Dnes Čtvrtek - jasno 0°C
Zítra Pátek - zatazeno -2°C
Čtvrtek 8. 12. 2022
Svátek má Květoslava
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Vítkov má propojit s Karlínem lávka nad tratí, stavět by se mohla za pět let
Plánovaná lávka na vrch Vítkov. Vizualizace: Magistrát hl. m. Prahy

Vítkov má propojit s Karlínem lávka nad tratí, stavět by se mohla za pět let

Praha plánuje postavit lávku pro pěší, která propojí vrch Vítkov s Karlínem. Povede nad železniční tratí z Pernerovy ulice. Dosluhující městská rada tento týden v pondělí schválila memorandum se soukromým developerem, který městu poskytne pro stavbu pozemek u svého plánovaného domu. Z karlínské strany bude lávka přístupná s pomocí výtahu, náklady na její vybudování město odhaduje na 67,6 milionu korun. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Z Karlína bude díky lávce pohodlnější přístup do parku na Vítkově. Nová bezbariérová lávka překlene železniční trať z Pernerovy ulice přes nový bytový dům a umožní pohodlnější cestu pro pěší na Vítkov a dále na Žižkov.

Nová lávka navazuje v prodloužené ose Peckovou ulicí na most Holešovice-Karlín přes Vltavu, který se aktuálně staví. Z karlínské strany bude na lávku přístup výtahem ve věži u bytového domu soukromého investora, lávka překlene železniční trať a napojí se na pěší trasy směřující na vrch Vítkova. Pěší trasy v parku upraví podle představ magistrátu radnice Prahy 3.

V ulici Pernerova vyrostou dva bytové domy. Mezi nimi bude stát věž s výtahem, ze kterého povede zastřešená lávka na Vítkov. Bude dlouhá 56 metrů a široká necelé tři metry. Svojí podobou bude odkazovat na železnici, nad kterou se bude tyčit.

„A polohou naváže na Štvanickou lávku, kterou momentálně stavíme. Bytový dům i samotná lávka výrazně zlepší prostupnost města. Díky novým investicím se bude možné nově dostat bezbariérově na vrch Vítkova a také k Vojenskému historickému ústavu,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Investorem lávky je hlavní město, pražští radní v pondělí schválili studii proveditelnosti. Technická správa komunikací hl. m. Prahy nyní začne zpracovávat stavební projekt. Stavět by se mohlo začít do pěti let.

Můstek je navržen jako zastřešená ocelovo-betonová transparentní konstrukce složená ze subtilních prvků. Jedná se o takzvaný Vierendelův nosník doplněný o tažené diagonály. Dva podélné nosníky jsou spojeny ocelovými příčníky do prostorově tuhé krabicové konstrukce, do které jsou vloženy takzvané UHPFRC (ultra-high performance fibre reinforced concrete, pozn. aut.) panely mostovky a střechy. 

Na vítkovské straně se bude lávka opírat o mikropiloty. Zábradlí je tvořeno tenkou ocelovou sítí na celou výšku lávky. Osvětlení lávky je zajištěno pomocí podélných LED pásků vložených do konstrukce osvětlující pochozí plochu.

Hlavní pole nosníků bude mít délku 56 metrů, šířka nosné konstrukce je 2,8 metru, průchozí šířka je 2,5 metru a celková výška konstrukce dosahuje 3,25 metru.

U lávky vyrostou dva nové domy soukromého investora Richarda Sobotky. Ty jsou navrženy tak, aby jejich výška odpovídala nejvyšším domům v uličním bloku, tedy 29 metrů, a jsou nižší než většina ostatních novostaveb v Karlíně. Stavba bude mít celkem devět nadzemních podlaží se 77 byty, sedmi nebytovými jednotkami a 75 parkovacími stáními.  

Praha před časem vypsala tendr s předpokládanou hodnotou 98,2 milionu korun bez DPH na první část plánovaných úprav vrchu Vítkov. Budou zahrnovat nový povrch a úpravy zeleně v okolí památníku, kde by mělo přibýt mimo jiné i bistro s veřejným WC. Jde o první část úprav, které podle plánů města potrvají několik let.


Autor: Jan Puci

Zákaznické centrum innogy se přestěhovalo

Včera v 07:01

Z Chodova na Pankrác se přestěhovalo zákaznické centrum innogy.

Výstava: Andělíčci, Andělé …a Andělky

6. prosince 2022 v 08:08

Až do Nového roku najdete v Praze 3, ve vinotéce a galerii U Posledního soudu výstavu obrazů, kreseb, šperků, keramiky a skla.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 49. týden

2. prosince 2022 v 15:39

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Výstava nožů na Novoměstské radnici

2. prosince 2022 v 09:44

Na podzimní prodejní výstavě na Novoměstské radnici v Praze 2 bude 4. prosince k vidění nejlepší produkce nožířského umění v Evropě a v ČR.

Obyvatelé Prahy 14 budou mít možnost žádat o dotace

1. prosince 2022 ve 21:33

Obyvatelé Prahy 14, kteří plánují ve svých domech či jejich okolí sázet zeleň nebo zavést opatření, která pomáhají zadržovat vodu v krajině – například zachytávat dešťovou vodu na zalévání zahrad, či obyvatelé, kteří plánují vzdělávací či zážitkový projekt v oblasti ekologie, mohou získat dotaci...

Další články
Nahoru