Dnes Úterý - prehanky-dest 18°C
Zítra Středa - zatazeno 23°C
Úterý 6. 6. 2023
Svátek má Norbert
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Vítkov má propojit s Karlínem lávka nad tratí, stavět by se mohla za pět let
Plánovaná lávka na vrch Vítkov. Vizualizace: Magistrát hl. m. Prahy

Vítkov má propojit s Karlínem lávka nad tratí, stavět by se mohla za pět let

Praha plánuje postavit lávku pro pěší, která propojí vrch Vítkov s Karlínem. Povede nad železniční tratí z Pernerovy ulice. Dosluhující městská rada tento týden v pondělí schválila memorandum se soukromým developerem, který městu poskytne pro stavbu pozemek u svého plánovaného domu. Z karlínské strany bude lávka přístupná s pomocí výtahu, náklady na její vybudování město odhaduje na 67,6 milionu korun. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Z Karlína bude díky lávce pohodlnější přístup do parku na Vítkově. Nová bezbariérová lávka překlene železniční trať z Pernerovy ulice přes nový bytový dům a umožní pohodlnější cestu pro pěší na Vítkov a dále na Žižkov.

Nová lávka navazuje v prodloužené ose Peckovou ulicí na most Holešovice-Karlín přes Vltavu, který se aktuálně staví. Z karlínské strany bude na lávku přístup výtahem ve věži u bytového domu soukromého investora, lávka překlene železniční trať a napojí se na pěší trasy směřující na vrch Vítkova. Pěší trasy v parku upraví podle představ magistrátu radnice Prahy 3.

V ulici Pernerova vyrostou dva bytové domy. Mezi nimi bude stát věž s výtahem, ze kterého povede zastřešená lávka na Vítkov. Bude dlouhá 56 metrů a široká necelé tři metry. Svojí podobou bude odkazovat na železnici, nad kterou se bude tyčit.

„A polohou naváže na Štvanickou lávku, kterou momentálně stavíme. Bytový dům i samotná lávka výrazně zlepší prostupnost města. Díky novým investicím se bude možné nově dostat bezbariérově na vrch Vítkova a také k Vojenskému historickému ústavu,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Investorem lávky je hlavní město, pražští radní v pondělí schválili studii proveditelnosti. Technická správa komunikací hl. m. Prahy nyní začne zpracovávat stavební projekt. Stavět by se mohlo začít do pěti let.

Můstek je navržen jako zastřešená ocelovo-betonová transparentní konstrukce složená ze subtilních prvků. Jedná se o takzvaný Vierendelův nosník doplněný o tažené diagonály. Dva podélné nosníky jsou spojeny ocelovými příčníky do prostorově tuhé krabicové konstrukce, do které jsou vloženy takzvané UHPFRC (ultra-high performance fibre reinforced concrete, pozn. aut.) panely mostovky a střechy. 

Na vítkovské straně se bude lávka opírat o mikropiloty. Zábradlí je tvořeno tenkou ocelovou sítí na celou výšku lávky. Osvětlení lávky je zajištěno pomocí podélných LED pásků vložených do konstrukce osvětlující pochozí plochu.

Hlavní pole nosníků bude mít délku 56 metrů, šířka nosné konstrukce je 2,8 metru, průchozí šířka je 2,5 metru a celková výška konstrukce dosahuje 3,25 metru.

U lávky vyrostou dva nové domy soukromého investora Richarda Sobotky. Ty jsou navrženy tak, aby jejich výška odpovídala nejvyšším domům v uličním bloku, tedy 29 metrů, a jsou nižší než většina ostatních novostaveb v Karlíně. Stavba bude mít celkem devět nadzemních podlaží se 77 byty, sedmi nebytovými jednotkami a 75 parkovacími stáními.  

Praha před časem vypsala tendr s předpokládanou hodnotou 98,2 milionu korun bez DPH na první část plánovaných úprav vrchu Vítkov. Budou zahrnovat nový povrch a úpravy zeleně v okolí památníku, kde by mělo přibýt mimo jiné i bistro s veřejným WC. Jde o první část úprav, které podle plánů města potrvají několik let.


Autor: Jan Puci

První pokuta pro hlavní město za protisoutěžní loterijní vyhlášky byla potvrzena

Včera v 08:19

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna potvrdil prvostupňové rozhodnutí, jímž byla hlavnímu městu Praze uložena pokuta ve výši 2 679 000 korun za porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže v souvislosti s loterijními vyhláškami. Rozklad podaný hlavním městem předseda...

Za hmyzem do Letňan

Včera v 07:55

Poznejte náš hmyz na naučné procházce za drobnou havětí se spolkem Darwin ve středu 14. června.

Jedlá školní zahrada ve Stodůlkách

Včera v 07:48

Nová jedlá školní zahrada se otevírá ve čtvrtek 8. června při Fakultní základní škole profesora Otokara Chlupa Pedagogické fakulty UK ve Stodůlkách díky spolupráci mezi společností Lidl a programem Skutečně zdravá škola.

Muzejní noc na 1. lékařské fakultě UK otevře běžně nepřístupná místa

Včera v 05:32

I letos se 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy zúčastní Festivalu muzejních nocí. V pátek 16. června bude možné navštívit anatomické muzeum, stomatologické muzeum a Faustův dům. Před zahájením prohlídek proběhne v Anatomickém ústavu 1. LF UK přednáškové odpoledne, na kterém zazní například...

Praha 1: Spolkový den v parku Kampa

4. června 2023 v 18:10

Spolkový den se koná ve čtvrtek 15. června od 15 hodin v parku Kampa.

V pítku v parku u Chodovské tvrze neteče voda, hnízdí tady modřinka

4. června 2023 v 16:30

Sýkorka modřinka se ke hnízdění vybrala i letos netypické místo, pítko v parku u Chodovské tvrze.

Barvám neutečeš v Centrálním parku Prahy 13

4. června 2023 ve 14:38

Barvám neutečeš, běžecký závod, kterého se účastní nejen dospělí běžci, ale i děti, senioři nebo celé rodiny, kdy nejde o čas, ale především o zábavu se koná v sobotu 10. června od 9 do 16 hodin.

Den s Policií ČR Praha

2. června 2023 v 15:47

V sobotu 10. června proběhne na Letenské pláni již třináctý ročník Dne s Policií České republiky. Návštěvníci se mohou od 10 do 16 hodin těšit na množství vystavené policejní techniky a ukázky činností policistů.

Sobota: Na Kulaťák na trhy

2. června 2023 v 15:39

Sobotní trhy na Kulaťáku se konají od 8 do 14 hodin. Kromě tradiční nabídky se můžete těšit i na osvěžující ledové nápoje od The Tea Republic, Česko.  

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 23. týden

2. června 2023 ve 12:20

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru