dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - snih
2°C
Vize územního plánování: nepřekročitelnost hranic Prahy, metropole se nerozroste  „do polí“
Ilustrační foto: Packa / Wikimedia Commons

Vize územního plánování: nepřekročitelnost hranic Prahy, metropole se nerozroste „do polí“

Magistrátní výbor pro územní rozvoj projednal první výstupy z tvorby nového územního plánu. Institutu plánování a rozvoje Prahy (IPR), který nový metropolitní plán připravuje, předložil výboru k projednání takzvané odůvodnění územního plánu a IPR má v současné době hotovy i návrhové výkresy. Výbor vzal průběžné výsledky jednomyslně na vědomí.

Odůvodnění obsahuje například několik pravidel, kterými by se územní plánování mělo řídit. Mezi nimi je třeba nepřekročitelnost hranic Prahy, tedy město by se nemělo rozrůstat „do polí“, definice zastavitelného a nezastavitelného území nebo vymezení toho, co je veřejné a co soukromé, což bude řešit veřejná prostranství jako ulice či náměstí.

Hlavní město Praha se už nebude rozrůstat za své současné hranice. Stavět by se mělo uvnitř na takzvaných brownfieldech nebo v rozvojových územích. Plochy, na kterých se dá uvnitř města stavět, tedy takzvaná rozvojová území, by se v případě výstavby domů vešlo podle propočtu IPR až 432 000 obyvatel. V současné době je hustota obyvatel v Praze 56 lidí na hektar zastavěné plochy, ekonomicky ale začíná město fungovat při koncentraci zhruba stovky obyvatel na hektar.

Rovněž bude platit pravidlo výškové regulace. „Bez toho, aby Praha měla výškovou regulaci, tak bez toho by nemohla existovat," řekl na jednání architekt Roman Koucký z IPR.

Návrhové plány jsou pak mapy k jednotlivým tématům a problematikám územního plánu. Dohromady dávají celkový obraz charakteru města včetně jeho předností i nedostatků. To znamená, že v materiálu lze najít například mapy, které ukazují, v kterých částech města chybí lidem parky. Až 300 000 lidí v Praze má park vzdálen od bydliště více než 1,5 kilometru.

Nahradí plán z přelomu tisíciletí

Metropolitní plán má řešit primárně Prahu jako celek, nikoliv jako jednotlivé drobné plochy. Hlavní město se skládá z 57 městských částí a 22 správních obvodů. Nový územní plán má nahradit plán schválený v roce 2000. Podle odhadu IPR by měl být schválen v roce 2017.

Oproti starému se liší například tím, že vymezuje urbanistické lokality. Ty identifikují v rámci městských částí jednotlivé plochy a místa, která chrání před necitlivou výstavbou.

Například, když charakterizuje území jako vilovou zástavbu, nesmí se tam postavit panelák. Druhým rysem nového plánu je, že bude vrstevnatý. Starý přesně určuje, co může na dané ploše stát.

V novém to tak není, charakterizuje pouze přípustnou zátěž pro dané území. Město také počítá s tím, že pro vybrané lokality bude vypracován podrobnější územní plán.


Další články
Nahoru