Dnes Středa - oblacno 2°C
Zítra Čtvrtek - snih 3°C
Středa 27. 1. 2021
Svátek má Ingrid
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Vláda nechává ekonomicky krvácet města a obce, zní z koalice. Pražský rozpočet přijde o miliardy
Ilustrační foto: David Playford / Freeimages.com

Vláda nechává ekonomicky krvácet města a obce, zní z koalice. Pražský rozpočet přijde o miliardy

Kvůli pandemii covid-19 počítá letos hlavní město s propadem příjmů přes 10 miliard. Také rozpočet na rok 2021 bude významně nižší. Podle náměstka primátora pro oblast financí a rozpočtu Pavla Vyhnánka (Praha Sobě) na něj dopadne „pokoronavirový“ vývoj ekonomiky i případné další kroky vlády, které nelze dopředu předvídat.

Hlavní město by mohlo v příštím roce hospodařit s daňovými příjmy 53,4 miliardy korun a ostatními běžnými výdaji 41,7 miliardy, což je meziročně méně. Kolik peněz půjde na investice, zatím nebylo rozhodnuto. Celkový rozpočtový rámec se zatím pohybuje okolo 75 miliard, číslo ale není končené a bude se ještě měnit. Návrh rozpočtu teprve budou projednávat pražští zastupitelé.

„Nejvíce budou v městské kase chybět příjmy hlavního města z rozpočtového určení daní, podle aktuálních prognóz v objemu převyšujícím šest miliard korun. Dalším výrazným minusem je pokles příjmů z jízdného v Pražské integrované dopravě, který by mohl dosáhnout až jeden a půl miliardy korun,“ vysvětlil Pavel Vyhnánek.

Vedení Prahy chce podle něj hledat úspory v běžných výdajích, které se dotknou všech oblastí s výjimkou základních služeb města. Na tom prý panuje shoda napříč celou koalicí. Investice Praha omezit nechce a případně si na ně peníze půjčí.

Praha dosud vyčlenila finance na mimořádné výdaje spojené s covidem-19 v celkové výši přesahující 1,6 miliardy korun. Jedná se o podporu postižených ekonomických sektorů, například prominutí poplatku za předzahrádky v rámci pandemie, mimořádné dotace na podporu cestovního ruchu či kultury nebo pořízení ochranných pomůcek, plicních ventilátorů a zajištění zdravotní péče.

„Přestože pražský rozpočet ztratil velkou část příjmů, chceme uchránit městské části před dopady pandemie. V letošním i příštím roce tedy nebudeme snižovat finance na jejich provoz. Nechceme se chovat jako vláda, která nechává ekonomicky krvácet města a obce,“ sdělil náměstek Vyhnánek.

Praha podle něj v příštím roce plánuje hospodařit s realistickým rozpočtem, který zohledňuje propad příjmů. Proto dojde ve většině oblastí v běžných výdajích ke škrtům, přičemž výjimkou jsou základní funkce města – systém Pražské integrované dopravy či svoz odpadů.

„Pro takovéto řešení se podařilo najít shodu napříč koaličními partnery. Škrty v běžných výdajích umožní městu udržet investiční tempo v objemu, který bezpodmínečně potřebuje pro svůj rozvoj. Koalice také jedná o formě podpory investic skrze úvěrové financování,“ řekl Vyhnánek.

Při sestavování rozpočtu na rok 2021 bude město muset operovat se třemi neznámými. Tou první je ochlazení ekonomiky v důsledku koronavirové pandemie. Další neznámou je, jak se projeví výše zpětně uplatněné daňové ztráty, takzvaný loss carryback, do městského rozpočtu.

„Poslední neznámou je nepředvídatelné chování vlády ve vztahu k ekonomice obcí a krajů a strategii zadlužování státu. S tím úzce souvisí hrozba zrušení superhrubé mzdy. Pokud bude návrh schválen, Praha ztratí další více než čtyři miliardy korun,“ dodal náměstek Vyhnánek.

Současný návrh rozpočtu nepočítá s vládou zamýšleným zrušením superhrubé mzdy. Pokud by se tak stalo a stát obcím výpadek příjmu nenahradil, tak by Praha přišla každý rok o 5,4 miliardy.

Průběžně bude město splácet své dluhy, letos splatila miliardu korun. Dluh je nyní asi 19 miliard. V příštím roce bude Praha  nadále průběžně splácet úvěry od Evropské investiční banky (EIB) a zároveň splatí první ze dvou pětimiliardových dluhopisů u EIB.


Krizová Linka EDA nově nabízí pomoc

Dnes v 09:44

Bezplatná krizová Linka EDA rozšiřuje své působení a nově nabízí pomoc všem lidem, kteří se obávají o své zdraví nebo zdraví svých blízkých.

Pátá a šestá městská část startují spolupráci v oblasti mobility

Včera ve 20:19

Starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková a místostarosta Prahy 6 Jakub Stárek se sešli, aby si předali zkušenosti mezi radnicemi a nastartovali spolupráci.

Praha představila veřejnosti informační web k očkování

Včera v 17:59

Magistrát ve spolupráci s městskou společností Operátor ICT a agenturou DDB Prague připravil komplexní informační kampaň o očkování proti nemoci covid-19 pro obyvatele Prahy.

Tři významné vzpomínkové akce připomenou Den památky obětí holocaustu

Včera v 16:12

Vzhledem k aktuální nepříznivé epidemiologické situaci a s ohledem na krizové opatření Vlády ČR proběhnou zítra akce v online prostoru.

Přihlaste svůj nápad do soutěže Adapterra Awards

Včera v 15:35

Třetí ročník soutěže Adapterra Awards odstartoval a až do konce letošního března mohou lidé na webuwww.adapterraawards.cz přihlašovat již hotové projekty, které pomáhají zvládat dopady klimatické krize.

Radnice oslovila lékaře na poliklinikách

Včera v 09:55

Magistrát požádal městské části o zaslání seznamu potencionálních zájemců o zřízení očkovacích míst v jednotlivých městských částech.

Očkování seniorů v pobytovém zařízení Prahy 4

25. ledna 2021 ve 20:20

V Praze 4 proběhlo očkování seniorů, kterým Ústav sociálních služeb Prahy 4 poskytuje odlehčovací pobytové služby. V pátek 22. ledna dostali první dávku vakcíny senioři a zaměstnanci v odlehčovacím zařízení Jílovská. V průběhu tohoto týdne by mělo proběhnout očkování seniorů 80+ v domech...

Další články
Nahoru