dnes
Pátek - jasno
8°C
zítra
Sobota - jasno
8°C
pozítří
Neděle - jasno
6°C
Vítězem prezidentské debaty v Praze Fischer, druhý Hilšer, třetí Horáček
Pražský hrad, sídlo prezidenta ČR. Foto: archiv

Vítězem prezidentské debaty v Praze Fischer, druhý Hilšer, třetí Horáček

Veřejnou předvolební debatu prezidentských kandidátů v pražském DOXu vyhrál Pavel Fischer. Posluchači středeční debaty a diváci jejího online streamu hlasovali metodou Demokracie 21, která umožňuje udělit více pozitivních hlasů a jeden negativní.
Veřejnou debatu pořádali ve středu 20. prosince autoři online volební hry Prezident 21 a zúčastnili se jí všichni prezidentští kandidáti kromě Miloše Zemana a Miroslava Topolánka. Hlavním tématem byla demokracie a její budoucnost, hovořilo se tak například o občanské společnosti nebo veřejnoprávních médiích. Příchozí voliči naplnili maximální kapacitu pražského DOXu a ostatní mohli sledovat událost online díky živému streamu.

V průběhu debaty měli možnost všichni přítomní i online diváci rozdělovat zúčastněným kandidátům hlasy, aby ohodnotili jejich počínání na debatě. Na webu přidělovali mezi kandidáty až tři pozitivní hlasy a jeden negativní. Celkem se takto vyjádřilo 707 Čechů a vítězem debaty se stal Pavel Fischer. Od hlasujících získal 310 hlasů pro a 15 proti. Celkem měl tedy 295 hlasů.

Na druhém místě skončil Marek Hilšer, který měl ze všech kandidátů vůbec nejméně negativních hlasů, a to pouze 4. Jeho celkové skóre po součtu kladných a záporných preferencí bylo 276. Za Hilšerem následoval Michal Horáček se součtem 335 hlasů. Na posledním místě skončil po debatě Petr Hannig, který měl více negativních hlasů než pozitivních. Celkový počet byl po sečtení pro a protihlasů minus 142. Druhý nejvyšší počet negativních reakcí měl Jiří Drahoš, bylo jich 165 oproti 193 pozitivním.

Ze statistik také vyplývá, že pro vítěznou možnost, tedy pro Pavla Fischera, hlasovalo 44 % procent lidí. „To je právě to, o co nám jde. Díky systému Demokracie 21, který využívá efektu více hlasů a jednoho hlasu negativního, dokážeme najít kandidáta, na kterém je ve společnosti co možná největší shoda. Tento systém jsme proto aplikovali do jednoduché online hry Prezident 21, kde si mohou Češi vyzkoušet jinou metodu hlasování v praxi a vyjádřit se k prezidentské volbě s předstihem. Dosavadní výsledky například ukazují, jaký existuje překryv voličů mezi Milošem Zemanem a Jiřím Drahošem nebo že kandidáti Marek Hilšer či Pavel Fišer mají sympatie voličů, ačkoli pro ně nebývají první volbou. V našem systému jim ve výsledcích pomáhá fakt, že dostávají druhé a třetí hlasy od voličů jiných kandidátů," vysvětluje Jonáš Vnouček z projektu Prezident 21.

V online hře už během necelého roku hlasovalo pro svého kandidáta více než 270 000 lidí. „V první fázi projektu, která trvala do chvíle, kdy byli oznámeni oficiální kandidáti, mohli účastníci navrhovat do hry jakoukoli osobnost, kterou by rádi viděli na Hradě. V této fázi zvítězil Jiří Drahoš. Následně jsme výsledky vynulovali, aby měli všichni kandidáti stejnou šanci. Až do voleb tedy naše hra ukazuje aktuální preference voličů v reálném čase. Oproti jiným průzkumům veřejného mínění je ale volně dostupná na internetu a hlasuje se v ní jiným systémem. Kromě toho u nás voliči najdou veškeré informace o volbě a o kandidátech a ve Volebním rádci mohou zjistit, se kterým z nich se nejvíce shodují v názorech na důležitá společenská témata,” dodává Vnouček.

Výsledky hlasování debaty lze najít ZDE.


Nejdéle působící pražský starosta Žďárský byl opět zvolen

Včera v 11:57

Pavel Ždárský (Kbely náš domov), který vede pražské Kbely už 21 let, byl včera opět zvolen starostou. Na ustavujícím zasedání o tom městské části dnes rozhodli v říjnu zvolení zastupitelé Prahy 19. Jeho uskupení získalo 11 křesel v patnáctičlenném zastupitelstvu.

Starostou Uhříněvsi byl zvolen Vojtěch Zelenka

Včera v 11:54

Starostou pražské Uhříněvsi byl na včerejším prvním povolebním jednání zastupitelstva zvolen Vojtěch Zelenka ze STAN. Starostové a nezávislí se Svobodnými, kteří ve volbách kandidovali spolu, utvořili koalici s uskupením Praha 22 Naše město, které je složené z TOP 09, Pirátů a KDU-ČSL a...

Stuchlík z hnutí ANO navrhnul na jednání pražského zastupitelstva bod týkající se dopravy. Neuspěl

Včera v 10:16

Opoziční zastupitel Petr Stuchlík z hnutí ANO navrhnul na dnešní ustavující zastupitelstvo bod, který by řešil dopravní priority v hlavním městě. 

Jaroslav Kubera zvolen předsedou Senátu

14. listopadu 2018 ve 12:47

Senát na svém středečním ustavujícím zasedání zvolil svým předsedou Jaroslava Kuberu z ODS. Kubera obdržel ve 2. kole hlasy 46 senátorů. Hlavním úkolem Senátu je podle Kubery ochrana Ústavy, demokracie a svobody. Podle předsedy ODS Petra Fialy bude Kubera díky svým zkušenostem horní komoru...

Další články
Nahoru