dnes
Pondělí - zatazeno
2°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
6°C
pozítří
Středa - zatazeno
5°C
Vítěz voleb na Jižním Městě bude primárně jednat s Piráty, potřebuje ale dalšího partnera
Hnutí pro Prahu 11 vedl do voleb bývalý starosta a místní aktivista Jiří Štyler. Foto: archiv

Vítěz voleb na Jižním Městě bude primárně jednat s Piráty, potřebuje ale dalšího partnera

Hnutí pro Prahu 11 (HPP 11), které vyhrálo volby na Jižním Městě, bude o možné koalici vyjednávat s Piráty. S nabídkou spolupráce následně osloví i další strany. ČTK to dnes sdělila zastupitelka Prahy 11 Šárka Zdeňková (HPP 11). Hnutí vyhrálo volby se ziskem téměř 25 procent hlasů a má v 45členném zastupitelstvu 13 mandátů. Piráti skončili druzí s devíti zastupiteli. O možných koalicích začaly na Jižním Městě jednat i další strany.

 

„Věřili jsme, že společně s Českou pirátskou stranou získáme nadpoloviční podíly v zastupitelstvu Prahy 11, což se o jediný hlas nepodařilo. Nyní máme společně 22 hlasů z 23 potřebných," uvedla Zdeňková. Další schůzku s Piráty má HPP 11 domluvenu na pondělí příští týden.

Piráti proto nebudou jediní, s kým bude HPP 11 vyjednávat. „Pozvánku k setkání jsme odeslali dalším stranám umístěným v pořadí zvolení. Navrhli jsme schůzky v tomto týdnu," doplnila Zdeňková.

Hnutí pro Prahu 11 vedl do voleb bývalý starosta a místní aktivista Jiří Štyler. Do podvědomí médií i obyvatel se dostal mimo jiné tím, že jej před volbami v roce 2010 sledovala agentura ABL tehdejšího ministra dopravy Víta Bárty. Štylera dokonce neznámý útočník napadl a aktivista skončil v nemocnici.

Vyjednávat o nové podobě koalice plánuje rovněž Jižní Město-náš domov (JMND) bývalého starosty Prahy 11 Dalibora Mlejnského. „V Praze 11 je patová situace. Nicméně začínáme jednat se subjekty, u kterých se dá předpokládat programová shoda," uvedl Mlejnský. JMND získalo tři mandáty.

V Praze 11 se za HPP 11 a Piráty umístilo ANO, které dostalo sedm mandátů, šest křesel má koalice TOP 09 a STAN, pět míst obsadí ODS, tři uskupení JMND a zbývající dvě SPD.

Praha 11 zahrnuje katastrální území Hájů a Chodova. Na Jižním Městě žilo podle internetových stránek radnice k 31. prosinci 2016 přes 77 000 obyvatel. K Praze 11 patří ještě Šeberov, Křeslice a Újezd. Všechny tři mají své vlastní radnice a Praha 11 pro ně vykonává funkci obce s přenesenou působností.

 


Kandidáti na předsedu KDU-ČSL se utkají v debatě

15. ledna 2020 v 05:59

Kandidáti na post předsedy KDU-ČSL, kterými jsou poslanci Jan Bartošek a Marian Jurečka a europoslanec Tomáš Zdechovský, se utkají v debatě v pátek 17. ledna od 14 hodin v Obecním domě v Praze. Debata bude rozdělena do tří bloků a bude přenášena živě na webu a facebooku KDU-ČSL a také na...

Gesce nových radních Prahy 1

14. ledna 2020 ve 23:41

Na mimořádném zasedání Zastupitelstva Městské části Praha 1, konaném v úterý 14. ledna, odvolali zastupitelé dosavadní Radu MČ Praha 1 i předsedy Výborů ZMČ Praha 1 a zvolili nové vedení.

Další články
Nahoru