dnes
Sobota - zatazeno
13°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
11°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
16°C
Vláda nechává ekonomicky krvácet města a obce, zní z koalice. Pražský rozpočet přijde o miliardy
Ilustrační foto: David Playford / Freeimages.com

Vláda nechává ekonomicky krvácet města a obce, zní z koalice. Pražský rozpočet přijde o miliardy

Kvůli pandemii covid-19 počítá letos hlavní město s propadem příjmů přes 10 miliard. Také rozpočet na rok 2021 bude významně nižší. Podle náměstka primátora pro oblast financí a rozpočtu Pavla Vyhnánka (Praha Sobě) na něj dopadne „pokoronavirový“ vývoj ekonomiky i případné další kroky vlády, které nelze dopředu předvídat.

Hlavní město by mohlo v příštím roce hospodařit s daňovými příjmy 53,4 miliardy korun a ostatními běžnými výdaji 41,7 miliardy, což je meziročně méně. Kolik peněz půjde na investice, zatím nebylo rozhodnuto. Celkový rozpočtový rámec se zatím pohybuje okolo 75 miliard, číslo ale není končené a bude se ještě měnit. Návrh rozpočtu teprve budou projednávat pražští zastupitelé.

„Nejvíce budou v městské kase chybět příjmy hlavního města z rozpočtového určení daní, podle aktuálních prognóz v objemu převyšujícím šest miliard korun. Dalším výrazným minusem je pokles příjmů z jízdného v Pražské integrované dopravě, který by mohl dosáhnout až jeden a půl miliardy korun,“ vysvětlil Pavel Vyhnánek.

Vedení Prahy chce podle něj hledat úspory v běžných výdajích, které se dotknou všech oblastí s výjimkou základních služeb města. Na tom prý panuje shoda napříč celou koalicí. Investice Praha omezit nechce a případně si na ně peníze půjčí.

Praha dosud vyčlenila finance na mimořádné výdaje spojené s covidem-19 v celkové výši přesahující 1,6 miliardy korun. Jedná se o podporu postižených ekonomických sektorů, například prominutí poplatku za předzahrádky v rámci pandemie, mimořádné dotace na podporu cestovního ruchu či kultury nebo pořízení ochranných pomůcek, plicních ventilátorů a zajištění zdravotní péče.

„Přestože pražský rozpočet ztratil velkou část příjmů, chceme uchránit městské části před dopady pandemie. V letošním i příštím roce tedy nebudeme snižovat finance na jejich provoz. Nechceme se chovat jako vláda, která nechává ekonomicky krvácet města a obce,“ sdělil náměstek Vyhnánek.

Praha podle něj v příštím roce plánuje hospodařit s realistickým rozpočtem, který zohledňuje propad příjmů. Proto dojde ve většině oblastí v běžných výdajích ke škrtům, přičemž výjimkou jsou základní funkce města – systém Pražské integrované dopravy či svoz odpadů.

„Pro takovéto řešení se podařilo najít shodu napříč koaličními partnery. Škrty v běžných výdajích umožní městu udržet investiční tempo v objemu, který bezpodmínečně potřebuje pro svůj rozvoj. Koalice také jedná o formě podpory investic skrze úvěrové financování,“ řekl Vyhnánek.

Při sestavování rozpočtu na rok 2021 bude město muset operovat se třemi neznámými. Tou první je ochlazení ekonomiky v důsledku koronavirové pandemie. Další neznámou je, jak se projeví výše zpětně uplatněné daňové ztráty, takzvaný loss carryback, do městského rozpočtu.

„Poslední neznámou je nepředvídatelné chování vlády ve vztahu k ekonomice obcí a krajů a strategii zadlužování státu. S tím úzce souvisí hrozba zrušení superhrubé mzdy. Pokud bude návrh schválen, Praha ztratí další více než čtyři miliardy korun,“ dodal náměstek Vyhnánek.

Současný návrh rozpočtu nepočítá s vládou zamýšleným zrušením superhrubé mzdy. Pokud by se tak stalo a stát obcím výpadek příjmu nenahradil, tak by Praha přišla každý rok o 5,4 miliardy.

Průběžně bude město splácet své dluhy, letos splatila miliardu korun. Dluh je nyní asi 19 miliard. V příštím roce bude Praha  nadále průběžně splácet úvěry od Evropské investiční banky (EIB) a zároveň splatí první ze dvou pětimiliardových dluhopisů u EIB.


Praha 5: Inzerce v časopisu Pětka pro provozovatele podniků

Dnes v 10:28

Radnice Prahy 5 nabízí podnikatelům, provozovatelům restaurací, kaváren nebo bister pomoc v podobě stručné prezentace v časopisu Pětka. Podmínkou je provozovna na území páté městské části, funkční výdejní okénko či nabídka rozvozu jídel.

Sbírka na obnovu požárem zničeného kostela

Včera ve 13:40

Ve středu odpoledne zničil požár kostel svatého Michaela v zahradě Kinských, známý také jako chrám sv. archanděla Michaela. Chrám je majetkem hlavního města Prahy, ale několik desítek let ho má ve správě a v užívání pravoslavná církev. Pražští radní odsouhlasili vznik veřejné sbírky na obnovu...

Praha 13: Kdy na úřad

Včera ve 13:12

Radnice Prahy 13 bude pro veřejnost otevřena i nadále dva dny v týdnu, v pondělí a ve středu.

Jak se chovat v době krizových opatření? Praha 2 zveřejnila odpovědi na nejčastější otázky

Včera ve 12:32

Vzhledem k dotazům veřejnosti, které se týkají především chování v době vládních pandemických opatření, připravila radnice Prahy 2 odpovědi. Lidé se tak z obrázků zveřejňovaných na sociálních sítí například dozví, zda mohou jít na procházku do parku bez roušky, nebo také, zda si mohou nechat...

V metropoli přibylo ve čtvrtek 1337 nových případů koronaviru

Včera ve 12:20

Laboratoře odhalily ve čtvrtek v Praze 1337 nových případů koronaviru. Je to výrazný pokles proti minulému čtvrtku, kdy v hlavním městě přibylo rekordních 1713 případů. V metropoli je nyní 22 825 nakažených, většina z nich má mírný průběh nemoci. Vyplývá to z údajů ministerstva...

Trhy na Kulaťáku se dočasně ruší

Včera v 08:56

Od 28. října se dle vládního nařízení na farmářských trzích mohou nabízet jen potraviny původem z ČR. Stánky mají být nejméně dva metry od sebe a na 400 metrech čtverečních tržiště by mělo být maximálně 20 lidí.

Praha 5 využije prvky městského mobiliáře

29. října 2020 ve 12:39

Rada městské části Praha 5 schválila možnost využívat prvky pražského mobiliáře. Od dohody s Magistrátem hl. m. Prahy si slibuje především úsporu finančních prostředků, kterou jednotný systém uličního vybavení nabízí. Dále také nový design, který má do budoucna za cíl nahradit různorodou směs...

Botanická zahrada Na Slupi uzavřena

29. října 2020 v 10:13

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze 2 zavřela i venkovní expozice.

Praha 11: Roušky a dezinfekce

29. října 2020 v 08:05

Pokud sháníte roušky nebo dezinfekci a je pro vás obtížné si je zajistit, kontaktujte Občanskou linku Prahy 11.

Další články
Nahoru