Dnes Pondělí - oblacno 9°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 8°C
Pondělí 11. 12. 2023
Svátek má Dana
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Vítěz soutěže na tramvajovou trať na Václavském náměstí bude znám letos
Tramvaje jezdily v horní části Václavského náměstí do roku 1980. Foto: archiv DPP

Vítěz soutěže na tramvajovou trať na Václavském náměstí bude znám letos

Vítěz tendru na tramvajovou trať v horní části Václavského náměstí v Praze bude znám do konce roku. Stavba by pak měla trvat zhruba čtyři roky. Náměstek pražského primátora pro oblast dopravy Zdeněk Hřib (Piráti) to řekl při nedělním otevření nové tramvajové trati z Divoké Šárky na sídliště Na Dědině. Další tramvajové tratě jsou podle Hřiba rozestavěné, například Dvorecký most.

„U horní částí Václavského náměstí by měl být zhotovitel určitě známý do konce roku. Potom se to bude několik let stavět. Teoreticky je konec stavby až čtyři roky po zahájení, takže uvidíme, jestli se to povede nějak urychlit," řekl Hřib.

Dokončuje se také soutěž na zhotovitele parkovacího domu na sídlišti Na Dědině, který nahradí parkovací místa, která zanikla kvůli stavbě tramvajového spojení. Parkovací dům by měl mít podle Hřiba kapacitu 290 parkovacích míst, odhadovaná cena bude 290 milionů korun. „Po výběru zhotovitele na přelomu roku nás čeká dva roky stavby tohoto trojpodlažního parkovacího domu," dodal.

Pražský dopravní podnik v neděli odpoledne slavnostními jízdami uvedl do provozu prodlouženou tramvajovou trať z Divoké Šárky na sídliště Na Dědině. Asi 2,23 kilometru dlouhá trať se stavěla od poloviny loňského července a bude stát dohromady asi 840 milionů korun. Přes 710 milionů zaplatí Evropská unie. Podle plánu by se měla tato tramvajová trať ještě prodloužit na terminál Dlouhá míle u budoucí vlakové zastávky trati na letiště. „U terminálu pracuje Správa železnic zhruba se začátkem 30. let,“ uvedl Hřib.

Podle městské části Praha 6 by se měla se zprovozněním tramvajové tratě výrazně zlepšit pravidelnost autobusové i individuální dopravy v Evropské ulici.

Trať má pět párů zastávek a vede z nynější smyčky v zastávce Divoká Šárka po Evropské a poté zahýbá do Vlastiny ulice. Tam bude podle náměstkyně pro oblast životního prostředí Jany Komrskové (Piráti) do listopadu vysazeno 176 stromů a 8500 keřů.

V dalších týdnech se u trati ještě budou provádět dokončovací práce, uvedla městská část. Kvůli neprůchozím chodníkům bude do prosince uzavřený jízdní pruh do centra, a to od 09:00 do 18:00. Do února příštího roku bude provoz v této části města omezovat také výstavba trolejbusového trakčního vedení pro linku 119 vedoucí na letiště.

Pražský dopravní podnik kromě trati z Divoké Šárky na Dědinu letos dokončil i trať z Modřan do Libuše a z Barrandova do Slivence. Hřib řekl, že do konce volebního období otevřou ještě tramvajovou trať na Dvoreckém mostě. „Pankrác se musí také stihnout, bez toho nebude možné zavřít Pankrác na lince C," uvedl s tím, že připravují také tramvajovou trať z Podbaby do Suchdola a prověřují možnosti výstavby tratě, která by propojila Prahu 6, Troju a Prahu 8. „Tři městské části, které doposud nemají přímé kapacitní spojení MHD," dodal.


Autor: ČTK

Skončila další etapa obnovy Střediska údržby Praha Jih

Včera v 11:14

Před změnou jízdních řádů byla v uplynulých dnech dokončena a do užívání předána další etapa obnovy areálu Střediska údržby Praha Jih. Cílem je zajistit další rozvoj a dlouhodobě spolehlivý provoz celého areálu, ve kterém se provádí údržba regionálních i dálkových vlaků. ...

Parkování v Nových Butovicích

6. prosince 2023 ve 21:45

V parkovacím domě nedaleko stanice metra Nové Butovice v Praze 13 byl v létě otevřen nový parkovací dům a nabízí 380 parkovacích míst. Za padesát korun na den zde může zaparkovat kdokoliv a kdykoliv.

Za okny metra spustila společnost EUDI komerční provoz LMS technologie

2. prosince 2023 v 19:51

Cestující na trase A mezi stanicemi Bořislavka a Dejvická mohou od 1. prosince spatřit za okny jedoucí soupravy metra vánoční reklamní spoty společností Pilsner Urquell a ČSOB. Začal ostrý provoz multimediálního led systému společnosti European Digital Industries a.s. (EUDI).

Další články
Nahoru