dnes
Neděle - zatazeno
-3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - polojasno
4°C
Komentáře

Pokrytectví na entou: Platí konkurenci českých firem. Proč? Rozdají to několika firmám, přitom to je částka, která by stačila na to, aby si každý důchodce polepšil jednorázově o 17 000 korun!

Od každé národní vlády se očekává, že bude pracovat ve prospěch svých občanů. Má podporovat národní instituce, školy, vědu, ale i podnikání. V poslední oblasti, podpoře podnikání, se vláda ANO, ČSSD a KDU-ČSL chová věru podivně.

Jistě existuje několik firem, korporací, které si nemohou na přízeň vlády stěžovat. Výborně se má Agrofert ministra financí Babiše, podporu vlády má i Auto Škoda, a.s. Zatímco první státu nepřináší nic, Škodovka je velmi cenným podnikem a možná si nějakou podporu zaslouží. Problém však spočívá v tom, jak vláda škodí většině českých firem tím, že podporuje jiné, zcela nepotřebné firmy, jak deformuje podnikatelské prostředí a konkurenci, jak vydává peníze za tvorbu pracovních míst v době, kdy máme nejnižší nezaměstnanost v Evropě. Čím vláda tak škodí podnikání v ČR? Přece rozdáváním investičních pobídek.

Investiční pobídky byly původně myšleny jako nástroj motivace firem, aby začaly podnikat v ČR, aby vytvářely pracovní místa a aby přinášely do ČR nové technologie a inovace. Jak se to zvrtlo, posuďte sami.

Vláda ANO, ČSSD a KDU-ČSL rozdala za poslední tři roky investiční pobídky v hodnotě téměř 40 miliard Kč. To je samo o sobě obrovská suma, ovšem její nesmyslnost zvýrazní fakt, že těchto 40 miliard Kč dala vláda pouze 258 firmám. Skutečně, nepřepsal jsem se a vy jste se nepřehlédli – 258 firem si rozdělilo 40 miliard Kč!

Převážně šlo o firmy velké, a to ze 70 % zahraniční. V drtivé většině jsou to firmy výrobní, s programem, který nemá žádnou inovativní hodnotu, a dokonce většinou s výrobou, kterou dělá v ČR řada českých firem. Mnohé z podpořených firem mají vysoké zisky, některé dokonce i obrat, který se blíží rozpočtu České republiky. Jedním z vysvětlení, proč vláda rozdává investiční pobídky je prý tvorba pracovních míst. Zajímavé jistě je, že jedno pracovní místo bylo podpořenými firmami zřízeno v průměru za 1,5 milionu korun. V jednotlivých případech, a zní to neuvěřitelně, zřídily podpořené firmy jedno pracovní místo i za desítky milionů korun!

Shrnuto to znamená, že vláda ČR podporuje obrovskými částkami několik málo vybraných zahraničních firem. Vláda ČR rozdáváním investičních pobídek dále zhoršuje strukturu našeho průmyslu a dělá z České republiky montovnu a skladiště Evropy. Vláda ČR podporuje cizí konkurenty českých firem, které od vlastní vlády žádnou podporu nedostávají. Vláda ČR podporuje firmy, které to podle svého zisku a obratů nepotřebují. Vláda ČR podporuje tvorbu pracovních míst v době, kdy české firmy mají zoufalý nedostatek zaměstnanců.

Tak bychom mohli pokračovat, ale lepší bude, když si čtenáři najdou fakta o investičních pobídkách v analytických zprávách, které zpracovala Asociace podnikatelů a manažerů společně s Centrem pro občanské svobody.

K dispozici jsou čtyři tiskové zprávy:

Cizince vláda podporuje, Čechy ne. Proč?

Černá díra na (naše) peníze

Tomu dala, tomu víc, tomu málo, tomu nic

Podivnosti a excesy v udílení investičních pobídek

Investiční pobídky a to, jak je vláda ANO, ČSSD a KDU-ČSL rozdává, jsou nástrojem pokřivování podnikatelského prostředí. Považuji za pokrytecké, když tato vláda prezentuje veřejnosti EET, která nic pozitivního nepřinesla, jako nástroj narovnávání podnikatelského prostředí a potom rozdá několika vybraným firmám 40 miliard korun. Jen pro jednoduché srovnání, je to částka, která by stačila na to, aby si každý důchodce polepšil jednorázově o 17000 Kč, nebo dostával po tři roky měsíčně 500 Kč navíc k svému důchodu.

Je zřejmé, že pro jedny, ty vybrané, má vláda spoustu peněz na podporu jejich podnikání, zatímco pro druhé, statisíce drobných podnikatelů, má jen zákazy, sankce a další a další povinnosti.

Radomil Bábek, předseda výboru Podnikatelských odborů

Názory uveřejněné v rubrice KOMENTÁŘE nemusí vyjadřovat stanoviska a názory redakce.
 
  


Nikdy jsem proti ní neřekl jedinou větu. Moje kritika na její stranu je podléhání Kalouskovi a jeho straně

Včera v 09:07

Neútočím na svobodu slova. Nikdy jsem proti ní neřekl ani jednu jedinou větu. Moje kritika České televize je podléhání Kalouskovi a jeho straně, což mimochodem odchod těch topkařů z Vladislavského sálu dokonale prokázal.

Okamura přitvrdil: Umělé nálepkování, agresivní dehonestace a likvidování názorových oponentů je představa demokracie v podání těchto lidí? Tuhle atmosféru už Evropa zažila při nástupu Hitlera!

Včera v 09:05

Prohlížím si reportáže o aktuálních demonstracích studentů a dalších lidí za „dodržování Ústavy a demokracie“ a nestačím se divit – v projevech v Plzni například padla výzva, aby „nedávno zvolení poslanci SPD okamžitě složili mandáty ve prospěch ODS a TOP 09“. Další člověk si tam stěžoval, že...

Navrhla ho vykastrovat! Argumenty jsou zástěrkou, obzvláště po té, co je po pár hodinách vyhodila

Včera v 08:53

Vláda navrhla vykastrovat služební zákon! Loni se tento zákon novelizoval a byla na jeho podobě shoda i s resorty vedené hnutím ANO. Argumenty o otevřenosti a přitáhnutí odborníků jsou zástěrkou, obzvláště po té, co je tato vláda po pár hodinách vyhodila!  

Možná je zlosyn, ale zcela jistě není imbecil! Imbecil je ale zcela jistě každý, kdo té historce věří

Včera v 07:37

Putin je možná zlosyn, ale zcela jistě není imbecil, aby k atentátu na agenta použil unikátní vystopovatelnou chemickou látku. Imbecil je ale zcela jistě každý, kdo té historce věří.

Jenže, co když je vlevo dole? To ho už nikdo nikdy nenajde. Ani Ovčáček

15. března 2018 ve 12:05

Mynář, Nejedlý a Tvrdík odletěli do Číny hledat šéfa CEFC Jie Ťien-minga. Jenže, co když je vlevo dole? To ho už nikdo nikdy nenajde. Ani Ovčáček.

Marek Benda: Výhrady vlády ke zmírnění protikuřáckého zákona jsou směšné

14. března 2018 v 10:28

Vláda na dnešním jednání nepodpořila návrh na zmírnění protikuřáckého zákona, který předložila skupina 86 poslanců v čele s Markem Bendou. Benda s argumenty vlády proti zákonu nesouhlasí a poukazuje na nekonzistenci postojů Andreje Babiše.

Jestli se jeho teorie ukáže pravdivá, tak jde o úplně něco jiného a statisíce lidí v tomto státě s posypanými hlavami to umožní

14. března 2018 v 07:05

Myslím, že cílem Andreje Babiše není dohodnout se na většinové vládě. Ale vysypat lidem na hlavu pytle peněz (vyšší důchody, jízdné zadarmo, „nižší daně"), zneškodnit Českou televizi a pak vyvolat předčasné volby, ve kterých se pokusí získat veškerou moc v zemi.

Smrtelné nebezpečí prý čeká na lidí v domech i bytech, skrytý zabiják decimuje lidské zdraví. Podle Korce je to velký paradox, protože se o něm ví už hodně dlouho

13. března 2018 v 07:08

Česká republika bohužel dlouhodobě platí za rakovinovou velmoc. Mnozí to připisují životnímu stylu – tučnému jídlu, kouření, zplodinám z továren, vdechování výfukových plynů atd. Lidé si přitom ale často neuvědomují, že na ně rakovina může číhat přímo v jejich domě nebo bytě. Velký...

Praha 3 ke komplikacím kvůli uzavírce ulice Husitská: Prioritou je nyní zajistit průjezdnost MHD Seifertovou

12. března 2018 v 17:51

Dlouho očekávaná uzavírka Husitské ulice byla dnes spuštěna. Dopravní opatření k této situaci připravoval odbor dopravních agend Magistrátu hl. m. Prahy, samotná rekonstrukce je realizována Technickou správou komunikací hl. m. Prahy, a. s.

A to se nesmělo stát, neboť se v něm mnozí pozvaní poznali a v posthavlistické společnosti se to nenosí. K jejich smůle není malicherností ani tehdy, když „modravský demokratický tunelář” potom financuje knihovnu Václava Havla

12. března 2018 v 07:05

 Vrátil jsem se z Hradu…a? Byl jsem skutečně až „po okraj” pln dojmů. Již na Hradčanském náměstí očekávala nás, poslance a ostatní hosty, již tradiční vítací jednotka rychle reaktivovaných demonstrantů. Ti by se, ve spravedlnosti sobě vlastní, bouřili na příslušný povel snad asi i tehdy, kdyby...

Po několika dnech kavárenských urážek vrátil úder se vším všudy. Kéž by začali znova vyrůstat muži s takovou povahou

11. března 2018 v 07:06

Mohu si myslet, že prezidentský projev mohl být i o něčem jiném, ale Miloši Zemanovi nemůže nikdo upřít srdce bojovníka. Po několika dnech kavárenských urážek vrátil úder se vším všudy. Kéž by začali znova vyrůstat muži s takovou povahou.

Sarkasticky si rýpnul: No, já bych řekl, že na to tedy přišel hodně pozdě. Ale po dlouholetém normalizačním komunistovi zase nelze chtít zázraky

11. března 2018 v 07:04

Senátor Veleba nebude na podzim obhajovat mandát. Člověk prý musí vědět, kdy má skončit. No, já bych řekl, že na to tedy přišel hodně pozdě. Ale po dlouholetém normalizačním komunistovi zase nelze chtít zázraky.

ODS: Útoky prezidenta Zemana na veřejnoprávní média jsou naprosto nepřijatelné

9. března 2018 v 16:59

Miloš Zeman ve svém inauguračním projevu zaútočil na veřejnoprávní média, konkrétně Českou televizi. Občanští demokraté považují útoky hlavy státu na Českou televizi za nepřijatelné.

Ostře se pustil do Kalouska: Vrátil bych se, beru to odspodu, k panu Kalouskovi. Náš symbol korupce a demagogie. Víte, jak se kontrolovalo za pana Kalouska? To nebyl žádný plán. Pamatujete si, jak tady vydíral ODS a zneužil FAU vůči Vondrovi? A volal poli

9. března 2018 v 11:05

Vrátil bych se, beru to odspodu, k panu Kalouskovi. Náš symbol korupce a demagogie. On tu mluví o kontrolách. Tak toto je manuál kontroly hospodaření a toto je plán veřejnosprávních kontrol odboru 17. To, co jsem zavedl já na Ministerstvu financí. A víte, jak se kontroloval za pana Kalouska? To...

Kalousek obviňuje soudruha Smirnova z přílišného optimismu. Ale Komsomolskaja pravda slaví oprávněně, uznal

9. března 2018 v 11:02

„Jak se to vezme. ,Náš´ člověk to není zcela určitě. ,Jejich´ člověk je to už dávno, takže Komsomolskaja pravda slaví oprávněně. Ale garantovat těch 5 let… To je soudruh Smirnov velký optimista..“  

Další články
Nahoru