dnes
Středa - zatazeno
-1°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
0°C
pozítří
Pátek - zatazeno
-2°C
Vítězem prezidentské debaty v Praze Fischer, druhý Hilšer, třetí Horáček
Pražský hrad, sídlo prezidenta ČR. Foto: archiv

Vítězem prezidentské debaty v Praze Fischer, druhý Hilšer, třetí Horáček

Veřejnou předvolební debatu prezidentských kandidátů v pražském DOXu vyhrál Pavel Fischer. Posluchači středeční debaty a diváci jejího online streamu hlasovali metodou Demokracie 21, která umožňuje udělit více pozitivních hlasů a jeden negativní.
Veřejnou debatu pořádali ve středu 20. prosince autoři online volební hry Prezident 21 a zúčastnili se jí všichni prezidentští kandidáti kromě Miloše Zemana a Miroslava Topolánka. Hlavním tématem byla demokracie a její budoucnost, hovořilo se tak například o občanské společnosti nebo veřejnoprávních médiích. Příchozí voliči naplnili maximální kapacitu pražského DOXu a ostatní mohli sledovat událost online díky živému streamu.

V průběhu debaty měli možnost všichni přítomní i online diváci rozdělovat zúčastněným kandidátům hlasy, aby ohodnotili jejich počínání na debatě. Na webu přidělovali mezi kandidáty až tři pozitivní hlasy a jeden negativní. Celkem se takto vyjádřilo 707 Čechů a vítězem debaty se stal Pavel Fischer. Od hlasujících získal 310 hlasů pro a 15 proti. Celkem měl tedy 295 hlasů.

Na druhém místě skončil Marek Hilšer, který měl ze všech kandidátů vůbec nejméně negativních hlasů, a to pouze 4. Jeho celkové skóre po součtu kladných a záporných preferencí bylo 276. Za Hilšerem následoval Michal Horáček se součtem 335 hlasů. Na posledním místě skončil po debatě Petr Hannig, který měl více negativních hlasů než pozitivních. Celkový počet byl po sečtení pro a protihlasů minus 142. Druhý nejvyšší počet negativních reakcí měl Jiří Drahoš, bylo jich 165 oproti 193 pozitivním.

Ze statistik také vyplývá, že pro vítěznou možnost, tedy pro Pavla Fischera, hlasovalo 44 % procent lidí. „To je právě to, o co nám jde. Díky systému Demokracie 21, který využívá efektu více hlasů a jednoho hlasu negativního, dokážeme najít kandidáta, na kterém je ve společnosti co možná největší shoda. Tento systém jsme proto aplikovali do jednoduché online hry Prezident 21, kde si mohou Češi vyzkoušet jinou metodu hlasování v praxi a vyjádřit se k prezidentské volbě s předstihem. Dosavadní výsledky například ukazují, jaký existuje překryv voličů mezi Milošem Zemanem a Jiřím Drahošem nebo že kandidáti Marek Hilšer či Pavel Fišer mají sympatie voličů, ačkoli pro ně nebývají první volbou. V našem systému jim ve výsledcích pomáhá fakt, že dostávají druhé a třetí hlasy od voličů jiných kandidátů," vysvětluje Jonáš Vnouček z projektu Prezident 21.

V online hře už během necelého roku hlasovalo pro svého kandidáta více než 270 000 lidí. „V první fázi projektu, která trvala do chvíle, kdy byli oznámeni oficiální kandidáti, mohli účastníci navrhovat do hry jakoukoli osobnost, kterou by rádi viděli na Hradě. V této fázi zvítězil Jiří Drahoš. Následně jsme výsledky vynulovali, aby měli všichni kandidáti stejnou šanci. Až do voleb tedy naše hra ukazuje aktuální preference voličů v reálném čase. Oproti jiným průzkumům veřejného mínění je ale volně dostupná na internetu a hlasuje se v ní jiným systémem. Kromě toho u nás voliči najdou veškeré informace o volbě a o kandidátech a ve Volebním rádci mohou zjistit, se kterým z nich se nejvíce shodují v názorech na důležitá společenská témata,” dodává Vnouček.

Výsledky hlasování debaty lze najít ZDE.


Vedení Prahy 2 schválilo programové zásady městské části pro příští čtyři roky

21. ledna 2019 ve 20:06

Dnes schválili radní Prahy 2 programové prohlášení pro období 2018 až 2022. Strategický dokument určuje směr, jakým se druhá městská část bude v příštích čtyřech letech ubírat, a pokrývá všechny oblasti rozvoje Prahy 2. Hlavní prioritou je odpovědná správa a...

ODS: Praha má radního pro bezpečnost, nočního starostu nepotřebuje

21. ledna 2019 v 18:23

Pražská ODS odmítá záměr zřízení nové úřednické funkce nočního starosty. Podle představitelů městských částí za ODS je funkce zbytečná a pro Pražany matoucí. Bez potřebných kompetencí nevyřeší uměle vytvořená funkce podle ODS vůbec nic.

Pražští Piráti představili své nominanty do eurovoleb

11. ledna 2019 v 15:59

Ladislav Koubek, Mikuláš Peksa, Matěj Šandor a Jiří Hoskovec. To jsou čtyři Piráti, kteří získali podporu v nominaci do evropských voleb. Jejich jména se tak mohou s vysokou pravděpodobností objevit na hlasovacích lístcích ve volbách do Evropského parlamentu. Volí se už letos...

Další články
Nahoru