Dnes Středa - zatazeno 25°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 29°C
Středa 29. 6. 2022
Svátek má Petr a Pavel
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Vláda chystá podraz na zdravotníky, zní z ČSSD
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Zdroj foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Vláda chystá podraz na zdravotníky, zní z ČSSD

Pětikoalice se zavázala ve vládním programovém prohlášení, že do konce volebního období zajistí pravidelnou zákonnou valorizaci plateb za státní pojištěnce dle inflace. Teď začínají do médií prosakovat informace, že ve skutečnosti vláda chystá pravý opak - zmrazit platby státu za své pojištěnce.

Státní platby měly od letošního 1. ledna podle návrhu předchozí vlády vzrůst o 200 korun na osobu, což by do zdravotnického systému přineslo podle odhadů minimálně 14 miliard korun. Zatím k tomu ale nedošlo. Podle představitelů Ministerstva zdravotnictví bude případné škrtnutí navýšení plateb ještě předmětem dalších jednání.

Možnost změny strategie se vůbec nelíbí ČSSD, která byla v předchozí vládě vedené Andrejem Babišem z hnutí ANO.

„Zmrazení plateb za státní pojištěnce, tedy faktické snížení příjmů zdravotnických zařízení v době vysoké inflace, se v žádném případě nesmí stát. Vláda chystá podraz na naše zdravotníky. Platí zde okřídlená fráze ,sliby-chyby´,“ uvedla v prohlášení sociální demokracie.

Tento krok by měl podle levicové strany v konečném důsledku přímý vliv na chod a kvalitu zdravotnictví v Česku. 

„Návrh na pravidelnou valorizaci plateb za státní pojištěnce byl jeden z mála bodů, které jsme ve vládním prohlášení s vděkem kvitovali. O to hlasitěji je potřeba odmítnout jeho brutální porušení. Je to podraz na naše zdravotníky,“ podotkl místopředseda ČSSD a lékař Robin Šín.

„Jakékoliv chytračení, škrty či posunutí těchto závazků až na konec volebního období razantně odmítáme. Primárním aspektem moderního zdravotnictví musí být předvídatelné a jasně definované financování. My všichni si musíme uvědomit, že pokud bude stát posílat méně peněz do systému, budou si ho muset lidé platit ze svého. Nebo se sníží kvalita péče,“ dodal předseda ČSSD Michal Šmarda.

 


Autor: Karel Netolický

Prokop: Kompetenční centrum digitalizace? Pražany to bude hodně stát, ale nic z toho nevznikne

10. května 2022 v 08:56

Pražští radní včera opět schválili Smlouvu o zajištění služeb kompetenčního centra digitalizace procesů, agend a jejich robotizace. Kriticky na to reagoval předseda hnutí ANO v Praze Ondřej Prokop.

Prokop: Koalice primátora Hřiba kryje Čižinského Prahu Sobě a odmítla projednat předražené stěhování TSK

28. dubna 2022 ve 14:50

Dnes jsem na jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy navrhoval projednat sporné a předražené stěhování Technické správy komunikací hl. m. Prahy (TSK do nových prostor. Otazníků je hned několik a domnívám se, že se zvláště náměstek primátora Adam Scheinherr, který za stěhováním stojí, má z čeho...

Poslankyně Zajíčková: Návrh novely zákona o pedagogických pracovnících obsahuje řadu smysluplných změn

17. dubna 2022 v 06:28

Návrh novely například zavádí adaptační období pro začínající učitele, které by mělo snížit riziko brzkého odchodu mladých učitelů ze školství. Další významnou změnou je ukotvení uvádějícího, provázejícího i třídního učitele a garance platů pedagogických pracovníků navázáním na průměrnou mzdu...

Vyjádření pražských politiků k napadení Ukrajiny

24. února 2022 v 16:21

Pražští zastupitelé dnes schválili okamžitý finanční dar ve výši 10 milionů korun humanitární organizaci Člověk v tísni na pomoc obyvatelům Ukrajiny, která se v noci na čtvrtek stala terčem ozbrojené invaze ze strany Ruska. Na potřebě pomoci Ukrajině a potřebě vyjádřit s ní solidaritu se shodují...

Udženija: Kvůli asociální a diskriminační politice se Pražané bojí o střechu nad hlavou

24. února 2022 v 11:36

„Adam Zábranský, pražský radní pro bydlení a transparentnost za Pirátskou stranu se v médiích rád chlubí, co všechno dělá pro to, aby Pražané měli dostupné bydlení. Realita je ale opačná. Kvůli nové strategii magistrátu musí nájemci místo smlouvy na dobu neurčitou každé dva roky čekat na...

Další články
Nahoru