dnes
Čtvrtek - zatazeno
10°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
Pražská kultura

Vivienne Westwoodová. Příběh, jak ho ještě nikdo nikdy nevyprávěl

Vivienne Westwoodová je jednou z ikon současnosti. Módní návrhářka, aktivistka, spolutvůrkyně punku (a jeho proslulé image), globální oděvní značka, ale také babička, jednoduše opravdová žijící legenda. Obojí – jak její jméno, tak obchodní značka – jsou celosvětově známé. Ve své vlasti, Velké Británii, dosáhla dokonce statutu „Národního pokladu“ jako uznávaná, nebojácná žena, skutečná ikona. 

Příběh vylíčený s veškerým půvabem a nádherou Vivienniným jedinečným vypravěčským stylem, podaný z neočekávané perspektivy a s vášnivou upřímností: „Živí zasluhují respekt. Mrtví zasluhují pravdu. Ian a já se to snažíme splnit a já jsem nadšená, že toto bude můj příběh, příběh, jak ho ještě nikdo nikdy nevyprávěl.“

Poprvé a jedinkrát Vivienne přímo spolupracuje na jedinečných osobních memoárech a autorizované biografii. Promlouvá vlastním hlasem za přispění vzpomínek a výpovědí široké sítě přátel, rodiny i spolupracovníků. Díky skvělé a hluboce vnímavé spolupráci s Ianem Kellym (mimo jiné držitelem ceny za biografii módního excentrika Beau Brummella a svůdce Giacoma Casanovy) přináší tento životopisný příběh pohled historika a Viviennina přítele v jedné osobě, pohled na život a dílo jedné z nejvlivnějších osobností naší doby.

Ian Kelly popisuje svou přítelkyni a múzu takto: „Vivienne je daleko víc než to, co vidíte na první pohled. Je vášnivě oddána lidským právům a ekologii a jsem nadšený, že mohu říct pravdu o ženě s velkým srdcem, vřelé a vtipné, jejíž tvář i oblečení jsou známé po celém světě, ale která byla také učitelkou na základní škole v Derbyshiru, potkala Malcoma McLarena, zamilovala se do něho a spolu změnili svět.“

Do tohoto životopisu svými unikátními příhodami a dopisy významně přispěli mnozí z její eklektické skupiny přátel, aktivistů a spřízněných duší – od Pamely Anderson přes prince Charlese, Shami Chakrabati, Sarah Jessiku Parker, Naomi Campbell, Jerryho Halla či Boba Geldofa až po Juliana Assange, stejně jako její nejbližší rodina, partneři z módní branže a manžel Andreas Kronthaler.

Vivienne Swire se narodila ve venkovském Derbyshiru. Do Londýna přišla, když jí ještě nebylo dvacet. Brzy se vdala, rozvedla a narodil se jí první potomek – Ben. Krátce nato potkala Malcolma McLarena.
Společně vytvořili celosvětový fenomén punku – začalo to všechno tím, že se ujali managementu kapely Sex Pistols a na konci King´s Road si otevřeli obchod s oblečením. Pak přišel ještě syn Joe, který později založil značku Agent Provocateur.

Tak začala Viviennina cesta za sebepoznáním a intelektuální ctižádostí, které ji na základě studia maleb z 18. století přivedly k vlastním módním kolekcím a pomohly jí stát se zřejmě nejlepší střihačkou v módním průmyslu.

Svým dokonalým zvládnutím krejčovského řemesla rovněž zásadně ovlivnila vývoj módy, například se zasadila o rozvoj a oživení produkce tvídu ve Velké Británii a o jeho znovuzrození v oděvních modelech.
 
Její životní elán a ideály ji posouvaly stále více směrem k politickému aktivismu, a tak bychom ji teď našli v předsednictvu organizace Liberty, bojující za lidská práva, a mezi mluvčími Greenpeace. V podstatě všechny své peníze věnuje na záchranu pralesů a Arktidy. Žije skromně se svým manželem, jehož potkala (coby studenta) na svých přednáškách o módě. Její muž Andreas je o pětadvacet let mladší. Vivienne Westwoodová však v žádném případě, a to ani ve svých čtyřiasedmdesáti letech, nemá zájem odejít do důchodu nebo se stáhnout do ústraní.

vivienne-westwoodova-nahled


Další články
Nahoru