyčleněno 13 milionů korun.

Další články
Nahoru