Dnes Úterý - zatazeno 14°C
Zítra Středa - zatazeno 15°C
Úterý 21. 5. 2024
Svátek má Monika
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Vítězem Automobilových klenotů se stal Mercedes-Benz 680 S z roku 1929
Absolutním vítězem přehlídky se stal Mercedes-Benz 680 S z roku 1929 vystavovatele Františka Kudely. Foto: Automobilové Klenoty 2024

Vítězem Automobilových klenotů se stal Mercedes-Benz 680 S z roku 1929

V sobotu 27. dubna proběhl již čtvrtý ročník akce Automobilové klenoty. Ty jsou přehlídkou a zároveň i soutěží vzácných historických aut z minulého století. Klenoty se uskutečnily v Galerii Golf Hostivař, vozidla tak byla vystavena na trávníku golfového areálu. Přehlídku ovládl automobil Mercedes-Benz 680 (r. 1929).

Součástí programu bylo kromě výstavy také zpřístupnění samotné galerie veřejnosti. Všechny dosavadní ročníky Automobilových klenotů měly své téma a ani letos jedno nechybělo. Tento rok oslavily sté narozeniny automobily Zbrojovka a devadesáté narozeniny automobily JAWA. A právě oslava těchto tvou výročí se stala tématem letošního ročníku Automobilových klenotů.  

Akce začala v deset hodin dopoledne otevřením vstupních bran pro návštěvníky. O půl jedenácté proběhlo slavnostní zahájení, na kterém pronesli svá slova primátor Prahy Bohuslav Svoboda, starosta Prahy 15 Michal Fischer a prezident Veteran Car Club ČR Václav Kavka. Na ně navázala herecká dvojice Barbora Munzarová a Martin Trnavský a také ředitel akce Jiří Martinka. Celá událost pak byla tradičně zahájena nastartováním motoru jednoho z vozidel. Tento rok se jím stal závodní automobil Zbrojovka Z18/S z roku 1927 přezdívaný “Pekelník”.  

Po zahájení si mohli návštěvníci prohlédnout vystavovaná auta. Ta jsou pro každý ročník pečlivě vybírána a proto je už samotná účast automobilu na akci známkou jeho vysoké kvality. Do soutěže byli zapojeni i návštěvníci, kteří hlasovali v anketě právě o ten jejich nejoblíbenější klenot. Nebyli ale jediní, kdo vozidla hodnotil. V rámci soutěže Concours d´ Elegance byly automobily hodnoceny odbornou porotou. Vítězné klenoty byly vyhlášeny v 15 hodin v rámci slavnostního defilé vozidel na červeném koberci. Absolutním vítězem přehlídky se stal Mercedes-Benz 680 S z roku 1929 vystavovatele Františka Kudely. V divácké anketě pak první tři místa obsadily automobily Hispano Suiza H6C Tulipwood (r. 1924), Jawa Minor I. limusína (r. 1939) a Zbrojovka Brno Z12 Sport (1927).  

Na akci nechyběl ani doprovodný program. Novinkou letošního ročníku bylo zpřístupnění Galerie Golf Hostivař veřejnosti. K vidění bylo více jak třicet uměleckých děl renomovaných i začínajících tvůrců. Svou tvorbu zde vystavuje například David Černý, Stanislav Kolíbal, Lukáš Rais, Karel Malich a Pavel Chramosta. Některá díla jsou v Galerii umístěna trvale, jiná po čase putují dál. Galerie je veřejnosti zpřístupněna pouze několik dní v roce a proto návštěvníci Automobilových klenotů neváhali a její sbírku navštívili. V rámci spolupráce Galerie Golf Hostivař s partnerem akce Artlines vystavili svá díla také umělci Michal Škapa a Jiří Macht. Ti vytvořili ku příležitosti Automobilových klenot kolekci uměleckých děl na téma automotive art.  

Atmosféru akce zpříjemnilo hudební vystoupení kapely Hot Wings a pro gurmány nechybělo ani občerstvení. Během dne se grilovalo a k dispozici bylo i pivo z oblíbeného pivovaru Hostivar. Nechyběl ani program pro děti, které se mohly projet na vozidlech přizpůsobených jejich velikosti. Tento rok se jednalo již o čtvrtý ročník akce a po jeho úspěchu je jisté, že se za rok v Hostivaři klenoty opět objeví. 

 „Městská část dlouhodobě spolupracuje s Galerií Golf Hostivař a akce Automobilové klenoty je tou asi největší svým rozsahem i atraktivitou. Jsem rád, že se taková událost v Praze 15 koná, užij jsem si veterány i báječnou atmosféru, která zde vždy panuje,“ řekl starosta Fischer.


Autor: puc

Praha 6 se letos poprvé připojila ke Světovému dni včel

Včera ve 23:41

Instalace včelích úlů na střeše Polikliniky Pod Marjánkou a v parku Ladronka, memorandum s Včelařským spolkem či výstava ve spolupráci s Velvyslanectvím Slovinské republiky. To jsou aktivity, kterými se letos městská část Praha 6 poprvé připojí ke Světovému...

Módní přehlídka z píseckého víkendu módy a designu 2024

Včera v 17:17

Písecký víkend módy a designu 2024 nabídl místním i návštěvníkům z celé republiky jedinečnou módní přehlídku udržitelných módních značek a designérů a design market složený z kvalitních výběrových produktů.

V bytě na sídlišti Antala Staška byla nalezena mrtvá žena

19. května 2024 ve 22:37

V neděli odpoledne bylo v bytě v krčské ulici Fillova na sídlišti Antala Staška nalezeno tělo mrtvé dvaatřicetileté ženy. Policisté zjišťují, za jakých okolností k tragédii došlo. Přesnou příčinu určí pitva. Podle serveru aktu.cz je příčinou smrti nešťastná...

Festival otevřených budov zaznamenal více než 103 tisíc návštěv

19. května 2024 ve 21:26

Prezidentská rezidence, Lobkowiczký palác, Nová Oranžerie na Pražském hradě od Evy Jiřičné, Goethe institut na nábřeží, vinohradská Čapkova vila, Clam-Gallasův palác na Starém Městě, budova bývalých Elektrických podniků Praha – dnes Bubenská 1 na Vltavské či nově zrekonstruované prostory Fantovy...

Na obchodní dům Máj dělníci instalují druhého motýla od Černého

19. května 2024 v 11:53

Na obchodní dům Máj na Národní třídě v neděli dělníci instalují druhého několikametrového motýla od výtvarníka Davida Černého s trupem napodobujícím stíhačku spitfire. První motýl byl na fasádu Máje připevněn v sobotu, druhý byl v neděli před 10:30 zatím stále na zemi. S jeho instalací se čeká na...

V Lipencích hořela garáž

19. května 2024 v 10:29

Profesionální hasiči z Radotína a dobrovolní hasiči z Lipencí zasahovali v pátek 17. května od 19:30 hodin v ulici Obilní v Praze-Lipencích u požáru garáže. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru