dnes
Čtvrtek - obcasny-dest
12°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
9°C
pozítří
Sobota - polojasno
5°C
Vítěz voleb na Jižním Městě bude primárně jednat s Piráty, potřebuje ale dalšího partnera
Hnutí pro Prahu 11 vedl do voleb bývalý starosta a místní aktivista Jiří Štyler. Foto: archiv

Vítěz voleb na Jižním Městě bude primárně jednat s Piráty, potřebuje ale dalšího partnera

Hnutí pro Prahu 11 (HPP 11), které vyhrálo volby na Jižním Městě, bude o možné koalici vyjednávat s Piráty. S nabídkou spolupráce následně osloví i další strany. ČTK to dnes sdělila zastupitelka Prahy 11 Šárka Zdeňková (HPP 11). Hnutí vyhrálo volby se ziskem téměř 25 procent hlasů a má v 45členném zastupitelstvu 13 mandátů. Piráti skončili druzí s devíti zastupiteli. O možných koalicích začaly na Jižním Městě jednat i další strany.

 

„Věřili jsme, že společně s Českou pirátskou stranou získáme nadpoloviční podíly v zastupitelstvu Prahy 11, což se o jediný hlas nepodařilo. Nyní máme společně 22 hlasů z 23 potřebných," uvedla Zdeňková. Další schůzku s Piráty má HPP 11 domluvenu na pondělí příští týden.

Piráti proto nebudou jediní, s kým bude HPP 11 vyjednávat. „Pozvánku k setkání jsme odeslali dalším stranám umístěným v pořadí zvolení. Navrhli jsme schůzky v tomto týdnu," doplnila Zdeňková.

Hnutí pro Prahu 11 vedl do voleb bývalý starosta a místní aktivista Jiří Štyler. Do podvědomí médií i obyvatel se dostal mimo jiné tím, že jej před volbami v roce 2010 sledovala agentura ABL tehdejšího ministra dopravy Víta Bárty. Štylera dokonce neznámý útočník napadl a aktivista skončil v nemocnici.

Vyjednávat o nové podobě koalice plánuje rovněž Jižní Město-náš domov (JMND) bývalého starosty Prahy 11 Dalibora Mlejnského. „V Praze 11 je patová situace. Nicméně začínáme jednat se subjekty, u kterých se dá předpokládat programová shoda," uvedl Mlejnský. JMND získalo tři mandáty.

V Praze 11 se za HPP 11 a Piráty umístilo ANO, které dostalo sedm mandátů, šest křesel má koalice TOP 09 a STAN, pět míst obsadí ODS, tři uskupení JMND a zbývající dvě SPD.

Praha 11 zahrnuje katastrální území Hájů a Chodova. Na Jižním Městě žilo podle internetových stránek radnice k 31. prosinci 2016 přes 77 000 obyvatel. K Praze 11 patří ještě Šeberov, Křeslice a Újezd. Všechny tři mají své vlastní radnice a Praha 11 pro ně vykonává funkci obce s přenesenou působností.

 


Koalice STAN, regionálních hnutí a TOP 09 představila priority pro eurovolby

19. února 2019 v 09:15

Předseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Petr Gazdík a předseda strany TOP 09 Jiří Pospíšil dnes podepsali smlouvu o spolupráci pro květnové volby do Evropského parlamentu. Sestaví společnou kandidátku spolu s dalšími proevropsky smýšlejícími stranami a regionálními...

Na pozici náhradníka do Správní rady VZP byl zvolen nominant Pirátů Východský

14. února 2019 ve 14:36

V souvislosti se zvolením do funkce pražského primátora se Zdeněk Hřib (Piráti) vzdal funkce člena Správní rady VZP s ohledem na kumulaci funkcí, tak jak se slíbil před nástupem do čela vedení Prahy. Piráti na jeho místo nominovali Pavla Východského. Toho předevčírem na pozici náhradníka jmenovala...

Priority vedení Prahy 6 popisuje chválené programové prohlášení. Má 36 stran, nahlédněte do něj

13. února 2019 v 11:42 | Aktualizováno v 17:10

Rada městské části Praha 6 včera schválila „Programové prohlášení Rady městské části Praha 6 pro roky 2018 – 2022“. Jde o soubor priorit vedení radnice. 

Další články
Nahoru